Yanosik i OpenStreetMap

Super, dziękuję :slight_smile:

@Olga |Yanosik - dałoby radę nanieść drogi serwisowe na wybudowanych stacjach paliw LOTOS na MOPach w Popowie? Dodałem bydynki i zadaszenia dystrybutorów ale nie mam danych jak wygląda rozkład highway=service

Olga, czy jesteście w stanie wygenerować mapę punktów adresowych, do których Yanosik nie jest w stanie nawigować ze względu na brak połączenia drogami wyższymi, niż track? Swoje okolice w większości poprawiłem, ale wiem, że dla np. karetek, czy straży nawigowanie po wioskach, gdzie sporo dróg zostało lata temu oznaczone jako track, to koszmar.

Chodzi mi o takie Mrówki, ale z filtrem “brak dojazdu drogą kategorii wyższej, niż track”.

Chyba, że da się włączyć w Yanosiku nawigowanie także na poziomie highway=track.

Wystarczy Overpass, zależy tylko jaki ustalimy próg odległości
http://overpass-turbo.eu/?q=W291dDpqc29uXVt0aW1lxIHEgzgwxJLEiWJib3g6e3vElcSXfX1dOwrEoigKICB3YXlbaGlnaMSoeX4iXihzZXJ2aWNlfGxpxLluZ19zdHJlZXR8xYZzaWRlbsSLYWx8dW5jbGFzxYxmaWVkfHTEt8WRcnnFoMWiaWHFpHzEtmPEh2TFqcWlcHLEjMWwxaByxZVrfG1vdG9yxLApKF_Evm5rKSokIsSgCiktPi7ErMSuxLBzOyAKxKTEpm53clsiYWRkcjpoxIHEtm51bWLEt8aKxKHGjcaPxp_GoWXFmsayxpXEo8SlIMaaci7GsMWLxLZzKMWpxIFuZMaQxK3Er8SpczoyxJIpxq3Gjsa7xqDGvcayTmXFqUjHhsaTxpUvL8aWxKPHkMaxxrPGlCAtIMefx5Jzx5THlseYx4g7x43EosSPIGfEjm0gxI10YTs&c=BRGXiVwDSQ

Tylko często bywa tak, że ktoś porobi podjazdy i inne dróżki w jakimś przysiółku, ale cały ten przysiółek nie ma połączenia z resztą sieci drogowej drogą inną niż track. Wystarczy dodać podjazd w pobliżu obiektu i Overpass takiego przypadku nie znajdzie.

hmmm, według mojej praktyki Yanosik prowadzi do adresów znajdujących się przy track’ach

Masz jakieś specjalne ustawienia? Proponuję wyszukać drogę do np. “Mirowice 4”. Nawigowanie kończy się w centrum wsi.

Brak umiejętności nawigowania po drogach serwisowych wygląda na błąd w aplikacji, a nie problem z danymi na mapie.

Nawigacja, licząc drogę powinna kierować się biorąc pod uwagę parametry drogi jak m.in. access, nawierzchnia, utwardzenie. Absurdem moim zdaniem jest to, że pewne nawigacje (nie ma ich chyba dużo) nie potrafi nawigować po drogach serwisowych (o odpowiednich parametrach) i dlatego pod te nawigacje “poprawia” się dane mapy.

Nie wydaje mi się. Yanosik ukrywa tracki, co nie stoi w sprzeczności z proponowaniem zawracania na skrzyżowaniach z trackami. Co ciekawe w przypadku zjechania z wyliczonej trasy Yanosik nie wylicza w biegu nowej trasy tylko proponuje zawracanie (nawigacja powinna wyliczyć bezpieczny sposób zawracania za to użytkownik nawigacji może zdecydować się na ryzykowne zwracanie gdzie popadnie). Oczywiście brak możliwości nawigowania drogami serwisowymi w przypadku braku dodatkowych tagów ma dużo plusów.

