Dawna droga wojewódzka nr 341 Brzeg Dolny - Prawików

705, odcinek Bolimów-Skierniewice.

Jak droga jest w kiepskim stanie to raczej tiry jej nie pomogą. Tym bardziej, że tiry nie koniecznie muszą poruszać się najkrótszymi drogami.
Z tego co się orientuję to zmiana kategorii drogi ma związek z oddaniem do eksploatacji nowego mostu nad Odrą, który przejął ruch drogowy w tym ciężarowy w okolicy miasta od drogi 94 do 340. Wcześniej Brzeg Dolny miał przeprawę promową (Pierwszy most drogowy w mieście) Po oddaniu do eksploatacji zupełnie nowego mostu w okolicy Brzegu Dolnego znaczenie drogi w sieci drogowej kraju uległo zmianie stąd obecna kategoria drogi jest odpowiednia.

Powoływanie się na Google maps, które z założenia jest tylko dla aut osobowych to nieporozumienie.

DW341 łączy Brzeg Dolny z Wrocławiem…
A ja tu mówie o połączeniu z Legnicą i Strzegomiem. Po prostu drogą przez Naborów i Stobno tir nie pojedzie bo się nie zmieści a tamta ma w miare okej jakość pod tiry w Pogalewie Małym oraz Wielkim (W Wielkim wyremontowali droge) Najgorzej jest przez Pyszącą i od Grodzanowa do końca drogi. Po za tym secondary to nie tylko tiry więc tiry pojadą inną trasą jak kierowca tak będzie chciał. DW341 to nie jest droga na Strzegom i Legnice (ta obecna DW341) lecz na Wrocław i LSSE Środa Śląska wzdłuż DK94.

Droga DW341 w związku z istnieniem mostu ma wyjątkowe duże znaczenie w sieci drogowej.

Z tymi miejscowościami to był przykład bo myślałem że chodziło ci o ruch osobowy. Z założenia ruch ciężarowy odbywa się głównymi drogami i tam gdzie nie ma zakazów. Zmiana kategorii drogi z secondary na tertiary nie powinna blokować ruchu ciężarowego, bo od tego są inne tagi.

Połączenie Legnica - Brzeg Dolny wydaje mi się być raczej highway=tertiary niż highway=secondary (choć nie jest to dla mnie jednoznaczne)

(Do Aim311) Wiem że ma spore znaczenie ale droga idzie W INNYM KIERUNKU.
No i właśnie na tej drodze powiatowej ruch tirów nie jest zakazany a na drodze przez Stobno już tak.

(Do Mateusz Konieczny) Droga ma taką samą role jak droga DW338 która jest secondary tylko że tamta droga prowadzi z Wołowa. Więc co bo jest Drogą Wojewódzką a spełnia taką samą role ma mieć wyższą kategorie tamta? Więc albo tamta do degradu albo ta o której tu mówimy do awansu na secondary. Drogi mają identyczne role w ruchu.

Stworzenie stałej przeprawy mostowej w Brzegu Dolnym oraz obwodnicy Brzegu Dolnego, Miękini wpłynęło na znaczne ograniczenie roli drogi, o której wspominasz. Doszło do istotnych zmian w sieci drogowej regionu Brzegu Dolnego.

Tak wyglądała ta droga na mapie z roku 2016 widać, że Brzeg Dolny i Miękinia nie ma obwodnicy!
Wygląda na to, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w okolicy nowej przeprawy mostowej w Brzegu Dolnym doszło wręcz do rewolucji drogowej! Jako osoba mieszkająca w okolicy powinieneś to wiedzieć.

Nie rozumiem, w czym masz problem? Podaj nazwę np. aplikacji, która blokuje ruch aut ciężarowych między Prawikowem a Brzegiem Dolnym. Chyba że chodzi jedynie o kolor na mapie, lub przyzwyczajenie.

Brzeg Dolny-Strzegom dawną 341 nie ma żadnego sensu (nowa 341 wychodzi lepiej), a Brzeg Dolny-Legnica i tak wychodzi tą drogą (w sensie że nie ma potrzeby zmiany kategorii). Ogólnie, im dłużej przyglądam się okolicy, tym bardziej nie widzę sensu podbijania tej drogi do secondary.

Droga 338 prowadzi znacznie dalej (łączy się z DK 36 w Wińsku).

