Rewizja klasyfikacji dróg w woj. kujawsko-pomorskim

Cześć,

Wobec obecnego “szału” na zmianę kategorii dróg postanowiłem się przyjrzeć pod tym kątem własnej okolicy. Co wyniknęło z tej obserwacji i jakie wnioski wyciągnąłem?

Droga wojewódzka DW250 (obecnie secondary - propozycja tertiary)
Jest to droga łącząca wieś Służewo (DW266) liczącą lekko ponad 1000 mieszkańców z DK15. Droga na całej swej długości wiedzie przez las, a właściwie przez poligon toruński, przez co podczas manewrów wojskowych jest ona okresowo zamykana. Ma ona przez to marginalne znaczenie w siatce drogowej zarówno krajowej, jak i regionalnej, co potwierdza zeszłoroczny Generalny Pomiar Ruchu - 804 pojazdy na dobę.
https://www.openstreetmap.org/relation/2336815#map=13/52.8919/18.5806

Droga krajowa DK56 (obecnie primary - propozycja secondary)
Droga łącząca DK25 w Koronowie z DK5 (w przyszłości S5 - węzeł Koronowo). Ruch stosunkowo mały, nie spełnia też wg mnie podstawowego opisu z Wiki “A major highway linking large towns.”.
https://www.openstreetmap.org/relation/1241583#map=13/53.2856/18.0533

Ulica Wojska Polskiego w Bydgoszczy (obecnie secondary - propozycja tertiary)
Droga zbiorcza mająca znaczenie w ruchu międzyosiedlowym (Szwederowo-Wzgórze Wolności-Wyżyny-Kapuściska-Park Przemysłowy). Obecnie od ronda Kujawskiego do mniej więcej wiaduktu nad DW239 oznaczona jako secondary, by nagle się urwać i przekształcić w tertiary.
https://www.openstreetmap.org/#map=17/53.11367/18.01828

Ulica Toruńska w Bydgoszczy - odcinek od ronda Bernardyńskiego do ronda Toruńskiego (obecnie secondary - propozycja tertiary)
Kolejna droga mająca znaczenie w ruchu międzyosiedlowym, a nawet mniejsze z uwagi na jej jednojezdniowość.
https://www.openstreetmap.org/#map=16/53.1181/18.0196

Na podstawie opisu degradacja wygląda na dobry pomysł. Może nawet do highway=unclassified?

Warto tą informacje dodać, w tagu note lub choćby linka do tego wątku przy wykonaniu edycji.

Dodatkowo “przez co podczas manewrów wojskowych jest ona okresowo zamykana” też można by jakoś zaznaczyć, zamknięcie jest całkowite i dotyczy pewnie też pieszych i rowerzystów?

Może

access:conditional=no @ (military_polygon_use)

( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Conditional_restrictions ) ? Nic tego nie wykorzysta raczej, ale może się przyda. Choćby by zatrzymać inflacje do secondary

Pozostałe też sensownie wyglądają, ale nie mam jakiejś wiedzy o tej okolicy.

Co do DW250 proponuje jeszcze bardziej zdegradować na unclassifed
a co do DK56 to też chciałem o tym napisać ale sam bym tego nie zrobił bo zajmuje się dolnym śląskiem i lubuskim.

Dla mnie OK.

Aż taki mały chyba nie jest – wg Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 wskaźnik SDRR na poziomie 60% średniej krajowej.
Faktycznie nie łączy dużych miast ale na północy od Bydgoszczy jest pierwszym możliwym łącznikiem między DK25 i DK5 (w przyszłości S5), stanowi zatem IMHO „istotne połączenie w krajowej sieci dróg”.
Ja jestem przeciwny degradacji.

Dla mnie OK.

Dla mnie OK.

