Pytania początkujących

Wymyślić nowy tag typu outdated_signed_ref ? (nie szukałem na taginfo ani na wiki, może coś jest)

Zasadniczo nie powinien nas obchodzić urzędniczy papierek, nie widzę problemu, żeby to było po prostu w ref, zwłaszcza jeśli to oznakowanie jest wciąż jednoznaczne.
Plus warto sprawdzić czy numer na pewno został zdjęty. Się zdarza, że ludzie wrzucają te numery na podstawie projektów czy propozycji albo, że sama ustawa ma wejść po czasie albo, że jest jakiś “warunek zmiany”.

Może po prostu old_ref będzie odpowiedni? Występuje też coś takiego jak old_ref_legislative (w różnych odmianach składni) - domyślam się, że może to się odnosić do takiej właśnie sytuacji, ale IMHO zwykły old_ref załatwia sprawę.

EDIT:
Albo pójść w stronę disused:ref ?

Dobre pytanie.
Żadna z powyższych. Tego typu mostu nie ma w używanych wartościach [bridge:structure].
To jest chyba through arch bridge
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:StanleyFerryAqueductProfile.jpg

+1

https://www.openstreetmap.org/note/3014748 - jak punkt nadawania paczek się zaznacza?

Pewnie amenity=parcel_locker + parcel_mail_in=yes.

I zależnie czy jest opcja odbierania - parcel_pickup=yes/no (domyślnie “yes”).

To jest na maszynę a nie miejsce typu placówka pocztowa

Ja zaznaczam jako office=courier.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:post_office:parcel_pickup#Usage

Nie rozumiem. Wiele razy piszecie, że nie interesuje nas urzędnicza fikcja, a mapujemy to co jest w terenie. Znaków drogowych nikt nie usunął. W takim razie nie rozumiem tej sugestii.

W jaki sposób otagować taką automyjnio-sklepo-kawiarnię?

Wygląda na dość spory obiekt gdzie każda z usług jest realizowana w innym miejscu/części budynku.
Ja wstawiłbym po 3 węzły na każdą działalność oddzielnie (myjnia/sklep/kawiarnia).

Dzięki, nie mam przekonania, ale z braku lepszego pomysłu tak zrobię. Wiem co w którym miejscu budynku się dzieje, więc da się zrobić.

[Odpowiedź na usunięty wpis, wrzucony wyłącznie w celach reklamowych - nadawca usunął już konto w OSM. --rmikke]

Trochę zmieniłem Twoją propozycję. Przeniosłem dane Twojej firmy z budynku do węzła https://www.openstreetmap.org/node/9434303095 oraz uzupełniłem dodatkowe dane kontaktowe na podstawie Waszej strony internetowej. Jeżeli chodzi o dodatkowe tagowanie dla budynków, to się ono przydaje przy różnych wizualizacjach. Przykład kolorowej Biedronki na tle innych budynków bez parametrów: https://demo.f4map.com/#lat=54.3935808&lon=18.4027791&zoom=19

@maro21

Zupełnie nie rozumiem czego właściwie nie rozumiesz :stuck_out_tongue: Przecież numeracja drogi jest jednym z tych stricte administracyjnych bytów, a nie fizycznym obiektem widocznym w terenie. O nadaniu numeru, podobnie jak o jego zdjęciu decyduje wyłącznie decyzja administracyjna i to ona decyduje czy droga ma dany numer, czy go nie ma. Owszem, w terenie może to być reprezentowane obiektami fizycznymi - tabliczkami, więc możesz sobie np. zmapować istniejącą tabliczkę (np. jako marker albo traffic_sign), ale jeśli numer rzeczywiście został zniesiony, to ta tabliczka nie pokazuje już numeru drogi, a co najwyżej dawny numer drogi, czyli…TADAAM!.. old_ref.
Ta sama filozofia dotyczy przecież nazw ulic - bardzo często jest tak, że pozostają w oznakowaniu tabliczki ze starą nazwą drogi, ale to nie znaczy, że z tego powodu ta stara nazwa wciąż obowiązuje. Podobnie jest ze zniesionymi punktami adresowymi, gdzie dajemy old_addr:* - tu wiki jawnie sugeruje, że klucz jest wręcz stworzony na potrzeby tagowania nieaktualnych punktów adresowych wciąż widocznych w terenie.

@cytryn: No właśnie nie do końca. Tagu ref=* używamy dla numerów dróg oznakowanych w terenie. W związku z tym jeśli droga zmieniła numer, ale ten stary wciąż jest oznakowany to wtedy ten stary powinien być w ref=, a nowy w unsigned_ref=. W teorii. W praktyce osoby zmieniające numery dróg robią to czysto wg ustaw, niesprawdzając co jest w terenie. Czy to dobrze to źle to już nie mnie oceniać, dopóki jest jakakolwiek podstawa zmiany to ja dalej nie wnikam (a z tym jest bardzo różnie).

Zaskoczyłeś mnie - nie spodziewałem się takiej interpretacji unsigned_ref.
Ale czy unsigned_ref nie jest przeznaczone wyłącznie dla dróg, które co do zasady nie są w terenie znakowane (powiatowe, serwisowe, itd.)? Czyli, że droga oznakowana w terenie, to droga, która po prostu posiada znaki typu np. E-15 z mocy tego, że jest drogą odpowiedniej kategorii - i dla takich dróg jest zawsze ref, a unsigned_ref dla pozostałych. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
Takie podejście jak piszesz byłoby mocno anty-intuicyjne, bo kompletnie odwrotne chociażby do wspomnianych wcześniej nieaktualnych nazw ulic i adresów. A skoro teoria jest trudna do prawidłowej interpretacji, to nie dziwi mnie, że praktyka od niej odbiega.

Dodam że jak mamy znaczki (nawet małe, jak https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Barely_signed_road_reference_code.jpg ) to official_ref byłoby lepsze niż unsigned_ref

Osobiście wiem o jednej drodze wojewódzkiej oznakowanej jako unsigned_ref. https://www.openstreetmap.org/way/361515197 Dw356. Kojarzę też, że były przypadki dróg powiatowych w ref=*, bo były oznakowane, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Czy jest to trudne i nieintuicyjne? Tu się pojawia ten sam problem co przy budowanych drogach. Dla lokalsa to banał - jedziesz, nie ma numeru i to znakujesz. Dla kogoś mapującego “zdalnie” jest to faktycznie niemożliwe do wykonania.
W przypadku nazw dróg jest nieco inna zasada - te czasem nie są oznakowane, albo mają kilka wersji, a adresy wciąż jakieś są. Nie mamy żadnego schematu tagowania różnych wariantów nazw dróg, więc dajemy co oficjalne. Choć w zasadzie powinien taki schemat być, w końcu w przypadku zmiany nazwy drogi stare nazwy jeszcze jakiś czas są ważne - to się nie zmienia magicznie w jeden dzień.