Rejestr Szkoł i Placówek Oświatowych - jak wygląda sytuacja prawna?

A czy mają to dostępne w formie jakiegoś pliku, xml-a, czy czegoś, co da się zaczytać maszynowo? Czy się rozmarzyłem?

Tak czy owak - dodałem do wiki, zobaczcie, w razie uwag krzyczcie.

W linku, który wrzuciłeś na Wiki widać, że mają w formie .xls. A z tego już można sobie przekonwertować na coś bardziej tekstowego. A co byś potrzebował?

A, w tym drugim? To jeszcze trzeba przeredagować to wiki. Marzy mi się strona do półautomatycznej aktualizacji tego w OSM.

Na https://rspo.men.gov.pl można pobrać wyniki w CSV, ale żeby niektóre kolumny stały się używalne trzeba je jeszcze obrobić; np. REGON jest zapisywany w formie “=”“771560360"”" (wszystkie znaki cytatu prosto z pliku)

Jeśli komuś będzie się chciało pobrać te pliki po województwach mogę obrobić te dane.

Poza plikami historycznymi plikami .xls i stanem bieżącym (csv z wyszukiwarki https://rspo.men.gov.pl) MEiN udostępnia także https://api-rspo.mein.gov.pl/api/

1 Like

Dzięki informacją pozyskanym z Warszawy (Dzięki Ika) oraz pomocy Pooh przy standaryzacji danych oraz opracowaniu danych dla całej Polski mamy coś takiego:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Organised_Editing/Activities/Updating_and_mapping_schools_in_Poland

Na razie w jeszcze jest to wersja w trakcie tworzenia, chętni do pomocy jak zwykle mile widziani (JOSM musi być opanowany)
Mam nadzieję, że zaczniemy już pod koniec tego tygodnia.

Czy takie schematy tagowania są poprawne?



Zaktualizowałem schematy po komentarzach @Cristoffs i @Syntex o isced:level=*. Oryginalne są tutaj.
Zaktualizowałem po uwagach @Ika_Anna - ref:rspo dla zespołów szkół.
Wygenerowane przez PlantUML ze źródła.

Wydaję się że tak. Brakuje tylko https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:isced:level to musi być dodane do każdej jednostki. Mateusz, Conradoos i syntex powinni się wypowiedzieć.

PS. Ale super diagram, powinieneś taki ogarnąć dla innych obiektów. Trzeba to walnąć na wiki.

Bardzo fajny schemat, wydaje się w porządku

Dzięki, też wydaje mi się że jest w miarę czytelnie. Dodałem isced:level=* i jeszcze trochę pozmieniałem styl.

Mam tylko wątpliwości dot. adresów - czy one nie powinny trafić na amenity=school w pierwszym i drugim przypadku (w 2 mogą być w praktyce bardzo różne kombinacje z adresami szkół/zespołu szkół).

ad. schematu

  1. Może warto rozważyć dodanie nr rspo do zespołów oraz w dalszym kroku rspo jednostki nadrzędnej dla “szkoły”?
    Dlaczego? Możliwość aktualizacji + przynależność organizacyjna można być inna niż wynikałoby z adresów.

  2. Poziom edukacji powtarzany dla budynku i terenu jest zamierzony?

  3. W niektórych przypadkach adres RSPO zawiera nie tylko nr budynku, ale także nr lokalu (z kilku różnych przyczyn).

Moim zdaniem powinno raczej być

official_name=Szkoła Podstawowa nr 22 w Warszawie imienia Kogośtam
name=Szkoła Podstawowa nr 22
short_name=SP 22

official_name=Szkoła Podstawowa nr 22 w Warszawie imienia Kogośtam
name=Szkoła Podstawowa nr 22 w Warszawie
short_name=SP 22

Nikt nie używa tych wersji z patronami w normalnym użyciu.

Adres może być też na punkcie w budynku lub na obszarze całej szkoły.

Szkoła niekoniecznie jest w building=school (ale w Polsce to rzadkie jest)

+1

Koniecznie ze źródłem, nie tylko obrazek wygenerowany.

Moje przeglądanie uwag dodanych do mapy pokazuje, że małemu ułamkowi ludzi zależy na tym - i nie jest to ten ułamek, który wie, jak przeglądać dane OSM, by wyłuskać official_name - bo jest to ten, dla którego istnieje tylko to, co widać wg stylu openstreetmap-carto.