Do poprawy moim zdaniem jest natomiast okolica Kornela Ujejskiego w kierunku Alei Jana Pawła II.
Dziwnie to teraz wygląda – tertiary „urywa” się przy zjeździe do stacji energetycznej Bydgoszcz Rupienica. Poza tym od tego miejsca nie ma fizycznej separacji pasów (tylko podwójna ciągła), zatem aż do tego miejsca kontynuowałbym bieżącą klasę drogi (niech będzie tertiary) jako jeden way, a rozdzielenie pasów już jako primary_link i dwa way-e zaznaczył dopiero od momentu fizycznego rozjazdu.

Pierwszym możliwym łącznikiem pomiędzy drogami nr 5 i 25 na północ od Bydgoszczy jest droga S5 - obwodnica Bydgoszczy, zatem DK56 nie stanowi istotnego połączenia i nie powinna być primary.

Natomiast jeśli uważasz, że stanowi „istotne połączenie w krajowej sieci dróg” to zapytam się o pobliską DW246 Nakło nad Notecią - Szubin, która ma SDR na podobnym poziomie i też łączy dwie drogi krajowe.
Primary czy secondary i dlaczego?

Poprawiłem to miejsce. Widocznie ktoś zastosował “autostradowy styl” do zwykłego linku.

No jasne, że jest ale S5 zaliczam już zasadniczo do obwodnicy Bydgoszczy, więc dlatego napisałem o DK 56 że jest pierwszym możliwym łącznikiem poza Bydgoszczą na północ.

No w obrębie samego Szubina to ma nawet wyższą SDRR jak DK56.
Ja patrzę jednak na daną drogę całościowo, nie przekonuje mnie „szatkowanie” jej fragmentów, poza oczywiście jakimiś uzasadnionymi przypadkami typu że przebieg drogi nagle „urywa się” na jakiejś już nieistniejącej lub sezonowej przeprawie promowej, lub coś jak DK63 prowadząca na Rudziszki, gdzie wiadomo że jest „ślepa” bo przejście graniczne jest nieczynne.
Więc DW246 IMHO jako secondary jest OK.
Przy okazji – jak zapatrujesz się na zdegradowanie właśnie DK63 Węgorzewo-Giżycko ?

Prawo osm’u wobec secondary: Znacznik highway=secondary (“droga drugorzędna”) służy do oznaczania drogi stanowiącej istotne połączenie w krajowej sieci dróg, ale niebędącej częścią krajowych i międzynarodowych korytarzy tranzytowych. W krajach rozwiniętych ma zwykle dwa rozdzielone pasy i utwardzoną nawierzchnię; w regionach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze jakość drogi może być gorsza.
Prawo osm’u wobec primary: Znacznik highway=primary (“droga pierwszorzędna”) służy do oznaczania głównych dróg w systemie transportowym danego kraju, niespełniających wymagań highway=motorway i highway=trunk.

Drogi te najczęściej łączą większe miasta. Nie wyróżniają się parametrami technicznymi. W krajach rozwiniętych są to zazwyczaj zwykłe drogi jednojezdniowe. W regionach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze ich jakość może być gorsza.

No i co na to powiesz? Co byś wybrał dla tej drogi. Skoro tak jest to w mojej opinii połowa DK powinna być degradowana i połowa DW też degradowana. Moim zdaniem nie powinno się tagować po kategoriach dróg, tylko po znaczeniu.

Jest łącznikiem, ale samo bycie łącznikiem to jeszcze za mało, żeby przesądzać o kategorii drogi. DK56 nie łączy ze sobą nic szczególnego.
Jeśli coś na północ od Bydgoszczy powinno być primary, to DW240. Łączy okolice Torunia i Grudziądza z Pomorzem Środkowym i ma nawet większy SDR niż DK25.

Co rozumiesz przez patrzenie całościowo? Po numeracji drogi? Że DW246 dalej idzie na wschód od DK5, a DK56 nie?
Jeśli tak, to jest to trochę dziwne. Przecież jeśli GDDKiA nagle z jakiegoś powodu zmieniłaby numer tego odcinka (podzieliła DW246 na dwie części), to przecież w żaden sposób nie wpływa to na znaczenie tej drogi.
Ale wtedy już “patrząc całościowo” na DW246 widziałbyś łącznik pomiędzy dwiema drogami krajowymi.
Dobrze rozumiem?