Nic nie wspominałem o drogach serwisowych. A track nie powinien być używany, jako dojazd do miejsc zamieszkania:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack

Niestety u nas takich dróg do zabudowań wiejskich są grube tysiące.

Nie wiem jaka jest polityka Yanosika, ale to, że wszystkie drogi track są ukryte jest jednym z większych minusów tej nawigacji w moim przypadku.

Wydaje mi się, że zlewa się tutaj kilka tematów w jeden.

  1. Drogi, których głównym przeznaczeniem jest dojazd do domu w jakiejś mniej lub bardziej zwartej zabudowie wiadomo, że nie nie powinny być tagowane trackami. Dodawanie tracku moim zdaniem wynika z tego, że edytorzy w dobrej wierze chcą odzwieciedlić stan faktyczny (wykorzystując jedynie jeden tag, a pomijając nieświadomie inne) na mapie.

  2. Nawigacja Yanosik z tego co się orientuje unika w nawigowaniu w jakiś sposób dróg serwisowych (nie wiem jak to działa, ale podejrzewam, że chodzi o zadowolenie 80% użytkowników) i ukrywa tracki, do końca nie wiem, z jakiej przyczyny skoro można je wykorzystywać choćby do orientacji w terenie.

Co jeśli głównym przeznaczeniem drogi jest dojazd do pól i wywózka drewna z lasu a dojazd lub dojście (chociaż na tę chwilę to rzadkość to nie każdy musi mieć samochód, lub traktor w miejscu zamieszkania) do miejsca zamieszkania to tylko drobny dodatek.

Cały czas mam wrażenie, że w dyskusji zmierzamy do dostosowania tagowania mapy do ograniczeń nawigacji.

Co np. z chodnikami, ścieżkami, na które może wjechać wóz strażacki, karetka? W tym przypadku, jaki powinien być typy drogi, lub jaki dodawany obowiązkowo dodatkowy tag?

Mimo, że taka droga jest używana prawie wyłącznie do tego transportu leśnego (przez 99% czasu) ale mimo tego jest to główny dojazd do danego miejsca zamieszkania, to i tak typ tej drogi powinien być ‘service’. Jest to wskazówka dla nawigacji, że jeśli do takiego domu jest kilka różnych dróg o typie ‘track’, to jednak ta o typie ‘service’ powinna być jako pierwsza pod uwagę przy routingu.

W jakim sensie może? Jest to szeroki chodnik czy też droga z zakazem wjazdu poza pojazdami uprzywilejowanymi? Czy uliczka osiedlowa z zakazem parkowania?

Bardzo dobry pomysł. Sporo jest tego typu miejsc. Byłoby widać, które regiony są najbardziej “zaniedbane” pod tym względem.

Yanosik prowadzi po trackach mimo, że nie są wyświetlane. Sprawdzenie tego jest dziecinnie proste i wymaga tylko znalezienia sobie odpowiedniego adresu w okolicy i wbicia go w aplikację.

Dla mnie również akcja ma znamiona dopasowywania danych do aplikacji a nie odwrotnie.

Stworzenie strony z zaznaczonymi punktami gdzie nie ma dojazdu poza track niesie z sobą ryzyko takie samo jak strona z możliwością importu budynków gdzie ozoby zielone importują bez sprawdzenia wszystko jak leci, oraz strona z mrówkami gdzie ważne jest żeby zlikwidować mrówki nawet w miejscach gdzie jest punkt adresowy ale nie ma dojazdu, bo w danym miejscu są tylko ruiny gospodarstwa. Widziałem takich miejsc bardzo dużo z wymyślonymiwrysowanymi drogami.

Tu ryzykujemy zapełnienie lasów drogami typu residential lub service “na ilość”. Jest bardzo dużo punktów adresowych w środku lasu gdzie bez wizyty w terenie nie dowiemy się którędy prowadzi prawidłowy dojazd a zwykle droga udostępniona jest tylko jedna. Są to wszelkie leśniczówki i osady leśne z kilkoma domami. Oznakowanie innej drogi leśnej jako service lub residential to wprowadzanie użytkownika w błąd bo na większości jest zakaz poruszania się samochodem.

