Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

Ale to są wszystko automaty sprzedające, a już co, można uszczegołowić w dodatkowym tagu.

A o ile taki książkomat, jak opisałeś, działa w sumie podobnie do paczkomatu, to już urzędomatu (rozumiem, ze chodzi o taki kiosk elektroniczny do załatwiania spraw) - w żaden sposób :wink:

Kaczkomat pewnie dałoby się podciągnąć pod vending_machine, nawet jeśli się nie płaci.

+1

amenity=vending_machine vending=animal_feed fee=no

dla kaczkomatu.

Oczywiście. Udokumentowane jest np. vending=excrement_bags (torebki na odchody zwierząt), za które przeważnie się nie płaci, a w każdym razie nie w przykładach widocznych na zdjęciach. I udokumentowane jest tamże właśnie fee=yes/no.

Hm, mam wrażenie, że vending to sprzedaż lub wydawanie gotowych standardowych elementów (batoniki, torebki, znaczki), jeśli coś jest spersonalizowane (książki, paczki, pisma do urzędu) to inny rodzaj automatu/skrzynki.

I być może warto zrobić do nich jakiś inny tag zbiorczy, np. amenity=drop_box+drop_box=books/office_forms/…

Ale nie muszą być wszystkie koniecznie uwzględnione w jednym tagu. Paczkomaty mogą mieć swój tag, podobnie jak swój tag mają skrzynki pocztowe, reszta może mieć wspólne.

A vending może być różny. :slight_smile:

https://www.facebook.com/kebsandgo/

https://joemonster.org/phorum/read.php?f=15&t=2765744

Książki wydają mi się ciekawym przykładem, bo są bardzo różne przypadki:

  • jak sprzedaż bestsellerów (krótki zestaw, jak batoniki czy napoje), to amenity=vending_machine+vending=books
  • jak publiczne miejsce wymiany książek, to amenity=public_bookcase
  • jak skrzynka do zwrotów, to np. amenity=drop_box+drop_box=books

…plus oczywiście ksiegarnia i biblioteka.

Jest jeszcze takie coś jeśli celem jest dzielenie się:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgive_box

jadłodzielnie mają osobny tag:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dfood_sharing

To jest automat do którego “pani z biblioteki” wkłada książkę, tak żeby wypożyczający mógł ją zabrać poza godzinami pracy biblioteki. Tak samo można ją oddać. To żaden z tych caseów które tu wymieniłeś.
Urzędomat to nie tyle kiosk elektroniczny do załatwiania spraw, tylko skrzynki gdzie można odebrać opieczętowane dokumenty z urzędu albo zostawić swoje podpisane, działa 24/7 i stoi pod budynkiem urzędu (urządzenie inPostu model taki jak paczkomaty),

Wydaje mi się, że ten przypadek też pasuje pod to tagowanie:
amenity=drop_box+drop_box=books

Ale nie upieram się, może jakiś inny “box” będzie lepiej to opisywał.

W mojej propozycji nie ma nic o elektronice, tylko że tam się coś zostawia do odbioru:
amenity=drop_box+drop_box=forms

Nie sugerowałem, że amenity=parcel_lockers pasuje do wszystkiego poza paczkomatami.

Ja wspomniałem, że tak sobie wyobrażam urzędomat, bo kiedyś widziałem artykuł o takim kiosku i też nazywali to urzędomatem.

Mnie chodzi o to, żeby skupić się na funkcji, a nie czy tam jest elektronika czy nie, bo to nie jest tak naprawdę istotne (wystarczy subtag jak ktoś potrzebuje, np. mechanical=yes albo electronic=yes).

Dobrze byłoby tylko móc określić tagiem w którą stronę działa ta skrzynka - np. drop_box (tam się wrzuca, czyli rodzaj skrzynki podawczej lub skrzynka pocztowa, która już ma swój tag), receive_box (stamtąd się odbiera rzeczy - szczególnym przypadkiem jest skrzynka pocztowa przed domem w stylu amerykańskich przedmieść, nie wiem czy to ma jakiś tag obecnie, albo paczkomat), ale może być dwustronna i nie wiem - może np. też drop_box, tylko z podtagiem receive=yes?

Może nawet dalej idąc - jak jest punkt gdzie można zostawić/podjąć dokumnenty to czy w głównym tagu powinna być informacja czy jest tam człowiek, maszyneria czy elektronika?

Może lepiej mieć ogólny tag na punkt zostawiania czy zostawiania i odbierania dokumentów i osobno godziny otwarcia zaznaczyć?

W tę stronę właśnie idą moje dywagacje. Dlatego proponuję jakiś box albo nawet i lockers zamiast automate. Dla typowego użytkownika zdecydowanie ważniejsze są godziny (np. 24/7) niż czy to jest automat czy nie, choć to też można dodać dla jasności (np. do renderowania).

Może z tego by się jakiś tag ogólny urodził. Nawet jeśli mamy już ileś tagów do skrzynek pocztowych, punktów dzielenia się itp., a zaraz pewnie także do paczkomatów, to na pewno jest multum innych wyspecjalizowanych skrzynek, które dobrze byłoby mieć uogólnione.

