Pytania początkujących

W kluczu hazard masz do wyboru kilka pozycji związanej z drogami.
Dla szczególnie niebezpiecznych odcinków można zastosować hazard=dangerous_road lub (znacznie mniej popularny) hazard=accidents.

Dzięki :slight_smile:

Możesz ewentualnie wprost oznaczyć znaki drogowe:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Road_signs_in_Poland

Nie. Na krótkim kawałku fizycznego rozdzielena np. słupki przed przejściem nie ma sensu ani potrzeby ani wskazania by dzielić.

Można to na samym przejściu utagować że jest wysepka.

man=made=bridge + highway=construction/railway=construction + landuse=construction

Brak informacji (może to być np. landuse=military, nie widać czy to bagno/trawka/wrzosowisko)

Zgadza się, takie krótkie a nawet dłuższe odcinki lepiej zostawić w jednej linii z dodatkowym tagowaniem. Dodatkowe linie tylko utrudniają routing i wymagają więcej pracy przy skrzyżowaniach. Podobnie nie lubię rozdzielania wjazdów na rondo na oddzielne jezdnie wjazdowe+wyjazdowe. Później praca na np. relacjach autobusowych jest katorgą a dodatkowe linie niczego pozytywnego nie wnoszą na mapę.

Ja akurat zawsze rozdzielam drogi wjazdowe-wyjazdowe na rondach, bo o wiele łatwiej mi wtedy oznaczyć maxspeed i destination bez bawienia się w backward, forward itp. Ale ogólnie tak, im mniej “kresek” na mapie tym lepiej.

Apropos - na przejściu, czyli gdzie dokładnie? Chodzi mi o sytuację, gdy przejście jest mapowane dwoma elementami, tj. linią highway=footway + footway=crossing oraz węzłem highway=crossing na jej przecięciu z drogą. Czy szczegóły typu: *crossing=**, crossing:island, itp. lepiej jest wtedy dawać na tej linii, czy na węźle wspólnym z drogą? No bo dublowanie tagów i na linii, i na węźle chyba raczej nie jest poprawne?

Ja wychodzę z założenia, że na węźle highway=crossing powinno być tylko to, co jest wspólne dla przejścia i drogi, czyli: *crossing=, crossing_ref, ewentualnie również własności sygnalizacji *traffic_signals:. Natomiast to, co opisuje fizyczne cechy samego przejścia (crossing:island, surface, tactile_pavings) daję na linii highway=footway + footway=crossing.

Ale robię to trochę intuicyjnie i nie mam pewności, czy to właściwe podejście. Są w ogóle jakieś zalecenia w tym temacie?

Odpal StreetComplete na telefonie, wyklikaj i zobacz jakie tagi się zmieniły, tak będzie chyba najprościej.

Ja daję tagi na punkcie highway=crossing

Dublowanie tagów i na linii, i na węźle jest dość powszechne przy przejściach niestety (sporo tam jest zepsute i czeka na kogoś kto sensowniejszy schemat tagowania zaproponuje i przekona innych ale to z 20 razy więcej roboty niż przy propozycji paczkomatowej).

Ale https://taginfo.openstreetmap.org/keys/crossing%3Aisland jest zdecydowanie częściej na punktach

Ja również takie detale z przejścia dla pieszych wrzucam do węzła łączącego footway z highway. Zasadniczo było to dla mnie naturalne rozwiązanie, bo nieraz na highway wstawia się węzeł crossing bez rysowania footway.

Co nie raz bywa zgodne z prawdą. W Polsce panuje jakaś dziwna moda, że przejścia należy robić przy każdej nadarzającej się okazji. Potem mamy drogę wśród pól, po prawej rów, po lewej krzaki, a na jezdni ni z gruszki ni z pietruszki pasy.

Tak ładnie to napisałeś, że aż pomyślałem o wierszyku:

Potem mamy drogę wśród pól,
po prawej rów, po lewej krzaki lasy,
a na jezdni ni z gruszki ni z pietruszki pasy.

:smiley:

Plastikowe elementy przyśrubowane do asfaltu nie tworzą w takich miejscach dwóch jezdni, choć niewątpliwie tworzą dwa przejścia dla pieszych.

Jest to najprawdopodniej łąka/pastwisko. Przy mapowaniu takich terenów z fotela przydaje się wiedza o okolicy i dostęp do archiwalnych ortofotomap, ISOK a czasem i stare topo z Geoportalu.

http://v3.mrowka.org/adresy/#18/51.64667/17.78967

Zostawiamy “Księdza” w nazwie ulicy, czy nie zostawiamy?

Skoro zostawiamy ‘Generała’, ‘Hetmana’ to i ‘Księdza’ zostawiamy :slight_smile:

Zrobione, dzięki :slight_smile:

A jak powinniśmy zapisać adresy przy osiedlu 1000-lecia (dane urzędowe))? Rozwinąć do osiedla Tysiąclecia?

„Końcówkę “-lecia” zapisujemy zawsze z łącznikiem. Dla ulic mających nazwy “rocznicowe” np. XXX-lecia dobrze jest dodać alt_name=Trzydziestolecia.” za: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Liczebniki

W tym przypadku, w adresach stosujemy więc zapis osiedle 1000-lecia, a na highway=* name=“osiedle 1000-lecia” i alt_name=“osiedle Tysiąclecia”.

Dzięki za wyjaśnienia i linka