Co innego wioski z nieutwardzonymi drogami osiedlowymi, tam trzeba zamieniać tracki, ale jak powiedziałem Yanosik sobie radzi w takich miejscach prowadząc trackami których nie wyświetla. To jest i tak tylko dojazd typu “last mile”.

Absolutnie nie chodzi mi o dostosowywanie tagów pod nawigację. Po prostu dobrych kilka lat temu dojazdy do gospodarstw, przysiółków i wszelkich małych skupisk ludzkich, gdzie prowadziła droga bez asfaltu (nawet najbardziej podłego) były masowo tagowane jako track. Widocznie taka była konwencja, że track to po prostu droga polna, szutrowa, piaszczysta i już. Jak już wspomniałem jest to niezgodne (przynajmniej z angielskim) opisem tagu highway=track. I ja się z tym zgadzam. Droga do chałupy z numerem, w której mieszkają ludzie nie powinna być znakowana jako track. Dlatego warto coś w tej sprawie zacząć robić. W międzyczasie przetestowałem zapytanie do Overpass’a podane przez RicoElectrico. Rzeczywiście wyłapuje prawie wszystkie przypadki. Będę stosował.

Grelus, jeśli jest to ruina bez dostępu jakąkolwiek drogą lub wiemy, że nikt tam nie mieszka, to wystarczy tag validate:ants:pink=ignore i mrówka znika. Takich tagów jest ok. 250 w Polsce. Rysowanie drogi na siłę nie ma sensu. Chyba, że jakaś tam jednak biegnie, to wtedy rzeczywiście tag track może zostać.

Właśnie o takie ćwiczenie prosiłem powyżej. Spróbuj wbić w aplikację adres np. Mirowice 4 i zobacz, gdzie jest punkt końcowy nawigowania, a teraz porównaj to z układem dróg w OSM. Piszesz o “last mile” i właśnie tego last mile brakuje w Yanosiku, jeśli do zabudowania prowadzi track. Ale już np. do adresu Mirowice 15 Yanosik nawiguje pod sam dom, bo jest tam highway=service, service=driveway.

Akurat Yanosik nawiguje po drogach highway=service. Przykład powyżej.

W takim razie, dlaczego Yanosik nie może wyznaczyć dojazdu do miejscowości np. Bębnikąt? Albo wyznaczyć drogę przez ten parking kościelny. Inne nawigacje w tym przypadku chyba działają podobnie.

Yanosik nie prowadzi do m. Bębnikąt dlatego, że jest źle otagowany dojazd. Tracktype jest tagiem dla dróg highway=track. Tu jest unclassified. Ponadto, jak widać w wiki, grade 4 to już nie bardzo jest droga. Yanosik nie chce prowadzić kierowców po takich duktach. Prowadzi maksymalnie do grade 3. Niżej nie.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Tracktype jest jednym z ważniejszych tagów opisujących drogi (nie tylko tracków) w przypadku kiedy nie ma trwałej nawierzchni w postaci litego asfaltu, betonu lub skały. Nie ma zaleceń niestosowania tracktype dla innych kategorii dróg.

W tym przypadku oczekiwałbym komunikatu informującego, z jakiego powodu droga nie może być wyznaczona, tym bardziej że taka reakcja nawigacji jest znana.

Nazwa jest, z powodów historycznych, nieco mylącą - ale tracktype można stosować do dowolnej drogi gruntowej.
No i tam jest surface=ground oraz tracktype=grade3, powinien więc prowadzić.

Załącz sobie starsze orto, nawet sprzed 10 lat, to w wielu przypadkach te wyrysowane drogi zobaczysz.

Też nigdy nie słyszałem o tym że tracktype jest tylko do tracków.

Ale to chyba i tak poprawne działanie - również dla wyższych kategorii dróg.