Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

Tak na początek to https://www.openstreetmap.org/way/1011001934 wygląda na błędne, otagowane jako plac a tam są budynki i ogródki - placu brak

https://www.openstreetmap.org/note/3043209

Hmm, gmina jest innego zdania.

Masz jakiś inny pomysł na tagowanie, aby podpiąć pod ten obiekt istniejące adresy? Chodzi mi o uniwersalne rozwiązanie, bo takich placów jest w Polsce więcej.

jak tylko nazwa została to może place=locality?

Plac i tak nie jest renderowany za wyjątkiem nazwy. Mamy mnóstwo placów z zabudową, więc nie rozumiem dlaczego square tu nie pasuje?

Nie chodzi mi o renderowanie, chodzi mi o poprawność danych.

Z zdjęć lotniczych to mi wygląda na domy z ogródkami bez jakiekolwiek śladu placu.

W gruncie rzeczy place=square jest źle zdefiniowane. Niepotrzebnie mowa w definicji o “otwartej przestrzeni” i “(przeważnie) utwardzonej nawierzchni”. Pozostałe wartości place=* nie dotykają takich namacalnych cech, gdyż w tagu tym chodzi generalnie o nazwy przypisane do jakiegoś miejsca. Od otwartej przestrzeni, po której można chodzić albo jeździć, jest highway=pedestrian/residential + area-yes czy tam jakieś area:highway=footway.

Bardzo specyficzny “plac”, raczej podobnych nie spotkałem. Zdarza się zabudowa, ale nieliczna, park, ulice, parkingi, ale tutaj widać wyraźnie rozparcelowanie placu pod zabudowę.
Aż się prosi nadać nazwę placu dwóm sąsiednim ulicom bez nazwy.,

A jak byś zdefiniował inaczej?

Jak coś nie jest placem to nie powinno place=square dostać.

I to że ma “Plac” w nazwie nie oznacza że jest placem.

Właśnie przedstawiłem zdanie, że place=square powinno oznaczać nie “plac”, a na pewno nie wiązać się z opisanymi fizycznymi cechami, tylko “inną nazwaną przestrzeń”.

Czyli https://www.openstreetmap.org/relation/194875#map=16/44.3683/-103.7627&layers=N twoim zdaniem to place=city a https://www.openstreetmap.org/node/26036678#map=15/49.3857/20.3675&layers=N to place=village?

A https://www.openstreetmap.org/note/1543554 to natural=valley?

To że coś ma w nazwie Plac nie oznacza że jest placem, tak samo jak coś ma w nazwie Dolina niekoniecznie jest doliną.

W takim razie może oznaczyć jako osielde, skoro wygląda, jak małe osiedle? Adresy przypisane do tego “placu” są również poza formalnym obszarem wyznaczonym przez gminę. Trzeba je jakoś przypisać do obiektu place=.

Ja się w ogóle nie kieruję nazwą, nie rozumiem, skąd taka interpretacja.

To chodzi o to że chcesz place=square używać na “jakąkolwiek inną nazwaną przestrzeń na którą nie mamy tagów”? Tyle że dokładnie na to mamy place=locality, a place=square zostało na place wymyślone i tak jest stosowane.

Dla mnie to raczej jest do rzeczy niemających ściśle określonych granic i zaznaczanych punktowo, należących do tego samego typoszeregu co miasta, miasteczka, wsie i przysiółki. No i wiki mówi, że locality jest niezamieszkałe. Nazwy “obiektów miejskich” (tak w tytułach uchwał uogólnia ulice, place, pasaże, ronda, skwery, parki itp. Rada Warszawy), w tym ta, od której zaczęła się ta dyskusja (niezależnie czy widzimy tam jakiś plac czy nie), w ogóle nie pasują do tego szeregu. Jeśli jedna już mamy ten tag, to lepiej interpretować go właśnie jako “inną nazwaną przestrzeń”. Od wybrukowanych powierzchni, po których można się poruszać, mamy highway= + area=yes*.

Czym w takim razie jest highway= + area=yes*? W mojej interpretacji, gdzie przestrzeń placu to co innego niż - choćby należący do tego samego placu - obszar, po którym można się poruszać we wszystkich kierunkach, przynajmniej nie dochodzi do takich przekłamań, że ani Sukiennice ani żaden inny budynek nie stoi na Rynku Głównym w Krakowie.

place=locality można też na obszarach stosować, tyle że u nas (w Polsce) jest to słabo rozpowszechnione (dotyczy to wszelakich place=*).
Można go stosować do różnych nazwanych miejsc, dla których nie ma lepszego tagu. Np. dla węzła drogowego, jakiegoś obiektu naturalnego itp.

Gdyż na wszelkie zamieszkałe rejony mamy już wartości, a przynajmniej tak sądzimy.

place=square nie pasuje, bo ta wartość nie była wprowadzona do oznaczania terenów zamieszkałych, ale właśnie placów, rozumianych jako mniej czy bardziej otwartą przestrzeń. Gdy nie było place=square rozwiązaniem było place=locality lub inne potworki z highway=* w głównej roli.

Dlatego tutaj pasuje place=quarter|neighbourhood|hamlet.

place=city_block https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag%3Aplace%3Dcity_block ?

Sporo jest placów które częściowo są klombem, parkingiem czy innym takim terenem

highway=* + area=yes jest na część wybrukowaną, a może być ich kilka

+1

Nie znałem tego tagu place=city_block ale kwerenda dla Sztokholmu robi wrażenie. Ciekawe czy nominatim wykorzystuje te dane przy wyszukiwaniu.

That’s exactly my point. Są też właśnie place, które częściowo są zajęte przez budynek. Dlaczego więc wycinać budynek z place=square?

Wg dokumentacji Nominatima city_block jest uwzględniony i jest na tym samym poziomie co square.