Gdańsk/Gdynia - nazwy przystanków

Cześć

Zauważyłem, że w Gdańsku i Gdyni nazwy przystanków mają formę “NAZWA + numer”, np “Dworzec główny 02”.
Czy nie powinny takie nazwy pojawiać się w osm, skoro z tego co widziałem, takie nazwy pojawiają sie na przystankach i w autobusach. To wygląda jak oficjalne nazwy przystanków, więc jak dla mnie, takie nazwy powinny takze pojawic sie w osm.

Co o tym sadzicie?

Jestem za!
Taka forma używana jest w Warszawie i bardzo dobrze się to sprawdza - ułatwia to nawigację jako pasażer.
“NAZWA + numer” są widoczne na wiatach przystankowych/słupkach, na stronie wtp.waw.pl, w OSM oraz w aplikacjach do wyszukiwania tras transportem publicznym.
Jeżeli taka notacja jest używana w terenie to jak najbardziej powinna być w OSM moim zdaniem.

Jak dla mnie można zmienić.
W ogóle linie komunikacji miejskiej są w Trójmieście nieco zaniedbane - ja niestety nie mam czasu ich uporządkować. Do tego przystanki są czasem zmapowane w specyficzny sposób.

Fakt. Nie wiem kiedy Tesco zostalo zlikwidowane, ale dobrze by bylo zweryfikowac, czy przystanki nawiazujace do Tesco nie zmienily nazwy.
Przykladowo tutaj: https://www.openstreetmap.org/note/3008438

A co przez to rozumiesz?

https://www.openstreetmap.org/way/167158737

Raczej highway=bus_stop nie powinno być używane na obszarach, do tego te obszary platform są często bardzo umowne, zwłaszcza gdy nie ma zatoki.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dbus_stop

Kiedyś próbowałem rozgryźć tagowanie relacji autobusowych. PTv2 wydaje mi się dość wygodnym sposobem mapowania linii autobusowych ale niuanse oznaczania przystanków nieco poskromiły mój zapał. Może zamiast opisu bardziej jednoznaczny byłby taki obrazek, jaki został stworzony na potrzebę oznaczenia stacji kolejowych np. tutaj Pl:Tag:railway=halt:

Dodatkowo w związku z dopiskiem o GTFS zacząłem się zastanawiać, czy cały wysiłek włożony w edycji Public Transport nie pójdzie w końcu na marne, gdy automatyka GTFSu zadziała.

A propos nazw przystanków i numerów w nazwach to przytoczę link do dyskusji w tym temacie z dawnych czasów. Tak. Numer przystanku w nazwie powinien być, o ile to nie jest numer ref.

To teraz pytanie. Czy da się taką zmianę zrobić skryptem, bo nie łudzę się, że ręcznie ktoś to będzie robił.

Polecam rozwijanie tego typu informacji w Trójmiasto jak to jest robione w innych miastach.
Pozwala to na przedstawienie newralgicznych danych dla szerszego ogółu społeczności OSM.
Chętnie służę pomocą w tworzeniu tej strony.

Z wiki jest jeden drobny problem. Do wiki najwyrazniej musi byc osobne konto, bo moj login z osm nie dziala na wiki, co dla wiekszosci osob, moze to byc zniechecajace. A co do dyskusji na projekcie Trojmiasto, to jest caly jeden wpis z 2019 roku, patrzac na date modyfikacji, wiec pewnie wiekszosc woli sie spytac na forum, skoro tu wszysccy maja dostep.

Jakby sie tam cos dzialo, to dyskusja mialaby wiecej sensu, a tak, to nie widze sensu, zeby tam cos pisac, skoro jedno pytanie czeka na odpowiedz od lutego 2019.

A co do sieczki w sprawie komunikacji miejskiej w Trojmiescie, to wczoraj sie temu przygladalem (chcialem uzyc overpass-api do wyswietlenia wszystkich przystankow) i faktycznie, ten temat jest mocno zaniedbany w Trojmiescie. Kazdy robi jak chce. Jeden daje highway=bus_stop, inny bus=yes, a jeszcze inni zaznaczaja przystanki jako area.

Najpierw ten temat trzeba by jakos ogarnac, zeby brac sie za jakies wieksze zmiany.

Dyskusje na Wiki są moim zdaniem OK, ale do dyskutowania dokumentacji. Stanowisko, że Wiki jest przeznaczona do dyskusji nad konkretnymi miejscami na mapie nie wydaje się poparte objętością dyskusji przez społeczności innych krajów. Gdyby tak było, to widziałbym jakieś dyskusje w tej sprawie w ostatnich zmianach.

Edytowałem ostatnio te strony związane z przystankami, bo mnie też wcześniej to odstraszało. Zobacz czy nie jest lepiej