Czy użycie, w węźle, tagu “public_transport=platform”, w momencie gdy nie wiem czy odjeżdża z niego transport publiczny jest błędne?
Zauważyłem też, że duża część przystanków (węzłów) ma niespójne tagowanie tzn. część przystanków ma oba tagi (“public_transport=platform” i “highway=bus_stop”), część tylko stary, a część tylko nowy. Czy mogę założyć, że przystanek(node) zawsze powinien mieć te dwa tagi i w razie czego mogę poprawiać niespójności?
Tagi public_transport powinny mieć tylko obiekty, które pełnią funkcję w transporcie publicznym. Jeśli nic z niego nie odjeżdża, to w zasadzie takiej funkcji nie pełni i chyba nie powinien go mieć. Na logikę podobnie mamy np. z nieczynnymi szkołami czy szpitalami, którym po zamknięciu zostawiamy obiekty building ale kasujemy amenity. Aczkolwiek osobiście uważam w kwestii przystanków, że jeśli stoi cała infrastruktura przystankowa i autobus może się tam w każdej chwili następnego dnia na zlecenie organizatora pojawić, to z usuwaniem tagów bym się nie spieszył… — zwłaszcza jeśli przystanek wygląda na „nie jestem pewien czy na 100% jeżdżą” a nie „ewidentnie nie jeżdżą”.
highway=bus_stop oznacza przystanek autobusowy. public_transport=platform oznacza miejsce oczekiwania przez podróżnych.
Przystanek autobusowy powinien być dodany w miejscu oczekiwania przez podróżnych — ergo, wzorcowo dodany przystanek powinien mieć oba te tagi. Ale jeśli przystanek autobusowy highway=bus_stop nie został dodany w miejscu oczekiwania przez podróżnych przy drodze (tylko jest np. dodany w miejscu zatrzymania na drodze), to nie powinno mu się dodawać public_transport=platform. Najlepiej będzie przenieść highway=bus_stop na miejsce oczekiwania przez podróżnych i dodać mu public_transport=platform. W wersji dla leniwych/zabieganych, jeśli jest na drodze od biedy można go tam zostawić i ewentualnie dodać public_transport=stop_position.
Pytam o to tagowanie, bo zamierzam zmapować dużą ilość przystanków (poza miastami), które udostępniają mi różne podmioty publiczne np. gminy, powiaty, GDDKiA, etc. Z racji tego, że te przystanki są zarządzane przez ww. instytucje to wiem, że istnieją, ale fizycznie nie jestem w stanie określić, czy jakikolwiek transport z tych przystanków korzysta. Poza tym, często jest tak, że w tym konkretnym momencie nic z danego przystanku nie odjeżdża, ale za miesiąc może pojawić się przewoźnik, który będzie go wykorzystywał. Według mnie powinienem używać obu tagów jednocześnie, ale wolę się dopytać osób bardziej doświadczonych.
Moim zdaniem właśnie tak powinno to wyglądać, czyli takie mapowanie mogę uznać za błąd?
obok budynku nr 27 stoją dwa przystanki autobusowe:
node 9323799451 tylko z tagiem “public_transport=platform”
node 5927102903 tylko z tagiem “public_transport=platform”
na drodze jest oznaczony kolejny node 5927102902 z tagami “public_transport=stop_position” i “bus=yes”
Obecna sytuacja jest dla mnie niezrozumiała, bo duża część map za przystanek uznaje tylko punkty z tagiem “highway=bus_stop” i jak tego tagu nie ma to nic nie jest wyświetlone. Patrząc na inne kraje np. Niemcy, czy Czechy, to tam prawie wszystkie punkty z tagiem “public_transport=platform” mają tag “highway=bus_stop”
Tak, oznaczenie przystanku tylko tagiem public_transport=platform, bez highway=bus_stop to moim zdaniem błąd, nie mogę wymyślić sytuacji w której by to było poprawne.
Pewnie po części wynika to z tego, że w JOSM przy szablonie do niedawna był dopisek (przestarzałe) - i dlatego posługujący się językiem polskim mogli się mylić.
Takie punkty też można oznaczać, ale jeśli nie ma relacji tras autobusowych to niewiele wnosi, a wydłuża proces mapowania.
Dlaczego takie tagowanie jest niepoprawne? Z tego co zrozumiałem to highway=bus_stop powinny mieć tylko nody, więc przy way powinny być tagi: public_transport=platform + opcjonalnie highway=platform.
Jak nie ma granic przystanku to obszar public_transport=platform powinien być skasowany (ewentualnie zamieniony na punkt)
Jak jest obszar przystanku - to czemu highway=bus_stop by nie mógł by być na obszarze?
(na wiki jest w infoboksie jest jak jest bo ludzie twierdzą że nigdy nie jest możliwe określenie obszaru przystanku, ale wtedy i obszar public_transport=platform jest błędny)
Moim zdaniem ma to sens, bo z punktu widzenia renderowania tag “highway=bus_stop” powoduje pojawienie się znaczka przystanku, ale tylko dla node. Mapowanie way tym tagiem nic nie daje (poza zamieszaniem). Mapując zgodnie z tą drugą tabelką, przystanek zawsze powinien mieć node z tagami “highway=bus_stop” i “public_transport=platform”, przez co pojawi się na mapie, a dodatkowe oznaczenia np. way oznaczające zatoczkę ma tagi “public_transport=platform” i “highway=platform”, które domyślnie się wyświetlają jako kreska/obszar obok drogi. Wydaje mi się, że przy takim oznaczeniu wszystko jest zrozumiale wyświetlone i oznaczone.
Kolejne zamieszanie z wyświetlaniem, jakie wychwyciłem, to oznaczanie przystanku jako node na środku drogi z tagami “public_transport=stop_position” i “highway=bus_stop”. Przy takim tagowaniu nie da się stwierdzić, czy przystanek jest po obu stronach drogi, czy tylko po jednej, a jeśli po jednej, to po której stronie. Jeśli dodatkowo jest oznaczony way(“public_transport=platform” + “highway=platform”) to widać gdzie ten przystanek faktycznie się znajduje, ale dopiero na dużym powiększeniu, więc jest to trochę uciążliwe. Gorzej, że niektóre takie miejsca nie mają dodanego way i nie da się określić umiejscowienia przystanku.
Tylko pozostaje jeszcze kwestia wypracowania/trzymania się jakiegoś standardu.
Z oficjalnej wiki wynika, że raczej nie powinno się tak tagować.
Patrząc na całą Polskę, to raczej większość kraju nie stosuje takiego tagowania. Z tego co sprawdziłem, to tylko kilka miast ma do way dodany tag “highway=bus_stop”: Gdynia, Sopot, Kościerzyna, Kraków, Rzeszów. Cała reszta Polski tak tego nie taguje. Patrząc na inne kraje w Europie to: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Włochy Czechy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Austria też nie stosują tego tagu. Z tych co sprawdzałem, to jedynie Niemcy mają obecnie miszmasz z tym tagiem, ale też nie wszędzie.
Wspólny peron autobusowo-tramwajowy, więc ok. A public_transport=platform ja bym skasował z węzła i zostawił tylko na obszarze (tutaj cały węzeł, bo przystanki są zaznaczone osobno).