Nie mogę się zgodzić.
Trogi tertiary z definicji służą do oznaczania dróg leżących poza główną siecią drogową, ale ważnych w skali lokalnej.
Ciężko powiedzieć o drogach “po starych śladach” że leżą poza główną siecią drogową skoro co chwilę mają węzły z S-kami albo że są ważne tylko w skali lokalnej skoro stanowią alternatywę dla S-ek (wciąż wszak zachowują parametry jak max. nacisk na oś itd.) lub mają jedynie niewielki ruch (“for busier through routes, use highway=secondary or greater instead”).
Poza tym pozostaje kwestia ich istotności w całej sieci drogowej.
Teraz droga Zdziary=>Janów Lubelski DW878 jest zrównana
z trasą tertiary przez np. Momoty Dolne, nasuwa się pytanie czy te dwie drogi są rzeczywiście równorzędne? Którędy byś wolał aby pojechała 40 tonowa ciężarówka kiedy zdarzy się blokada na S-ce?
Ale wciąż wszystkie “dziewięćdziesiątki” są primary pomimo tego, że ich jedyną rolą jest dublowanie autostrad. O ile rozumiem sytuację gdy autostrada jest płatna, ale taka 94 Wieliczka-Rzeszów, czy 91 Włocławek-Toruń wg tej teorii powinny być tertiary. A są primary i nikt tego nie planuje zmieniać. Rozumiem, że jak “równoległa” droga ma status krajowej to jest primary, a jak wojewódzkiej to tertiary? Trochę bez sensu.
To wystarczający powód w wielu przypadkach, zmniejszony tranzyt określony jest wtedy właśnie jako secondary, a nie primary. Te drogi wciaż są dobre i wciąż są używane w tranzycie, tylko w mniejszym stopniu, a przecież tagujemy rzeczywistość, a nie urzędowe pomysły. To nie jest tak, że ludzie nagle tamtędy nie jeżdżą. Oczywiście, zdarzy się, że z jakiegoś powodu nie jeżdżą, czasem w ślad za obniżeniem kategorii idą jakieś zakazy czy “zmniejszacze ruchu”, ale nie należy obniżać kategorii równoległych dróg “z automatu” - zwłaszcza jeśli okoliczne drogi nie są zbyt dobrze otagowane, wtedy jak wszystko zmienisz na tertiary nawigacje nie będą w stanie wybrać tej lepszej drogi.
Więc jak dla mnie sprawa jest prosta. Taka równoległa droga jest używana w tranzycie, łączy miasta, zwykle ma też dobrą jakość, ponadprzeciętny ruch samochodowy, a nawet są pozostawiane tablice kierunkowe. Więc secondary. A że jest lepsza droga? Lepsza droga jest odpowiednio “lepiej” otagowana, wiec wszystko jest cacy.
Nie wydaje mi się, żeby płacenie za przejazd dla ciężarówek miało w tym przypadku znaczenie - DW119 Gorzów Wlkp.-Myślibórz i tak została niedawno zmniejszona do tetriary, choć S3 jest płatna dla ciężarówek
To może tam lepiej obniżyć skoro nie nadaje się do tranzytu ciężarówek, tertiary też jakiś poziom powinna sobą reprezentować.
Ja bym powiedział że ta droga nie jest w głównej sieci drogowej - nie zapewnia dojazdu do miast czy innych generatorów ruchu, nie oddala się od S-ki.
No właśnie nie dowierzam, że są używane w tranzycie. Po co, skoro tuż obok masz S-kę, a drogi nie “meandrują” względem siebie. Kopiowanie urzędowych pomysłów to w tym przypadku, moim zdaniem, przypisanie od razu secondary, bo droga wojewódzka.
Nie uważam że wszędzie po otwarciu S trzeba degradować do tertiary, ale Lublin-Rzeszów nie było wcześniej wybitną drogą - albo przez las gdzie nie ma żadnych dużych celów podróży, albo 50km/h przez wsie wzdłuż drogi.
Wprowadzając te zmiany wydawało mi się, że nie wymyślam tu żadnej nowej zasady, ale widzę że jest duży opór, więc jeśli uważacie że lepiej cofnąć do secondary to nie będę się obrażał, ani prowadził wojny, chociaż uważam że tertiary jest tutaj bardziej odpowiednie.
Ostatnio temat dróg w ogóle wzbudza masę dyskusji, nie wiem czy nie powinniśmy sformułować jaśniejszych zasad.
Wiki dla historic=cemetery wskazuje, że to dla istniejących, ale o historycznym znaczeniu.
Dałem abandoned:landuse=cemetery na cały park - stary podział na wiele cmentarzy już nie istnieje.
Pewnie dałoby się coś wymyśleć, ale nie wiem, czy warto - OSM to nie jest OpenHistoricalMap.
Nie mam zielonego pojecia, gdzie to wcielo. Nie mialem za bardzo czasu, na szukanie tego.
Mialem nadzieje, ze ktos z lokalnych osob rzuci troche swiatla na to miejsce, bo z tego co patrzylem na streetview, to ten plac juz w 2019 mial taki sam wyglad jak obecnie. Ciekawe, czy jest wiecej takich popularnych miejsc, ktore nie sa aktualizowane od lat.
Witam
Proszę o weryfikacje prawidłowości klasyfikacji dróg w tym rejonie https://www.openstreetmap.org/#map=16/52.9635/23.5133, ktoś pozmieniał drogi na wewnętrzne. Wg mnie powinny być unclassified lub residential.