Pytania początkujących

Nie. Na krótkim kawałku fizycznego rozdzielena np. słupki przed przejściem nie ma sensu ani potrzeby ani wskazania by dzielić.

Można to na samym przejściu utagować że jest wysepka.

man=made=bridge + highway=construction/railway=construction + landuse=construction

Brak informacji (może to być np. landuse=military, nie widać czy to bagno/trawka/wrzosowisko)

Zgadza się, takie krótkie a nawet dłuższe odcinki lepiej zostawić w jednej linii z dodatkowym tagowaniem. Dodatkowe linie tylko utrudniają routing i wymagają więcej pracy przy skrzyżowaniach. Podobnie nie lubię rozdzielania wjazdów na rondo na oddzielne jezdnie wjazdowe+wyjazdowe. Później praca na np. relacjach autobusowych jest katorgą a dodatkowe linie niczego pozytywnego nie wnoszą na mapę.

Ja akurat zawsze rozdzielam drogi wjazdowe-wyjazdowe na rondach, bo o wiele łatwiej mi wtedy oznaczyć maxspeed i destination bez bawienia się w backward, forward itp. Ale ogólnie tak, im mniej “kresek” na mapie tym lepiej.

Apropos - na przejściu, czyli gdzie dokładnie? Chodzi mi o sytuację, gdy przejście jest mapowane dwoma elementami, tj. linią highway=footway + footway=crossing oraz węzłem highway=crossing na jej przecięciu z drogą. Czy szczegóły typu: *crossing=**, crossing:island, itp. lepiej jest wtedy dawać na tej linii, czy na węźle wspólnym z drogą? No bo dublowanie tagów i na linii, i na węźle chyba raczej nie jest poprawne?

Ja wychodzę z założenia, że na węźle highway=crossing powinno być tylko to, co jest wspólne dla przejścia i drogi, czyli: *crossing=, crossing_ref, ewentualnie również własności sygnalizacji *traffic_signals:. Natomiast to, co opisuje fizyczne cechy samego przejścia (crossing:island, surface, tactile_pavings) daję na linii highway=footway + footway=crossing.

Ale robię to trochę intuicyjnie i nie mam pewności, czy to właściwe podejście. Są w ogóle jakieś zalecenia w tym temacie?

Odpal StreetComplete na telefonie, wyklikaj i zobacz jakie tagi się zmieniły, tak będzie chyba najprościej.

Ja daję tagi na punkcie highway=crossing

Dublowanie tagów i na linii, i na węźle jest dość powszechne przy przejściach niestety (sporo tam jest zepsute i czeka na kogoś kto sensowniejszy schemat tagowania zaproponuje i przekona innych ale to z 20 razy więcej roboty niż przy propozycji paczkomatowej).

Ale https://taginfo.openstreetmap.org/keys/crossing%3Aisland jest zdecydowanie częściej na punktach

Ja również takie detale z przejścia dla pieszych wrzucam do węzła łączącego footway z highway. Zasadniczo było to dla mnie naturalne rozwiązanie, bo nieraz na highway wstawia się węzeł crossing bez rysowania footway.

Co nie raz bywa zgodne z prawdą. W Polsce panuje jakaś dziwna moda, że przejścia należy robić przy każdej nadarzającej się okazji. Potem mamy drogę wśród pól, po prawej rów, po lewej krzaki, a na jezdni ni z gruszki ni z pietruszki pasy.

Tak ładnie to napisałeś, że aż pomyślałem o wierszyku:

Potem mamy drogę wśród pól,
po prawej rów, po lewej krzaki lasy,
a na jezdni ni z gruszki ni z pietruszki pasy.

:smiley:

Plastikowe elementy przyśrubowane do asfaltu nie tworzą w takich miejscach dwóch jezdni, choć niewątpliwie tworzą dwa przejścia dla pieszych.

Jest to najprawdopodniej łąka/pastwisko. Przy mapowaniu takich terenów z fotela przydaje się wiedza o okolicy i dostęp do archiwalnych ortofotomap, ISOK a czasem i stare topo z Geoportalu.

http://v3.mrowka.org/adresy/#18/51.64667/17.78967

Zostawiamy “Księdza” w nazwie ulicy, czy nie zostawiamy?

Skoro zostawiamy ‘Generała’, ‘Hetmana’ to i ‘Księdza’ zostawiamy :slight_smile:

Zrobione, dzięki :slight_smile:

A jak powinniśmy zapisać adresy przy osiedlu 1000-lecia (dane urzędowe))? Rozwinąć do osiedla Tysiąclecia?

„Końcówkę “-lecia” zapisujemy zawsze z łącznikiem. Dla ulic mających nazwy “rocznicowe” np. XXX-lecia dobrze jest dodać alt_name=Trzydziestolecia.” za: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Liczebniki

W tym przypadku, w adresach stosujemy więc zapis osiedle 1000-lecia, a na highway=* name=“osiedle 1000-lecia” i alt_name=“osiedle Tysiąclecia”.

Dzięki za wyjaśnienia i linka

Cześć, jaki zestaw tagów dla boiska (biały orlik), które w lecie jest kortem tenisowym, a w zimie lodowiskiem? Osobno leisure=pitch i ice_rink na sobie chyba nie bardzo?

leisure=pitch
sport=tennis;ice_skating
seasonal = yes
description = [tu więcej szczegółów, odpowiednie wyjaśnienie kiedy się boisko zmienia]

sport:conditional można też dać jak ktoś lubi

Jak oznaczyć most który jest zawalony (nie da się go przejść) i według wywiadu na miejscu nie wiadomo czy i kiedy będzie odbudowany? Chodzi o ten most https://www.openstreetmap.org/way/340331418