Pytania początkujących

W jaki sposób otagować taką automyjnio-sklepo-kawiarnię?

Wygląda na dość spory obiekt gdzie każda z usług jest realizowana w innym miejscu/części budynku.
Ja wstawiłbym po 3 węzły na każdą działalność oddzielnie (myjnia/sklep/kawiarnia).

Dzięki, nie mam przekonania, ale z braku lepszego pomysłu tak zrobię. Wiem co w którym miejscu budynku się dzieje, więc da się zrobić.

[Odpowiedź na usunięty wpis, wrzucony wyłącznie w celach reklamowych - nadawca usunął już konto w OSM. --rmikke]

Trochę zmieniłem Twoją propozycję. Przeniosłem dane Twojej firmy z budynku do węzła https://www.openstreetmap.org/node/9434303095 oraz uzupełniłem dodatkowe dane kontaktowe na podstawie Waszej strony internetowej. Jeżeli chodzi o dodatkowe tagowanie dla budynków, to się ono przydaje przy różnych wizualizacjach. Przykład kolorowej Biedronki na tle innych budynków bez parametrów: https://demo.f4map.com/#lat=54.3935808&lon=18.4027791&zoom=19

@maro21

Zupełnie nie rozumiem czego właściwie nie rozumiesz :stuck_out_tongue: Przecież numeracja drogi jest jednym z tych stricte administracyjnych bytów, a nie fizycznym obiektem widocznym w terenie. O nadaniu numeru, podobnie jak o jego zdjęciu decyduje wyłącznie decyzja administracyjna i to ona decyduje czy droga ma dany numer, czy go nie ma. Owszem, w terenie może to być reprezentowane obiektami fizycznymi - tabliczkami, więc możesz sobie np. zmapować istniejącą tabliczkę (np. jako marker albo traffic_sign), ale jeśli numer rzeczywiście został zniesiony, to ta tabliczka nie pokazuje już numeru drogi, a co najwyżej dawny numer drogi, czyli…TADAAM!.. old_ref.
Ta sama filozofia dotyczy przecież nazw ulic - bardzo często jest tak, że pozostają w oznakowaniu tabliczki ze starą nazwą drogi, ale to nie znaczy, że z tego powodu ta stara nazwa wciąż obowiązuje. Podobnie jest ze zniesionymi punktami adresowymi, gdzie dajemy old_addr:* - tu wiki jawnie sugeruje, że klucz jest wręcz stworzony na potrzeby tagowania nieaktualnych punktów adresowych wciąż widocznych w terenie.

@cytryn: No właśnie nie do końca. Tagu ref=* używamy dla numerów dróg oznakowanych w terenie. W związku z tym jeśli droga zmieniła numer, ale ten stary wciąż jest oznakowany to wtedy ten stary powinien być w ref=, a nowy w unsigned_ref=. W teorii. W praktyce osoby zmieniające numery dróg robią to czysto wg ustaw, niesprawdzając co jest w terenie. Czy to dobrze to źle to już nie mnie oceniać, dopóki jest jakakolwiek podstawa zmiany to ja dalej nie wnikam (a z tym jest bardzo różnie).

Zaskoczyłeś mnie - nie spodziewałem się takiej interpretacji unsigned_ref.
Ale czy unsigned_ref nie jest przeznaczone wyłącznie dla dróg, które co do zasady nie są w terenie znakowane (powiatowe, serwisowe, itd.)? Czyli, że droga oznakowana w terenie, to droga, która po prostu posiada znaki typu np. E-15 z mocy tego, że jest drogą odpowiedniej kategorii - i dla takich dróg jest zawsze ref, a unsigned_ref dla pozostałych. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
Takie podejście jak piszesz byłoby mocno anty-intuicyjne, bo kompletnie odwrotne chociażby do wspomnianych wcześniej nieaktualnych nazw ulic i adresów. A skoro teoria jest trudna do prawidłowej interpretacji, to nie dziwi mnie, że praktyka od niej odbiega.

Dodam że jak mamy znaczki (nawet małe, jak https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Barely_signed_road_reference_code.jpg ) to official_ref byłoby lepsze niż unsigned_ref

Osobiście wiem o jednej drodze wojewódzkiej oznakowanej jako unsigned_ref. https://www.openstreetmap.org/way/361515197 Dw356. Kojarzę też, że były przypadki dróg powiatowych w ref=*, bo były oznakowane, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Czy jest to trudne i nieintuicyjne? Tu się pojawia ten sam problem co przy budowanych drogach. Dla lokalsa to banał - jedziesz, nie ma numeru i to znakujesz. Dla kogoś mapującego “zdalnie” jest to faktycznie niemożliwe do wykonania.
W przypadku nazw dróg jest nieco inna zasada - te czasem nie są oznakowane, albo mają kilka wersji, a adresy wciąż jakieś są. Nie mamy żadnego schematu tagowania różnych wariantów nazw dróg, więc dajemy co oficjalne. Choć w zasadzie powinien taki schemat być, w końcu w przypadku zmiany nazwy drogi stare nazwy jeszcze jakiś czas są ważne - to się nie zmienia magicznie w jeden dzień.

No nie do końca. Pozwolę sobie przypomnieć urzędowe przepychanki przy zmianie Armii Ludowej na Kaczyńskiego w Warszawie - było to uchwalane, zaskarżane, odwoływane i co tam jeszcze - i dopóki w terenie wisiały tabliczki “Armii Ludowej”, to nie zmienialiśmy w OSM.

