Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

W tagu vending_macine mamy automaty sprzedające jedzenie dla kaczek, puszki Coli, znicze na cmentarzach itp itd. Jeśli w automacie nie płacimy, tylko odbieramy list z urzędu/zamówienie to będziemy stosować zupełnie inne tagowanie zależnie od tego czy zamówieniem jest książka z biblioteki, czy kupiona przez internet. Wciąż nie mamy też chyba ustalonego tagu na np. samoobsługowe przechowalnie bagażu, całkiem popularne na dworcach. Można było rozwiązać to w jednej propozycji, mam wrażenie że takich urządzeń będzie szybko przybywać, a jednak mają pewne wspólne cechy (zwłaszcza że nie mamy problemu z tagowaniem całej gamy automatów sprzedających tym samym tagiem i szczegółami w tagach towarzyszących).

Teraz w Krakowie pojawiły się Kaczkomaty, które wydają pokarm bezpłatnie. Rozumiem że też nie jest to vending_machine, ale nie łapie się i do tej propozycji.

Kraków, to chyba projekt z Budżetu Obywatelskiego.

EDIT:
Może ja źle na to patrzę, bo zwracam uwagę na podobieństwo - “automat, w którym nie płacimy”, a tutaj chodzi bardziej o urządzenie związane z pocztą, jeśli tak to już się nie czepiam, zwłaszcza że po zagłosowaniu “za” to i tak jest bezproduktywne :smiley:

Trochę to poboczna dyskusja, ale dla mnie kaczkomatom bezpłatnym dużo bliżej do vending_machine niż paczkomatu.
Dużo ważniejsze wydaje mi się, że ma określony, ograniczony zasób produktów, które można wyjąć.
Z paczkomatu mogę wyjąć paczkę, w której jest cokolwiek.
W sumie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dvending_machine jest raczej przez przykłady zdefiniowane, aczkolwiek nie przewiduje bezpłatnych.
Tagowanie

amenity=vending_machine vending=animal_feed fee=no

brzmi moim zdaniem rozsądnie

Ale to są wszystko automaty sprzedające, a już co, można uszczegołowić w dodatkowym tagu.

A o ile taki książkomat, jak opisałeś, działa w sumie podobnie do paczkomatu, to już urzędomatu (rozumiem, ze chodzi o taki kiosk elektroniczny do załatwiania spraw) - w żaden sposób :wink:

Kaczkomat pewnie dałoby się podciągnąć pod vending_machine, nawet jeśli się nie płaci.

+1

amenity=vending_machine vending=animal_feed fee=no

dla kaczkomatu.

Oczywiście. Udokumentowane jest np. vending=excrement_bags (torebki na odchody zwierząt), za które przeważnie się nie płaci, a w każdym razie nie w przykładach widocznych na zdjęciach. I udokumentowane jest tamże właśnie fee=yes/no.

Hm, mam wrażenie, że vending to sprzedaż lub wydawanie gotowych standardowych elementów (batoniki, torebki, znaczki), jeśli coś jest spersonalizowane (książki, paczki, pisma do urzędu) to inny rodzaj automatu/skrzynki.

I być może warto zrobić do nich jakiś inny tag zbiorczy, np. amenity=drop_box+drop_box=books/office_forms/…

Ale nie muszą być wszystkie koniecznie uwzględnione w jednym tagu. Paczkomaty mogą mieć swój tag, podobnie jak swój tag mają skrzynki pocztowe, reszta może mieć wspólne.

A vending może być różny. :slight_smile:

https://www.facebook.com/kebsandgo/

https://joemonster.org/phorum/read.php?f=15&t=2765744

Książki wydają mi się ciekawym przykładem, bo są bardzo różne przypadki:

  • jak sprzedaż bestsellerów (krótki zestaw, jak batoniki czy napoje), to amenity=vending_machine+vending=books
  • jak publiczne miejsce wymiany książek, to amenity=public_bookcase
  • jak skrzynka do zwrotów, to np. amenity=drop_box+drop_box=books

…plus oczywiście ksiegarnia i biblioteka.

