Prośby o zmapowanie/poprawę

Raczej tu należy wycofywać wszystko z biegu, co prawda obniżanie kategorii w miastach jest bliskie mojemu sercu, to jednak robienie to “z automatu” i bez sprawdzenia niczego w terenie jest złym pomysłem. Najlepszym przykładem jest ta zmiana, której jako secondary był oznaczony skręt Most Dębnicki->Kościuszki. Jest to niedozwolony manewr i po mojej interwencji zostało poprawione, ale jednak wypadałoby takie podstawy sprawdzić… (Aleje Trzech Wieszczów były zmienione tertiary w momencie tego changesetu)

Kraków wycofałem. Namówiłem chyba na dyskusję na forum.

Możliwe że część tych zmian ma sens. Zwłaszcza zbicie Stella-Sawickiego z highway=primary do highway=secondary

Ale nie wszystkie.

W dalszym ciągu ponawiam apel aby tego typu uwagi i zmiany opisywać na Wiki.
Czy to w formie tabelarycznej czy też jako "Dyskusja’ danej strony.
Nie sądzę aby forum było właściwym miejscem na pozastawianie tego typu informacji w gąszczu wątków.
Mamy strony Wiki dla wielu miejscowości i jednostek administracyjnych.
Na przykład Kraków
Pozwala to na wgląd dla całej społeczności OSM i usprawniać edycje w dalszej pracy w innych miejscach.
W razie potrzeby mogę napisać więcej stron dla brakujących jednostek administracyjnych.

Forum wydaje mi się dużo lepszym miejsce. Wiki edytuje sporo ale widzę że jako miejsce dyskusji jest słabe.

Ja bym “na teraz” w Krakowie przeprowadził dwie zmiany:

  • obniżył drogę od Estakady Kaczmarskiego do węzła Przewóz - jest ona podniesiona de facto tylko dlatego, że jest “dobrej jakości”. W praktyce pełni funkcję przede wszystkim dojazdu do strefy ekonomicznej.
  • przeniósł primary z 79 Andersa-Plac Centralny na Stella Sawickiego-Al JPII-Plac Centralny. Na obecnym przebiegu jest zakaz poruszania się ciężarówek, a znaki wskazują DK79 w zasadzie na obydwu drogach (tylko nieco inaczej). Więc w tym przypadku powinna być ta lepsza droga wyżej otagowana.

Po zbudowaniu S52 pewnie i tak prawie wszystkie primary z miasta znikną, ale byłoby to chwilowe rozwiązane, skoro kategorie w Krakowie tak bardzo rażą w oczy.

Nie chodzi mi o szersze dyskusje tylko stany faktyczne/dokonania dotyczące danych w mieście/jednostce administracyjnej.
Na tym forum dyskusje tematyczne są bardzo rozwodnione, co powoduje, że co jakiś czas zaczyna się identyczna dyskusja kończąca się w podobny sposób jak poprzednio. Ja nazwałbym to bezproduktywnym “biciem piany” nie pozostawiającym żadnego śladu.

Zniknęło ujście rzeki Głomii do Gwdy.
Może ktoś biegły w grzebaniu w historii odnajdzie felerny changeset i go wycofa? A na pewno zbad co tam się stało…

https://www.openstreetmap.org/#map=16/53.2194/16.8594

Ujście do Gwdy było wprowadzone w tym zestawie, zestaw został potem wycofany.

Dlaczego w wycofanym zestawie zmian nie ma w ogóle żadnej informacji, że został wycofany? Skąd autor ma wiedzieć, że jego zmiany ktoś cofnął?

Cześć,
chciałem usprawnić jedno skrzyżowanie w Katowicach, czy mógłbym prosić kogoś o sprawdzenie?
Tutaj zmiany: https://www.openstreetmap.org/changeset/116356892#map=18/50.25760/19.03368

Zestaw zmian wygląda OK. Można by było zaoszczędzić na relacjach turn restriction usuwając łącznik 234593762. Usunąłem jedną zbędną relację: https://www.openstreetmap.org/changeset/116385082.

Dlaczego ten łącznik byłby do usunięcia?

Bo pozostałe dwa wystarczyłyby do obsłużenia ruchu we wszystkich kierunkach, a cała konstrukcja na OSM zyskałaby na prostocie.

Obniżałem ostatnio kategorię starej drogi wzdłuż nowo otwartej S19 Lublin-Rzeszów (do tertiary) i mam problem z Janowem Lubelskim.
Ulica Ulanowska powina być primary czy raczej secondary?