Mamy, bo nie ma lepszego tagu, a chcemy te rzeczy zmapować. Jednak to tymczasowe rozwiązania, do czasu pojawienia się właściwego tagu. Jeśli ktoś ci wybije szybę w samochodzie, to zakleisz taśmą lub czymś podobnym, zanim szklarz będzie miał czas wstawić nową szybę, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Nie sądzę. Zbyt dużo w jednej propozycji nie może być, bo ludzie nie ze wszystkim by się zgadzali i by nie przeszło. A i napisanie propozycji też by było trudniejsze. Im mniej tym lepiej.

Tag na paczkomaty jest potrzebny, bo jest mnóstwo takich obiektów, a kaczkomatów pewnie nie ma jeszcze tak wiele.

Macie racje, najlepiej kierować się funkcją, a nie producentem urządzeń. Dzięki za dyskusję

Czy jest szansa, że doczekamy się w JOSM-ie jakiegoś szablonu dla paczkomatów?

A czy ktoś założył na to bilecik?

Jest też jeszcze inna robota do wykonania, na szczęście o wiele lżejsza od złożenia propozycji i przeprowadzenia jej - @tomczk chciałby, żeby ktoś założył stronę wiki (usłyszałem o tym dopiero na wczorajszym spotkaniu):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dparcel_locker

Ktoś chętny? Bez tego trudno się spodziewać adaptacji w ekosystemie.

Zacząłem polskie artykuły.

amenity=parcel_locker
parcel_mail_in=*
parcel_pickup=*
refrigerated=yes

Mam kilka pytań:

  1. W podanym przykładzie są tagi brand=InPost i operator=Inpost Sp. z o.o… Dlaczego nie brand=Paczkomat i operator=Inpost?
  2. Czy parcel_mail_in=yes liczy się do miejsc gdzie muszę wydrukować wcześniej etykietę i takich gdzie nie, tak samo? (np. w Paczkomacie nadawałem kiedyś przesyłkę pisząc tylko 6 cyfrowy numer na opakowaniu).
    3.refrigerated=yes - dla automatów chłodzonych w części i w całości tak samo?

Jest jeszcze do zrobienia kilka rzeczy:

  1. Utworzenie stron na co najmniej angielskiej i poslakiej Wiki: Tag:amenity=parcel_locker, Key:parcel_pickup, Key:parcel_mail_in, Key:refrigerated.
  2. Zaktualizować szablony w JOSM - myślę że paczkomat powinien być obok skrzynki pocztowej, czyli tu
  3. Zaktualizować szablony, które idą do ID: Z tej listy odfiltrować odpowiedniki paczkomatów.
  4. Dodać szablony do ID - ogólny dla automatu (polskie słowo to paczkomat? Czy paczkomat to tylko InPost?)
  5. i szablony dla poszczególnych marek (trzeba by je znać:: Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, nie wiem jakie jeszcze).
    Dopiero potem zabrałbym się za rendering i automatyczne przetagowanie.

operator=Inpost moim zdaniem byłoby lepsze

brand=Inpost bo do brand dajemy nazwę firmy a nie nazwę tego co sprzedają/mają (tak jak jest brand=Shell a nie brand=benzyna czy brand=McDonald’s zamiast brand=BigMac;frytki)

Dodatkowo “paczkomat” traktowałbym jako ogólną nazwę urządzenia. Tak, wiem że InPost się sądził twierdząc że paczkomat jest znakiem towarowym a nie ogólnym określeniem. Nawet jak sąd wydał wadliwy wyrok to jest to ogólne określenie tak jak adidasy, pampersy, rower i kilka innych które na początku były znakami towarowymi czy nazwą firmy.

Ptasie mleczko to podobna sprawa.

Ogólne słowo, nigdy nie słyszałem by ktoś na serio innego używał na takie maszyny. Niezależnie od operatora.

W tekstach widziałem “automaty paczkowe” ale to nie ma szans na przyjęcie się.

Do obu. Nie ma znaczenia jakie są ułatwienia, tylko czy można tam nadać paczkę.

Zacząłem prace nad propozycją automatycznego przetagowania automatów paczkowych na terenie Polski.
Planuję to zrobić skryptem korzystającym z https://github.com/matkoniecz/osm_bot_abstraction_layer
Wstępny plan to przetagowanie poprawnie otagowanych urządzeń starym schemat na nowy: zamiana amenity=vending_machine na amenity=parcel_locker oraz tagu vending na tagi parcel_mail_in oraz parcel_pickup.
Uważem, że wszelkie błędy, przypadki brzegowe itd. trzeba będzie rozwiązać ręcznie - pewnie MapRoulette się przyda.
Część z nich starałem się już znaleźć ręcznie JOSMem.

Szczegółowy plan oraz skrypt, który ma go realizować przygotuję w ciągu tygodnia do dyskusji i akceptacji.

Rozważałem także dodanie tagów z presetu paczkomatu InPostu, ale wydaje mi się, że to tylko skomplikuje skrypt.
Większość paczkomatów już jest otagowana według niego. Pozostaje około 600 przypadków na ponad 7000 automatów paczkowych otagowanych starym schematem.