Drogi w budowie

Nie przesadzasz? Każdy starszy użytkownik ma co jakiś czas mniejsze lub większe kontrowersje związane ze zmianami, nie wiem czemu to bierzesz personalnie. Zresztą z tego co widzę to raczej starasz się usilnie zwiększać emocje używając słów typu “wandalizowanie”, “szkodnik”, “krucjata”…

Nie mam pojęcia też co mielibyśmy głosować, skoro wersji jest kilka. Jedni oznaczają kilometry budowy minutę po podpisaniu umowy, inni tylko te fragmenty gdzie coś widać, inni wg zaawansowania budowy. Z jakiegoś powodu mnóstwo osób spłyca temat na “wersja marafa” i “wersja reszty” zapominając o olbrzymim środku. Dodatkowo jeśli mieliśmy coś głosować to na pewno nie teraz, bo byłoby głosowanie pod wpływem emocji i tego jednego przypadku, więc złe głosowanie.

To zdanie ma jeszcze akurat dalszy ciąg, który brzmi

Skoro tak apelujesz o dobrą wolę przy rozumieniu wiki, to prośba abyś miał to w pamięci ustawiając construction na odcinki , gdzie wciąż istnieją jeszcze dotychczasowe obiekty, no bo „obok już budują”.

Co do granic administracyjnych to jest jasno napisane na wiki, że są to obiekty częściowo nieweryfikowalne „on the ground”. Nie porównujmy zatem jabłek z gruszkami.

Fakt, trochę przesadzam.
Ale akurat w “wandalizowaniu” nie ma nic emocjonalnego, jest to po prostu określenie uporczywych edycji niezgodnych z zasadami.

Też uważam, że nie ma tu nic do głosowania, ale czy widzisz jakiś inny sposób, aby wpłynąć na użytkownika maraf24, żeby zaprzestał używać swoich autorskich niejasnych zasad, nigdzie indziej nie stosowanych?

Powinno być to mapowane w taki sposób, jak jest opisane na wiki (patrz mój poprzedni post). To że nie wszyscy (włącznie ze mną*) zawsze mapują właściwie, to jeszcze nie usprawiedliwia wolnej amerykanki.

*Owszem, zdarzało mi się “oznaczać kilometry budowy minutę po podpisaniu umowy” i przyznaję, że nie jest to do końca właściwe podejście. Ale jeśli ktoś mi zwrócił uwagę, że przecież jeszcze budowa nie ruszyła, to nie upierałem się wtedy przy “mojej” wersji i nie prowadziłem wojenek edycyjnych tak jak maraf24.

Przyjmuję do wiadomości, że w jednym miejscu jest nadal działający parking i rozumiem argumentację, że nie powinno tam być highway=construction (choć moim zdaniem jedno drugiego nie wyklucza i w niczym w praktyce nie przeszkadza).

Natomiast cały czas drążę kwestię odcinka bliżej ul. Krakowskiej. Obejrzyj proszę film wrzucany już tu kilkukrotnie, i zadaj sobie pytanie, czy dla tego odcinka “there is little or no evidence for them on the ground”.

Jest to ewidentnie pejoratywne i “wandalizm” to edycje celowo niszczące.

Twierdzenie że nie ma tu nic emocjonalnego jest dziwne.

kopia tego co było już:

Nikt nie ma obowiązku czytania całego forum - a z tego co wiem to nikt nie dał znać marafowi że tu są nowe odpowiedzi.

Z tego co wiem to maraf nie ma wszechwiedzy i niekoniecznie wie o tym że są nowe odpowiedzi tutaj. Więc nie ma powodów do oczekiwania że to przeczytał i że o tym wie.

Skontaktuj się z marafem w zestawie zmian przed narzekaniem w dziwny sposób.

A jak są co do takich rzeczy wątpliwości to często opisanie bardziej szczegółowych zaleceń (lub różnych podejść) na OSM wiki pomaga.

Ani kwestia tego, czy używane przeze mnie określenia są emocjonalne, czy nie, ani kwestia tego, że nikt nie ma obowiązku zaglądać na forum nic nie wnoszą do dyskusji nad meritum.

Przypomnę zatem, czym jest meritum:
Oznaczanie tego odcinka Alei Wielkiej Wyspy
https://www.openstreetmap.org/#map=15/51.0948/17.0772
jako proposed, pomimo ewidentnie toczącej się budowy, co widać m.in. na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=Zd38UcHoA00

Uważam że to błędne tagowanie.
Budowa jest jasno widoczna na ziemi, nie uważam że warto wnikać czy to odhumusowywanie, czy widać już zarys drogi. Gdyby nie zniszczono jeszcze roślinności, albo były jakieś budowle na trasie, to co innego.

Jetem ciekaw czemu akurat służy takie unikanie construction - wariują wtedy nawigacje dla samochodów? Wielu użytkowników patrzy jednak na mapę z daleka, wtedy taka informacja jest po prostu istotna.