Moim zdaniem powinna być secondary, tak też z resztą jak i kontynuacja tej drogi od węzła Janów Lubelski Południe do wsi Zdziary, analogicznie jak inne drogi “po starym” śladzie wzdłuż S-ek (patrz DW 311, DW 333). Wiadomo że otwarcie S-ki przenosi na nią zasadniczy ruch, ale drogi równoległe dalej mają znaczenie. Wystarczy jedno poważniejsze przytkanie ekspresówki i wszyscy będą objeżdżać zator po “starym śladzie”, więc secondary uzasadnione.

Też nie widzę problemu żeby stare ślady dróg krajowych zostawiać secondary. Nikt ich przecież nie rozwala (no czasem są ślepe albo ustawia się jakieś ograniczenia wtedy to trochę inna sytuacja), plus nie każdy na ekspresówkę może wjechać, plus te drogi wciąż mają znaczenie w tranzycie, bo nieraz przejazd między mniejszymi miejscowościami jest wciąż wygodniejszy w ten sposób.

Tu jest różnie, ale jednak zdecydowana większość starych dróg nie ma teraz secondary tylko niższą kategorię - w okolicy najbliżej będzie wyjazd z Lublina na Warszawę: link, wzdłuż S7 też widzę, że nie ma secondary. Ja to bym pozdejmował wszędzie w takich przypadkach secondary najchętniej.

No nie, to że kiedyś może być wypadek (albo inne zamknięcie S19) i trzeba będzie objechać inną drogą to za mały powód żeby dawać tam secondary. Jak zamknięcie będzie dłuższe to i tak należy dać primary, a jak chwilowe to nie ma po co zaznaczać.

I tranzyt między mniejszymi miejscowościami to właśnie tertiary.

To że kiedyś była droga krajowa to serio nie powód żeby trzymać secondary, po to przecież powstają S-ki, żeby zmniejszać tranzyt. Tutaj stary ślad jest wzdłuż nowej drogi, nie zahacza o nic więcej. A w dodatku i tak nie ma lepszego połączenia Lublin-Rzeszów drogami tertiary.

To jeden z głównych wjazdów do miasta, ale na primary raczej nie zasługuje.

Nie mogę się zgodzić.
Trogi tertiary z definicji służą do oznaczania dróg leżących poza główną siecią drogową, ale ważnych w skali lokalnej.
Ciężko powiedzieć o drogach “po starych śladach” że leżą poza główną siecią drogową skoro co chwilę mają węzły z S-kami albo że są ważne tylko w skali lokalnej skoro stanowią alternatywę dla S-ek (wciąż wszak zachowują parametry jak max. nacisk na oś itd.) lub mają jedynie niewielki ruch (“for busier through routes, use highway=secondary or greater instead”).
Poza tym pozostaje kwestia ich istotności w całej sieci drogowej.
Teraz droga Zdziary=>Janów Lubelski DW878 jest zrównana
z trasą tertiary przez np. Momoty Dolne, nasuwa się pytanie czy te dwie drogi są rzeczywiście równorzędne? Którędy byś wolał aby pojechała 40 tonowa ciężarówka kiedy zdarzy się blokada na S-ce?

Ale wciąż wszystkie “dziewięćdziesiątki” są primary pomimo tego, że ich jedyną rolą jest dublowanie autostrad. O ile rozumiem sytuację gdy autostrada jest płatna, ale taka 94 Wieliczka-Rzeszów, czy 91 Włocławek-Toruń wg tej teorii powinny być tertiary. A są primary i nikt tego nie planuje zmieniać. Rozumiem, że jak “równoległa” droga ma status krajowej to jest primary, a jak wojewódzkiej to tertiary? Trochę bez sensu.

To wystarczający powód w wielu przypadkach, zmniejszony tranzyt określony jest wtedy właśnie jako secondary, a nie primary. Te drogi wciaż są dobre i wciąż są używane w tranzycie, tylko w mniejszym stopniu, a przecież tagujemy rzeczywistość, a nie urzędowe pomysły. To nie jest tak, że ludzie nagle tamtędy nie jeżdżą. Oczywiście, zdarzy się, że z jakiegoś powodu nie jeżdżą, czasem w ślad za obniżeniem kategorii idą jakieś zakazy czy “zmniejszacze ruchu”, ale nie należy obniżać kategorii równoległych dróg “z automatu” - zwłaszcza jeśli okoliczne drogi nie są zbyt dobrze otagowane, wtedy jak wszystko zmienisz na tertiary nawigacje nie będą w stanie wybrać tej lepszej drogi.
Więc jak dla mnie sprawa jest prosta. Taka równoległa droga jest używana w tranzycie, łączy miasta, zwykle ma też dobrą jakość, ponadprzeciętny ruch samochodowy, a nawet są pozostawiane tablice kierunkowe. Więc secondary. A że jest lepsza droga? Lepsza droga jest odpowiednio “lepiej” otagowana, wiec wszystko jest cacy.