Moje “patrzenie całościowo” polega na patrzeniu na sieć drogową w danym regionie. Nie przywiązuję się zbytnio do oficjalnej numeracji czy kategoryzacji dróg, choć oczywiście w pewnym stopniu na niej bazuję.

Zgadzam się z secondary. Nie ma możliwości ruchu międzynarodowego, a samo Węgorzewo nie jest odpowiednio ważne, żeby uzasadniać tam primary. Przy czym nie upierałbym się co do tego, mogłoby zostać primary ze względu na znaczenie turystyczne.
Ale jeśli Węgorzewo miałoby mieć dojazd drogą primary, to dlaczego sąsiedni, niemal trzykrotnie większy Kętrzyn nie?

Moim zdaniem secondary w tym miejscu to przesada.
Wtedy oznacza to że ten odcinek ma taką samą istotność w siatce dróg jak dojazd np. DW650 od zachodu - naprawdę uważasz, że tak jest?

Do pierwsze Kętrzyn leży na uboczu szlaków komunikacyjnych w tym rejonie (tak wiem że powiesz zaraz że Węgorzewo tym bardziej, ale to jest jednak trochę inna sytuacja, chociażby ze względu na lokalizację na Wielkimi Jeziorami).
Po drugie byłoby chyba trudno w ogóle taki dojazd jednoznacznie wskazać.
Którędy miałby on wieść ?
Po DW591? DW592?
I po trzecie - z całym szacunkiem dla Kętrzyna, ale nawet w skali regionu jest to ośrodek o stale malejącym znaczeniu.

Trochę robimy offtop, bo wyjechaliśmy poza województwo kujawsko-pomorskie, ale

Ma nieco większą istotność. Dlatego tak jak pisałem, primary też jest do zaakceptowania.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale w ten sposób właśnie poparłeś moje podejście do sprawy w sąsiednim temacie. Zgadzasz się, że powinniśmy ustalać istotność drogi porównując ją do innych okolicznych dróg.
I pewnie się zirytujesz, jeśli spytam, czy naprawdę uważasz, że wjazd do Poznania od Lubonia (DW430) czy Buku (DW307) ma taką samą istotność co wjazd do Poznania od strony Wrocławia (DW196) czy Warszawy (DW433).

Generalnie to cały ten rejon siłą rzeczy leży na uboczu szlaków komunikacyjnych.

No czyli znaczenie turystyczne. Więc z tego powodu może być primary, analogicznie jak do Zakopanego.

To akurat łatwo wskazać. Główny dojazd, podobnie jak do Węgorzewa, jest “z głębi kraju”, czyli od południa, czyli DW591.

To stara dobra tradycja tego forum :wink:

No a różnią się zasadniczą funkcją ? Wszystkie są podobnie istotne w skali miasta / regionu.
Różnią się oczywiście liczbą pasów, ale od tego jest tag lanes a nie highway.
A “częścią krajowego i międzynarodowego korytarza tranzytowego” jest DK92=primary, do której je porównuję.
I tak - wiem, że nie przepadasz za słowem “tranzyt” :stuck_out_tongue:

Poznań ma obwodnicę, więc w praktyce większość aut “krajowego tranzytu” będzie po prostu jechać obwodnicą i zjedzie z niej na tym węźle, który będzie najbliżej ich miejsca docelowego. Potencjalne auto z Wrocławia niekoniecznie więc wjedzie na DW196, może też użyć DW430, DW433 czy nawet DW307 jeśli jego cel będzie koło lotniska. Wszystkie te wjazdy będą więc sobie równe, więc powinny mieć tę samą kategorię. Podnieść kategorię można by gdyby jeden z wjazdów pełnił jakąś dodatkową funkcję, np gdyby hipotetycznie była jakaś ważna droga na północy Poznania i nie prowadziłaby do niej obwodnica, taką sytuację mamy w Krakowie dlatego tam są primary przez miasto.