RMikke wiem o tym że DW338 prowadzi do Wińska ale jako lokals uważam że Wołów dzieli DW338 na 2 części południową Wołów - Kawice i północną Wołów-Wińsko. Po za tym zrzucanie ruchu na jeden most nie jest dobrym rozwiązaniem lepiej rozdzielić ruch na 2 mosty więc ja proponuje most w Lubiążu na Zachód i Południe a most w Głosce na wschód czyli główny kierunek w strone wrocławia.

Aim311 Wiem o tym że przeszła rewolucje drogową ale to nie zmienia faktu że z Brzegu Dolnego do Strzegomia nie ma połączenia w pełni secondary a ta droga najbardziej spełnia te predyspozycje.

Erm…

Nieco zmieniając temat, czy nazwa “Obwodnica Aglomeracji Wrocławia” dla DW 341 jest legitna? W źródłach widzę “Obwodnica Aglomeracji Wrocławskiej” lub rzadziej “Aglomeracyjna Obwodnica Wrocławia”. Dodatkowo wydaje mi się, że to nazwa (nieskończonej jeszcze) trasy, a nie drogi, więc powinny być w relacji, a nie w name.

No wsm tej OAW to nigdy nie skończą gdybym ja był dsdik to bym zrobił do Mielęcina OAW i dalej na Świdnice.

(Do Rmikke) Rozumiem, ale jest więcej argumentów za pełnym połączeniem secondary przez Pogalewo niż przez Kostomłoty, tam też pytałem się o awans i to ma mniej sensu niż ta zmiana o której tu dyskutujemy.

Obie trasy mają po ca 16km drogami klasy tertiary, ta do Kostomłotów wydaje się być wyraźnie lepszej jakości (rozdzielone pasy ruchu, lepsza nawierzchnia) - nie widzę zalet jazdy Brzeg Dolny->Strzegom przez Prawików.

Ale rozumiesz o czym ja mówie? Ogólnie to chodzi mi o PEŁNE połączenie secondary Brzegu Dolnego i Strzegomia, awans drogi przez Kostomłoty jest mniej prawdopodobny ponieważ.

  1. Nigdy ta droga nie była drogą wojewódzką co ma troche znaczenia (Środa Śląska - Węzeł Kostomłoty).
  2. Prowadziłem też dyskusje na temat drogi przez Kostomłoty i ludzie uważają że to NIE MA SENSU więc nie, lepiej dać tej drodze o której tu dyskutujemy.
  3. Brzeg Dolny - Prawików jest główną trasą na Strzegom a po za tym człowiek który niezbyt jeździ nawigacjami łatwiej się zorientuje że droga na Lubiąż to trasa na Strzegom bo nawet obecnie są ustawione znaki o tym że droga może prowadzić na strzegom (żółte nie zielone ale zawsze).
  4. Droga ma na pewnych odcinkach rozdzielone pasy ruchu to mały argument ale zawsze, na street view tego nie widać bo robili remont po 2012/2013 roku.
  5. Z drogą przez Kostomłoty jest o tyle problem że nikt ci nie powie na znakach że ta droga prowadzi do Strzegomia (jest jedynie jeden znak w Kostomłotach przy wylotówce na Czechy) Brzeg Dolny-Błonie jest na znakach (Środa Śląska i Wrocław lub sama Środa Śląska), Błonie - Środa Śląska (Legnica i Zielona Góra), Środa Śląska-Kostomłoty (Sobótka), Kostomłoty-Węzeł Kostomłoty (A4 na jednym znaku a na drugim Strzegom), Od węzła A4 do Strzegomia (Lubawka i Jelenia Góra) a na tamtej drodze się dowiesz że droga prowadzi na Strzegom w Brzegu Dolnym (Jeden, chyba tymczasowy znak ale być jest) i od Kawic.
  6. Droga była secondary PRZY ISTNIENIU MOSTU kategoria została ściągnięta tylko dlatego bo jej zdjęto kategorie drogi wojewódzkiej.

@Temat-Droga

Odpowiedz na pytanie w https://www.openstreetmap.org/changeset/115624407

Dyskusja zakończona?

Pytanie brzmi: A PO CO? Do czego jest potrzebne “PEŁNE połączenie secondary Brzegu Dolnego i Strzegomia”?

Czyli jeśli kto ma nie ma nawigacji, to i tak pojedzie przez Prawików?

Nie. A już na pewno nie wynika z niej zgoda społeczności na podbicie drogi Brzeg Dolny-Prawików do secondary.