Sprawa ma się tak.
Kiedy mapowane były pierwsze przystanki na Śląsku, to obecny schemat tagowania jeszcze nawet nie istniał. Co do tego czy highway=bus_stop tagować na drodze czy obok toczyły się dyskusje. Żeby każdy był zadowolony, zaproponowano tag public_transport, gdzie stop_position będzie zawsze dla węzła na drodze, a platform obok drogi, niezależnie od tego gdzie jest highway=bus_stop. Dopiero później wykrystalizował się podejście, że highway=bus_stop powinie być raczej zawsze obok drogi. Wtedy niektórzy stwierdzili nawet że highway=bus_stop ≡ public_transport=platform i zaczęli robić dziwne masowe edycje bez sprawdzania konkretnego przypadku. Co jest bez sensu, bo gdyby nowe tagi byłyby znaczeniowo 1:1 to nikt nie wymyślałby nowego tagowania. Z grubsza było tak jak @maro21 pisał.
Także po kolei.
Jeśli ten węzeł leży obok drogi, to public_transport=stop_position jest błędem i powinno być public_transport=platform. Jeśli jest na drodze, to lepiej usunąć tag highway=bus_stop z węzła na drodze i dodać go na osobnym węźle obok drogi.
Jeśli zastanawia Cię czemu dalej występuje pomieszane tagowanie, to spróbuj poprawić wszystkie kilka tysięcy przystanków i pogadamy jak się bawiłeś
Jak dla mnie raczej węzeł highway=bus_stop, który jest w końcu „głównym” obiektem oznaczającym przystanek, a w modelowym przypadku powinien być też otagowany public_transport=platform który już wchodzi w skład relacji linii autobusowej. Oznaczanie platform jako obszary powoduje problemy wynikające z tego, że niektórzy przyjęli za założenie że highway=bus_stop ≡ public_transport=platform… Doszedłem do wniosku, że można z tego wybrnąć i sprostać założeniom różnych stron, tagując węzeł jako highway=bus_stop+public_transport=platform a linię/obszar jako highway=platform, ale chyba trochę to mało eleganckie… Mimo to lepszej opcji nie widzę.
1-2 znakowy kod przystanku powinien być w local_ref, to już chyba było nawet w tym wątku kilka razy poruszane?