Propozycje zmian klasyfikacji dróg na dolnym śląsku i w lubuskim

Czemu?

Ponieważ droga tertiary to droga łącząca miasta takie jak gozdnica czy iłowa (przewóz to wieś chyba) więc dlatego powinny być tertiary.

Tak jak już pisałem - te drogi są podstawową siatką drogową w obszarze Borów Dolnośląskich, secondary jest uzasadnione.

Zaraz się tu okaże że wszystkie drogi w borach dolnośląskich mają być secondary. NIE, co ma las do dróg? po za tym podasz choć jeden argument czemu tak ma być, to że droga idzie przez las o nazwie nie znaczy że ma odrazu być secondary te drogi łączą WSIE i MIASTECZKA.

Jeszcze dodam że po DW350 Łęknica-Ruszów jeździ o POŁOWE mniej pojazdów niż na dawnej DW341 Brzeg Dolny - Prawików której tak nie chcecie awansować.
DW300 jeździ 2000 pojazdów ale to łącznik małych miast który powinien być tertiary lub nawet unclassifed. Więc o co wam tak naprawde chodzi że uważacie że powinno zostać jak jest? Prosiłbym z odpowiedziami co do DW341 nie odpowiadanie bo jest most jak był most i obwodnica miękini to dawna DW341 też była secondary, OBWODNICA BRZEGU DOLNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z DAWNĄ DW341… Degradacja tylko dlatego bo zdjęto jej kategorie drogi wojewódzkiej.
Brzeg Dolny - Pęgów powinna zostać tertiary.

Hej, a skąd bierzesz te dane o ruchu?

Z GPR 2015 lub 2020
Dla przykładu DW341 vs DW365 i DW350
DW341 (Dawna) = 1900 pojazdów na dobe

DW365 = 1600 pojazdów na dobe
DW350 Łęknica-Ruszów = 500-700 pojazdów na dobe.

Często drogi tertiary mają większy ruch a nie chcecie ich podnosić bo nie są drogami wojewódzkimi.

Podasz link do źródła tych danych?

I sam ruch nie jest wystarczający, highway=service w porcie czy fabryce czy wjazd na parking może mieć ruch rzędu 2500 pojazdów/doba i dalej być highway=service.

Nieprawda - z GPR 2015 wynikało ok. 600-1000, i wszystkie odcinki pomiarowe zaliczyły od tego czasu nawet delikatne wzrosty bo w kolejnym badaniu GPR 2020/21 wynika już ok. 700-1000 poj./dobę.

Bo drogi analizujemy jako część siatki drogowej i badamy jej istotność a nie tylko wyniki GPR.
I jak pieszczotliwie to napisałeś to nie jest tylko droga “przez las” tylko podstawowa łącznica w rejonie Borów Dolnośląskich (to taki region na Dolnym Śląsku a nie nazwa lasu), oczywiście nie na tyle istotna w skali kraju żeby robić z niej primary ale też nie na tyle nieistotna żeby robić z niej tertiary.

I tak jest to MNIEJ niż ta DW341 na którą tak protestujecie. Bory Dolnośląskie to region, tak, ale tam nie ma miejscowości która się nadaje na secondary, a po za tym Ruszów - Bolesławiec nie chce degradować.

Bo ???
Wszystkie drogi będziesz chciał tam robić jako tertiary ?

Tam są tylko wsie i miasteczka po co one tam mają być secondary?!

Po to, że są istotnym połączeniem w krajowej sieci dróg (są lokalnie ważnymi drogami w tym rejonie), choć nie pełnią funkcji głównych korytarzy tranzytowych.

W KRAJOWEJ?! Ta która może mieć jakiekolwiek znaczenie w sieci dróg (Ruszów-Bolesławiec) chce zostawić jako secondary.

Tak, tam też jest Polska.

Chodzi mi o to że ta droga nie jest jakkolwiek ważna w sieci międzykrajowej. Te drogi są po prostu LOKALNE Gozdnica jest bardzo mała, Łęknica by miała DK12 a Przewóz to wieś. Iłowa ma DW296 więc jedynie Gozdnica traci.

No między krajami to nie jest ważna, bo ruchu międzynarodowego to tam faktycznie nie ma (dlatego nie jest primary), ale w sieci wewnątrzkrajowej to są drogi istotne, choć oczywiście drugorzędnie (dlatego jest secondary).

A powiesz, co one dokładnie łączą że są istotne?

Już pisałem.

Moim zdaniem cała droga 350 dla spójności nie powinna mieć obniżonej kategorii, ponieważ:

  1. Łączy województwa. Droga 350 łączy Łęknicę i DK12 w województwie lubuskim z Bolesławcem i A4 w województwie dolnośląskim. Przejezdne, utwardzone (asfalt, beton), w dobrym standardzie szlaki drogowe łączące jednostki administracyjne są ważne.
  2. W jej ciągu jest ważny most m.in. w Ruszkowie, Osiecznej. Drogi przebiegające przez naturalne przeszkody terenowe m.in. rzeki, bagna, lasy mają wyjątkową istotność.
  3. Droga wojewódzka 350 na odcinku Łaknica-Gozdnica zbiera ruch wzdłuż granicy, drogi przygraniczne mają zawsze mniejszy ruch niż te w głębi kraju, do tego okolica jest wyjątkowo słabo zaludniona, co nie znaczy, że ta droga z tego powodu ma mniejsze znaczenie strategiczne. Obniżenie kategorii drogi na tym odcinku, pomimo że sensowne, mogłoby pociągnąć za sobą ponowną analizę dróg o zbliżonym charakterze w województwie m.in. zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i ewentualnym obniżeniem kategorii tych dróg.
  4. Drogi wojewódzkie mają dodatkowe finansowanie.
  5. Jak wspomniał szydzio droga jest częścią spójnej, dobrze udokumentowanej siatki drogowej kraju.