Trudny przypadek, bo rzeczywiście wyłamuje się ze schematu. A wyjątkowe przypadki zasługują na wyjątkowe tagowanie Osobiście chyba bym jednak pokusił się o oznaczenie jako ref + ref:signed=no z tego względu, że po DW spodziewamy się istnienia odpowiedniego oznakowania, natomiast z różnych przyczyn go nie zainstalowano (jeszcze? a może było właśnie wymieniane w trakcie wizji lokalnej?).
Mimo wszystko stoję na stanowisku, że rozróżniłbym dwie sytuacje:
ref na drogach, które z definicji powinny być znakowane znakami typu E-15, bo jest to wymagane kodeksem drogowym (DW i wszystko powyżej), ewentualnie właśnie uzupełnione ref:signed=no, gdy - jak wyżej - z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu nie ma znaków lub są niewidoczne, oraz
unsigned_ref dla dróg, na których w ogóle nie spodziewamy się takiego oznakowania (powiatowe, gminne, itd.), ale numery referencyjne istnieją na papierze i są używane np. przez zarządcę drogi. Ewentualnie może właśnie:
Tutaj to jest problem czy ta droga w ogóle istnieje. Niby była ustawa o jej zniesieniu, ale na mapie z DSDIKu jest. Ale takich sytuacji jest całe mnóstwo. Mamy chociażby przypadek dróg 78, 88, 902 w Gliwicach, gdzie numeracja w terenie i w ustawie się nie zgadza od co najmniej 5 lat. Efekt? W osm średnio co roku numeru są zmieniane w te lub we w te. Albo co wtedy zrobić z DK11 Koszalin-Kołobrzeg? Oznakowane w terenie są zarówno “ustawowy” przebieg DK11 jak i “planowany” przebieg S11. Rozumiem, że S11 należy wywalić, bo formalnie jej nie ma?
Nie wiem czy mi się podoba ta propozycja. Po pierwsze z jednego tagu robią się dwa. Po drugie ref jest jednym z tagów używany w nawigacji. Prawdopodobnie nie chcemy, żeby nawigacje prowadziły ludzi na numery dróg, których w terenie nie da się znaleźć. Zyskujemy to, że numer drogi widać na mapie, ale zasadniczo przebieg drogi wciąż mamy w relacji i można go sobie łatwo wyświetlić, więc to marne pocieszenie.
Wydaje mi się, że jeśli inne tagi są oznakowane, a inne urzędowo uchwalone, to powinno być miejsce na wpisanie obu. Nie podoba mi się niekonsekwencja - unisgned_ref=* i ref:signed=* powinny być skonstruowane w ten sam sposób. Wydaje mi się, że żeby wpisywać numer do ref=* muszą być spełnione oba warunki - oznakowanie w terenie i urzędowo nadany numer zgodny z oznaczeniami.
Nie wiem czy to w ogóle jest propozycja, raczej luźne przemyślenia, które mają to do siebie, że czasem bywają nie do końca przemyślane. Ogólnie zgadzam się z tym, co piszecie, ale zgadzam się też z tym, że to będzie świetnie działać wyłącznie przy mapowaniu z poziomu ziemi. Natomiast zdalnie zawsze będzie powodować niejednoznaczności co powinno być w refa wstawione. Dlatego próbuję sobie wyobrazić coś spójnego, co mogłoby równie dobrze działać na miejscu, jak i zdalnie. Czyli nieco pokrętnymi drogami zmierzałem właśnie do czegoś w rodzaju propozycji:
Czyli dwa tagi, które będą mogły być używane równolegle.