Poinformowałem marafa w tym changesecie. Widzę, że odpisuje w każdym innym zestawie, więc to też na pewno już widział.

Z tego co wiem, niektóre “nie widzą” dróg z tagiem construction, niezależnie od reszty tagów. Tzn. jak dasz highway=primary i construction=trunk, żeby zaznaczyć, że przebudowują na ekspresówkę to jest ryzyko, że nawigacja zwariuje. Jak dasz construction=minor to już jest git.

W tym konkretnym przypadku do kompromisu i tak nie dojdziemy. Obie strony się zbyt okopały, a dyskusja się zapętla. Proponuję odpuścić, a za jakiś czas wrócić do dyskusji na spokojnie. To i tak nie jest aż tak kluczowa sprawa, że musi być rozwiązana “na już”.

Świeża fotorelacja, gdyby ktoś się zastanawiał, jak wygląda droga w fazie planowania: :smiley:

https://www.skyscrapercity.com/threads/wroc%C5%82aw-obwodnica-%C5%9Ar%C3%B3dmiejska-aleja-wielkiej-wyspy-most-wschodni-aleja-p%C3%B3%C5%82nocna-plany-w-1-po%C5%9Bcie.436765/page-300#post-176853489

Przekleję odpowiedź od @maraf24 z innej dyskusji:

Nie chcę się powtarzać kolejny raz, uważam takie podejście za błędne.

Gdybyśmy nie wiedzieli co będzie budowane w danym miejscu to można by się jeszcze zgodzić z kolegą marafem24. Wycięto jakieś drzewa, nie wiadomo co to będzie. Może droga, może tory a może rurociąg?
Ale bazujemy na podpisanych umowach, na informacjach prasowych, na relacjach z placu budowy i dobrze wiemy że jest tam budowana DROGA. Zresztą nawet nazwy tych wszystkich inwestycji mają to w nazwie: budowa drogi ekspresowej, budowa obwodnicy śródmiejskiej…

Wielką zaletą map OSM są właśnie drogi w budowie. Praktycznie żadna inna mapa tego nie pokazuje. A jeśli pokazuje to chyba zazwyczaj i tak ściąga z OSM. Branżowy portal Rynek Infrastruktury często podpiera się mapami OSM pisząc o jakiejś inwestycji. Relacje z budowy na forum SCC coraz częściej bazują na mapach OSM. Nie traćmy tych informacji.

O, jest przełom:

https://www.openstreetmap.org/changeset/116332257

Uważam, że ta sytuacja świetnie się wpisuje w ten przykłąd z Wiki.

I, co widać po wypowiedziach w tym wątku, należysz do większości.

Ale użytkownika maraf24 nie wzruszają głosy krytyki płynące ze społeczności OSM, nie interesują go też ogólnie przyjęte zasady mapowania, bo on wymyślił swoje własne i usiłuje je samowolnie sprowadzać nie bacząc na nic.

I co zrobisz? Nic nie zrobisz.

O, a teraz użytkownik maraf24 poszedł o krok dalej i wykasował całkowicie te odcinki, które wcześniej oznaczał jako proposed.
Czyli zniszczył czyjąś pracę i zubożył mapę.
A było to dość dokładnie zmapowane, włącznie z ciągami pieszymi i rowerowymi oraz drogami poprzecznymi.

Jeśli to się nie kwalifikuje jako wandalizm, to ja już nie wiem.

Jak uważasz że maraf24 działa wbrew konsususowi, ignoruje komentarze w zestawach zmian (były?) to napisz do DWG.

Ale wcześniejszy krok to skomentowaniu w zestawie zmian.

Jak maraf szczerze uważa że poprawia to mapę to nie jest to wandalizm. (może się mylić, wtedy jest to niepożądane edycja co nie jest wandalizmem)

Czyli jest milcząca zgoda społeczności na mapowanie niezgodnie z wytycznymi i wojenki edycyjne ze strony maraf24.
Szkoda, spodziewałem się wyższych standardów.

A pisałeś do DWG? Jeśli uważasz że ktoś zasady łamie i próbowałeś na serio komunikacji to zrób to zamiast pisać pasywno-agresywne komentarze.

Kolejna dosyć wątpliwa budowa S1: https://www.openstreetmap.org/way/1094463760

To w https://www.openstreetmap.org/changeset/126174216 napisz czemu wątpliwa (nie mam pojęcia czemu jest podejrzana)

Nie zamierzam wkładać palca w imadło: https://www.openstreetmap.org/way/810222940/history

Jak zwykle, jedni uważają, że skoro jakieś papiery podpisano to budowa się zaczęła, inni czekają na jakieś fizyczne tego procesu objawy. Przy tej skali inwestycji mówimy zapewne o wielu latach i pracy odcinkami, a nie naraz wszędzie.