Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

Są już i urządzenia Allegro, i Aliexpress, i Amazon.

InPost i tak pewnie otworzyłby na osobną spólkę :smiley:
Po prostu jakoś mi nie pasuje brak słowa Paczkomat w tagach, a InPost dwa razy w różnych. Ale nie upieram się.

Aliexpressu jesteś pewien? Oni się chwalili, że podpisali umowę z InPostem i na części paczkomatów InPostu były duże reklamy Ali.

Mają takie urządzenia https://noizz.pl/lifestyle/w-warszawie-stanal-pierwszy-automat-paczkowy-aliexpress/63jy3ns

O, dzięki ominęła mnie jakoś ta informacja :slight_smile:

W Gdańsku uruchomiono 4 książkomaty:

https://kopalniawiedzy.pl/Wojewodzka-i-Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Gdansku-ksiazkomaty,34655

Czy wybrano już tag dla książkomatów? Na OSM Wiki nie widzę. Mam wrażenie, że te urządzenia wyrastają w Polsce w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu (i dobrze!), więc fajnie jakbyśmy mieli już zatwierdzony tag do ich oznaczania.

Proponuję ogólny tag dla automatów, skrzynek i punktów do celów niesprzedażowych i spersonalizowanych:

amenity=drop_box (wrzutnia)
amenity=pickup_box (odbieranie)
amenity=drop_box + pickup=yes (dwustronne)

I do tego określenie przedmiotu, ale nie jestem pewien jaki tag na to dać, może po prostu:

books=yes/only
forms=yes/only

Co myślicie?

Hmm, “drop box” to raczej określenie na kontenery, gdzie można oddać książkę, ale nie można z ich wypożyczać.

Coś takiego:

Pasowałyby też do tych kontenerów na używaną odzież, tyle że z innym subtagiem.

Dla książkomatów z interaktywnym ekranem spodziewałem się bardziej kombinacji amenity=vending_machine + vending=books, czy są jakieś argumenty przeciwko tagu?

Edycja: Odczytałem propozycję Kocio wyraźnie jeszcze niewystarczająco wybudzony, bo dopiero teraz zauważyłem, że obejmuje ona wszystkie konfiguracje, więc jednak jest cacy :wink:

To jest z kolei na miejsca gdzie się książki kupuje.

Brzmi prawie jak amenity=give_box z wyjątkiem jednej cechy w definicji:

[ https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgive_box ]

Ale to będzie zdecydowanie to:

amenity=recycling + recycling:books

[ https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling ]

amenity=recycling + recycling:clothes

1 Like

Heh… :smiley:

Bardzo dobrze, krytykujcie, podawajcie dziwne przypadki itp. Na lokalnym forum łatwiej pogadać swobodnie, na liście Tagging jest trudniej.

Co do tych subtagów na bazie amenity=recycling to nawet nie wiedziałem o ich istnieniu i moim zdaniem są mocno nieintuicyjne. Określenie “recycling” potocznie jednoznacznie kojarzy się z odpadami (choć możliwe, że geneza tego słowa jest szersza), a ta sama ikonka do recyklingu śmieci, które są potem utylizowane i mielone na kawałeczki oraz do np. odzieży czy książek, któe są traktowane w zupełnie inny sposób, to już w ogóle wprowadzanie w błąd.

Bo to są odpady.
Ta książka, puszka aluminiowa i obierki po ziemniakach które wrzucasz do 3 różnych kontenerów to dla ciebie są odpady - pozbywasz się ich, bo ich nie potrzebujesz.
Dwie pierwsze jednak można ponownie wykorzystać - książkę np. podarować bibliotece, puszkę przetopić i zrobić nową puszkę, a obierki też w pewien sposób można wykorzystać lub nie - biomasa, spalarnia odpadów lub składowisko, w zależności od kraju.

Ale to nie jest Twoja książka, którą możesz oddać bibliotece, to jest książka z biblioteki, którą musisz zwrócić. Możesz też odebrać książkę zamówioną wcześniej w bibliotece. Temu jest zdecydowanie bliżej do paczkomatu, niż do pojemnika na odpadki.

Zgadzam się, książki z biblioteki nie pasują do recycling. Ja bym chyba użył tagowania paczkomatu

Może coś takiego?

amenity=parcel_locker
parcel_pickup=yes
parcel_mail_in=yes
books=designated
operator=Biblioteka…
name=Książkomat Biblioteki…

Nie, nie brnijmy w to. Nie podłączajmy innych cośtammatów pod paczkomaty w taki sposób, że trzeba zgadywać, co dopisać do zapytania, żeby wyeliminować inne cośtammaty i mieć same paczkomaty. W sensie, że teraz dodamy te książkomaty i żeby wybrać same paczkomaty, to musimy pamiętać o wywaleniu z wyników zapytania książkomatów po tagu books=designated. Zaraz po tym dodamy allegromaty i o nich też trzeba będzie pamiętać.

Inaczej w żaden prosty sposób nie odróżnisz paczkomatów od całej reszty. I za każdym razem kiedy dodasz coś w ten sposób do schematu paczkomatów, najpierw będzie we wszystkich renderach wyłazić jako paczkomat i wszystkie rendery trzeba będzie poprawiać, zeby odróżniały zwykłe paczkomaty od nowych cośtammatów.

Widzę dwa rozwiązania.

Lepsze i docelowe - rozszerzyć schemat paczkomatów tak, żeby paczkomaty miały:
amenity=parcel_locker
general_parcels=yes
(czy jakoś tak, ważne żeby był tag wystarczający do wyłapania paczkomatów spośród wszystkich cośtammatów)

Słabsze, ale nadal lepsze od takiego doklejania, to stworzyć osobny schemat w stylu
amenity=book_locker
book_pickup=yes/no
book_mail_in=yes/no
operator=*
name=*

Hm, nie bardzo zrozumiałem w czym problem - do zwrotu książek z biblioteki proponuję właśnie ogólny schemat:

amenity=drop_box + books=only/yes

Jeśli można też z takiego schowka odebrać zamówienie, to jeszcze pickup=yes.

Dopiero takie kontenery do zbierania ogólnego to recycling (książek, ubrań itp.), ale to nie jest spersonalizowane i ma już swój schemat.

Właśnie stricte o te kontenery mi chodziło, bo oznaczanie tego typu obiektów tak samo jak kontenery na śmieci do przemielenia jest na tyle nieintuicyjne, że mimo mapowania OSM od 9 lat, dopiero teraz dowiedziałem się o tym schemacie.

Średnio się to łapie w ramy definicji słowa “recykling”, która mówi o odpadach i nie zgadzam się, że przedmioty do ponownego użytku można - jak to ktoś tutaj wcześniej pisał - zaliczyć do odpadów, bo to dosyć absurdalne i idąc taką logiką w lumpeksach czy lombardach sprzedawane są śmieci.

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/recykling;3966517.html

W lumpeksach sprzedają ubrania po selekcji. Więc oddawane ubrania mogą być odpadami, które zamieniają się w produkt po selekcji/klasyfikacji/czyszczeniu (mam nadzieje że to czyszczą na jakimś etapie).

Na tej samej zasadzie jak śmieci zmieszane są odpadkami, natomiast jak się wybierze z tego metal to jest to cenny surowiec.

Bardzo możliwe też, że książki z kontenera też tak segregują i co lepsze idą na sprzedaż lub do bibliotek, a część na makulaturę.

Faktycznie, nie jest to bardzo intuicyjne, ale ja akurat nie chciałbym dyskutować o wszystkim, zwłaszcza że ten schemat jest jasno opisany i ma jakiś sens.