Jest to jakiś pomysł, choć to też nie do końca spełnia w/w. warunki, bo wciąż wymaga bieżącej znajomości oznakowania. Ja bym jednak szedł w stronę wyraźnego rozróżnienia w jakikolwiek sposób numerów z terenu i tych z oficjalnych dokumentów. No chyba, że umawiamy się, że ref jest zawsze spisywany z natury, a oficjalny numer i przebieg szlaku jest nadany relacją - to też mogłoby dobrze działać, tylko metoda powinna być precyzyjnie opisana w dokumentacji, właśnie po to, żebyśmy co chwilę nie poprawiali po sobie, bo inaczej będzie jak w przypadku omawianej w temacie obok DTŚ-ki. No i to właściwie implikowałoby, że tam, gdzie refy nie zostały zaobserwowane z natury, to na obiekcie w ogóle nie powinny być wpisywane - to też rodzi niebezpieczeństwo, że ktoś będzie chciał za wszelką cenę go uzupełniać oficjalnymi danymi.
ZDPK (Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego) słupkuje swoje drogi (na dodatek regularnie, bo w międzyczasie sami je ścinają kosiarkami), ale uznano to za nieistotny wyjątek od reguły:
nie wiem czy było - miejsca gdzie opłacimy/kupimy bilet autostradowy e-toll - stacje benzynowe Orlen i Lotos - jak to oznaczać/jakiego tagowania używać jeśli istnieje?
Czy macie jakiś pomysł jak oznakować drogę wojewódzką bez numeru? Mówiąc dokładnie w Bochni wybudowano łącznik z A4 i formalnie jest to droga wojewódzka 965A. W terenie natomiast są żółte tabliczki (jak normalnie przy DW), ale nie ma na nich żadnego numeru (widać to w pierwszych sekundach tego filmu. Macie jakiś pomysł jakby to można otagować? W końcu to jest oznakowana droga wojewódzka tylko w terenie nie dano jej numeru.
Zresztą zastanawiam dlaczego tak to rozegrano. Dotychczas “puste tabliczki” dawali przy drogach wojewódzkich, które rzeczywiście nie miały numeru (np. była DK7 Szczepanowice - Widoma), a nowym drogom dawali już pełne numery na tabliczkach (np. obwodnica Waksmundu). Tutaj w jakiś sposób udało im się wymyślić kolejną metodę…
w jaki sposób mapujemy pojemniki na używaną odzież? Mam w tym przypadku pewne zastrzeżenia do amenity=give_box, bo te zwykle umożliwiają każdemu pozostawienie czegoś, ale i zabranie z półki. W przypadku tych pojemników możliwe jest tylko działanie w jedną stronę. W tym sensie przypomina to nieco pojemnik do recyklingu, ale to też mi nie pasuje - bo odzież, która tam jest zostawiana powinna być zdatna do ponownego użycia, a nie tylko do przetworzenia.
czy skład materiałów budowlanych (taki na zewnątrz budynku) kwalifikuje się bardziej na landuse=commercial/retail, czy industrial?
Nie żeby dokładnie o to chodziło, w co większych sklepach jest to po prostu jakby kawałek peronu, do którego ciężarówka podjeżdża tyłem. A koło mnie jest całkiem nieduży sklep, który ma taki peron dla co większych dostawczaków i akurat to chciałem narysować.
Wszystkie wystąpienia w Polsce, jeśli w ogóle mają door=* to jest to door=loading_dock. Taginfo w ogóle nie podaje kombinacji tagów dla amenity=loading_dock. Nie wiem więc, czy to rzeczywiście jest dobry tag dla takich ramp rozładunkowych pod sklepem.
BTW - dlatego właśnie nie mogłem tego znaleźć, szukałem rampy ROZładunkowej
Akurat w mojej okolicy wszystkie supermarkety, które kojarzę, zarówno te średnie (Lidl, Biedronka, Netto, itd.), jak i te duże (Auchan, Carrefour, itd.) mają właśnie doki załadunkowe pasujące do amenity=loading_dock. Jedyny znany mi “peron załadunkowy”, zgodny z tym opisem (a przynajmniej tak mi się wydaje), znajduje się na terenie byłej bazy RUCH-u. Obecnie nie pełni on już swojej roli, ponieważ budynek, do którego należy został przekształcony w… uczelnię.
Faktycznie, jest dość duża różnica pomiędzy dokiem, a taką rampą. W OSM spotkałem tylko tag dla tego pierwszego przypadku. Zawsze jednak można stworzyć nowy tag ;), np. amenity=loading_platform.