Jak jadę drogą i jest tabliczka z numerem drogi, zrobiłem zdjęcia i mapuję wszystko co widziałem. Nie muszę zaglądać do ustaw żeby wpisać numer drogi jeśli jest tabliczka. Kierowca zagląda na mapę lub nawigację, a nie do ustaw/uchwał.

Trudny przypadek, bo rzeczywiście wyłamuje się ze schematu. A wyjątkowe przypadki zasługują na wyjątkowe tagowanie :wink: Osobiście chyba bym jednak pokusił się o oznaczenie jako ref + ref:signed=no z tego względu, że po DW spodziewamy się istnienia odpowiedniego oznakowania, natomiast z różnych przyczyn go nie zainstalowano (jeszcze? a może było właśnie wymieniane w trakcie wizji lokalnej?).
Mimo wszystko stoję na stanowisku, że rozróżniłbym dwie sytuacje:

  1. ref na drogach, które z definicji powinny być znakowane znakami typu E-15, bo jest to wymagane kodeksem drogowym (DW i wszystko powyżej), ewentualnie właśnie uzupełnione ref:signed=no, gdy - jak wyżej - z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu nie ma znaków lub są niewidoczne, oraz
  2. unsigned_ref dla dróg, na których w ogóle nie spodziewamy się takiego oznakowania (powiatowe, gminne, itd.), ale numery referencyjne istnieją na papierze i są używane np. przez zarządcę drogi. Ewentualnie może właśnie:

Tutaj to jest problem czy ta droga w ogóle istnieje. Niby była ustawa o jej zniesieniu, ale na mapie z DSDIKu jest. Ale takich sytuacji jest całe mnóstwo. Mamy chociażby przypadek dróg 78, 88, 902 w Gliwicach, gdzie numeracja w terenie i w ustawie się nie zgadza od co najmniej 5 lat. Efekt? W osm średnio co roku numeru są zmieniane w te lub we w te. Albo co wtedy zrobić z DK11 Koszalin-Kołobrzeg? Oznakowane w terenie są zarówno “ustawowy” przebieg DK11 jak i “planowany” przebieg S11. Rozumiem, że S11 należy wywalić, bo formalnie jej nie ma?

Nie wiem czy mi się podoba ta propozycja. Po pierwsze z jednego tagu robią się dwa. Po drugie ref jest jednym z tagów używany w nawigacji. Prawdopodobnie nie chcemy, żeby nawigacje prowadziły ludzi na numery dróg, których w terenie nie da się znaleźć. Zyskujemy to, że numer drogi widać na mapie, ale zasadniczo przebieg drogi wciąż mamy w relacji i można go sobie łatwo wyświetlić, więc to marne pocieszenie.

Wydaje mi się, że jeśli inne tagi są oznakowane, a inne urzędowo uchwalone, to powinno być miejsce na wpisanie obu. Nie podoba mi się niekonsekwencja - unisgned_ref=* i ref:signed=* powinny być skonstruowane w ten sam sposób. Wydaje mi się, że żeby wpisywać numer do ref=* muszą być spełnione oba warunki - oznakowanie w terenie i urzędowo nadany numer zgodny z oznaczeniami.

Nie wiem czy to w ogóle jest propozycja, raczej luźne przemyślenia, które mają to do siebie, że czasem bywają nie do końca przemyślane. Ogólnie zgadzam się z tym, co piszecie, ale zgadzam się też z tym, że to będzie świetnie działać wyłącznie przy mapowaniu z poziomu ziemi. Natomiast zdalnie zawsze będzie powodować niejednoznaczności co powinno być w refa wstawione. Dlatego próbuję sobie wyobrazić coś spójnego, co mogłoby równie dobrze działać na miejscu, jak i zdalnie. Czyli nieco pokrętnymi drogami zmierzałem właśnie do czegoś w rodzaju propozycji:

Czyli dwa tagi, które będą mogły być używane równolegle.

Jest to jakiś pomysł, choć to też nie do końca spełnia w/w. warunki, bo wciąż wymaga bieżącej znajomości oznakowania. Ja bym jednak szedł w stronę wyraźnego rozróżnienia w jakikolwiek sposób numerów z terenu i tych z oficjalnych dokumentów. No chyba, że umawiamy się, że ref jest zawsze spisywany z natury, a oficjalny numer i przebieg szlaku jest nadany relacją - to też mogłoby dobrze działać, tylko metoda powinna być precyzyjnie opisana w dokumentacji, właśnie po to, żebyśmy co chwilę nie poprawiali po sobie, bo inaczej będzie jak w przypadku omawianej w temacie obok DTŚ-ki. No i to właściwie implikowałoby, że tam, gdzie refy nie zostały zaobserwowane z natury, to na obiekcie w ogóle nie powinny być wpisywane - to też rodzi niebezpieczeństwo, że ktoś będzie chciał za wszelką cenę go uzupełniać oficjalnymi danymi.

Trzy tagi - official, signed i ref=* gdzie ref powtarzałby jedną z tych wartości (o ile official i signed są różne),

Jak oznaczyć użytki ekologiczne, obszary Natura2000 i inne obszarowe formy ochrony przyrody (inne niż rezerwat)

ZDPK (Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego) słupkuje swoje drogi (na dodatek regularnie, bo w międzyczasie sami je ścinają kosiarkami), ale uznano to za nieistotny wyjątek od reguły:

https://www.openstreetmap.org/way/58366643/history

Zerknij do tego tematu. Stary, ale może trafisz na jakieś przydatne dla Ciebie informacje.

nie wiem czy było - miejsca gdzie opłacimy/kupimy bilet autostradowy e-toll - stacje benzynowe Orlen i Lotos - jak to oznaczać/jakiego tagowania używać jeśli istnieje?