Pełne nazwy - które słabo sprawdzają się jako etykiety na mapie - bardzo sprawdzają się przy wyszukiwaniu (np. po frazie “integracyjne” + część szkół rozpoznawana jest bardziej po patronie niż adresie).
BTW Nazwa formalna w RSPO tworzona jest wg rozporządzenia o organizacji co w skrajnym przypadku daje zapis *Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 0 im. Iksa Nowaka w Warszawie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 im. … * w związku z tym nawet przy rejestracji w MEiN/GUS nie jest używana. Skróconej nazwy jednostka oświatowa może nie mieć.

Zaproponowana forma short_name w przypadku jednostek niepublicznych często składałby się tylko ze skrótu typu (SP, LO ponieważ większość nie ma numeru).

Nie zgadzam się, akurat patron szkoły jest bardzo ważny i często używany

Super schemat. Też tak to rozumiem.

Proponowałem takie tagowanie jako uważam za poprawne :wink:
Chciałbym żebyśmy opracowali obrazki których można używać w artykułach w tej zmianie i w ogóle na Wiki w tej kwestii. Mam wątpliwości w:

  1. Dodałbym tagi addr:= do “tagi obszaru szkoły”
  2. Tagi “obszaru zespołu szkół” chyba powinny mieć też addr itp. (kontakt do szkoły)
  3. teren “innego obszaru szkół” powinien mieć tagi adresowe (kontakt do szkoły)

Dajcie proszę znać co uważacie o tym systemie tagowania, postaram się aktualizować obrazki wraz z rozwojem dyskusji.
Wszystkie kody chciałbym opublikować na wolnej licencji i wstawić na Wiki. Dajcie proszę znać czy te schematy są dobre, czy coś trzeba zmienić, na tym mi tu głównie zależy.

Bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie, chciałem zrobić rysunki w “języku programowania” - to narzędzie służy do czego innego, wykorzystuję tutaj podobieństwo rysunków, niezgodnie z dokumentacją PlantUML, dlatego nie wiem czy można zrobić z tego uniwersalny schemat, ale fajnie gdyby dało się to wykorzystać.
W ogóle nie korzystam z Discorda, jeśli ktoś potrzebuje kontaktu, to najszybciej będzie na Telegramie - https://t.me/OpenStreetMapPolska.

W kwestii name:

Uważam że na pomocniczym rysunku w tagu name=* powinna być nazwa Szkoła Podstawowa nr X im. Y w Z - tak jak w tej chwili na moich obrazkach. Jeśli ktoś taguje dokładniej, to poprawi, w większości przypadków to będzie bardzo dobre oznaczenie.
Teraz pytanie - czy Szkoła numer 123…, czy Szkoła nr 123… (w tagu name, zakładając że nie ma szczegółowych tagów)?

Też uważam, że nazwa patrona powinna być w nazwie szkoły. Często szkoły określa się przez nazwę patrona. Mówiło się, że się chodzi do “Kopernika”, “Sienkiewicza”, “Traugutta” itd., a nie że do VII LO, lub IV LO. Często nawet nie znało się numeru innej szkoły, a wiedziało się, jaki jest patron i gdzie ta szkoła się znajduje. Możliwe, że to zależy od zwyczaju w danej miejscowości. Ale żeby to uspójnić w całej Polsce, to powinniśmy użyć obu identyfikatorów: numeru szkoły i patrona.

Co do nazwy, to ja bym nie używał całych słów, tylko skrótów, np. “im.” zamiast “imienia”, “gen.” zamiast “generała”. Zresztą w RSPO tak najczęściej te nazwy występują, np. “Społeczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego”. I tak też najczęściej szkoły podają na swoich stronach. Tak samo z numerem szkoły - używałbym skrótu “nr”.

Jeżeli miałbym z czegoś zrezygnować w nazwie szkoły, to najwyżej z nazwy miejscowości, chociaż w mniejszych miejscowościach przydaje się nawet ta nazwa, bo zdarza się, że szkoła leży w innej miejscowości niż wskazuje na to jej nazwa, bo szkoła ma dwa budynki w dwóch różnych miejscowościach. Możliwe, że to jest to spowodowane likwidacją gimnazjów i włączeniem ich do innej szkół.

Tak samo zrezygnowałbym z podawania przy nazwie szkoły nazwy zespołu, w skład którego ta nazwa wchodzi, bo te nazwy są naprawdę długie: “Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3 o Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach”. Takiej długiej nazwy nie będzie widać na mapie, ale można ją dodać jako “offcial_name”. Mam nadzieję, że to nie będzie traktowane jako mapowanie pod render;)