Jest jeszcze takie coś jeśli celem jest dzielenie się:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgive_box

jadłodzielnie mają osobny tag:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dfood_sharing

To jest automat do którego “pani z biblioteki” wkłada książkę, tak żeby wypożyczający mógł ją zabrać poza godzinami pracy biblioteki. Tak samo można ją oddać. To żaden z tych caseów które tu wymieniłeś.
Urzędomat to nie tyle kiosk elektroniczny do załatwiania spraw, tylko skrzynki gdzie można odebrać opieczętowane dokumenty z urzędu albo zostawić swoje podpisane, działa 24/7 i stoi pod budynkiem urzędu (urządzenie inPostu model taki jak paczkomaty),

Wydaje mi się, że ten przypadek też pasuje pod to tagowanie:
amenity=drop_box+drop_box=books

Ale nie upieram się, może jakiś inny “box” będzie lepiej to opisywał.

W mojej propozycji nie ma nic o elektronice, tylko że tam się coś zostawia do odbioru:
amenity=drop_box+drop_box=forms

Nie sugerowałem, że amenity=parcel_lockers pasuje do wszystkiego poza paczkomatami.

Ja wspomniałem, że tak sobie wyobrażam urzędomat, bo kiedyś widziałem artykuł o takim kiosku i też nazywali to urzędomatem.

Mnie chodzi o to, żeby skupić się na funkcji, a nie czy tam jest elektronika czy nie, bo to nie jest tak naprawdę istotne (wystarczy subtag jak ktoś potrzebuje, np. mechanical=yes albo electronic=yes).

Dobrze byłoby tylko móc określić tagiem w którą stronę działa ta skrzynka - np. drop_box (tam się wrzuca, czyli rodzaj skrzynki podawczej lub skrzynka pocztowa, która już ma swój tag), receive_box (stamtąd się odbiera rzeczy - szczególnym przypadkiem jest skrzynka pocztowa przed domem w stylu amerykańskich przedmieść, nie wiem czy to ma jakiś tag obecnie, albo paczkomat), ale może być dwustronna i nie wiem - może np. też drop_box, tylko z podtagiem receive=yes?

Może nawet dalej idąc - jak jest punkt gdzie można zostawić/podjąć dokumnenty to czy w głównym tagu powinna być informacja czy jest tam człowiek, maszyneria czy elektronika?

Może lepiej mieć ogólny tag na punkt zostawiania czy zostawiania i odbierania dokumentów i osobno godziny otwarcia zaznaczyć?

W tę stronę właśnie idą moje dywagacje. Dlatego proponuję jakiś box albo nawet i lockers zamiast automate. Dla typowego użytkownika zdecydowanie ważniejsze są godziny (np. 24/7) niż czy to jest automat czy nie, choć to też można dodać dla jasności (np. do renderowania).

Może z tego by się jakiś tag ogólny urodził. Nawet jeśli mamy już ileś tagów do skrzynek pocztowych, punktów dzielenia się itp., a zaraz pewnie także do paczkomatów, to na pewno jest multum innych wyspecjalizowanych skrzynek, które dobrze byłoby mieć uogólnione.

Mamy, bo nie ma lepszego tagu, a chcemy te rzeczy zmapować. Jednak to tymczasowe rozwiązania, do czasu pojawienia się właściwego tagu. Jeśli ktoś ci wybije szybę w samochodzie, to zakleisz taśmą lub czymś podobnym, zanim szklarz będzie miał czas wstawić nową szybę, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Nie sądzę. Zbyt dużo w jednej propozycji nie może być, bo ludzie nie ze wszystkim by się zgadzali i by nie przeszło. A i napisanie propozycji też by było trudniejsze. Im mniej tym lepiej.

Tag na paczkomaty jest potrzebny, bo jest mnóstwo takich obiektów, a kaczkomatów pewnie nie ma jeszcze tak wiele.

Macie racje, najlepiej kierować się funkcją, a nie producentem urządzeń. Dzięki za dyskusję

Czy jest szansa, że doczekamy się w JOSM-ie jakiegoś szablonu dla paczkomatów?

A czy ktoś założył na to bilecik?

Jest też jeszcze inna robota do wykonania, na szczęście o wiele lżejsza od złożenia propozycji i przeprowadzenia jej - @tomczk chciałby, żeby ktoś założył stronę wiki (usłyszałem o tym dopiero na wczorajszym spotkaniu):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dparcel_locker

Ktoś chętny? Bez tego trudno się spodziewać adaptacji w ekosystemie.

Zacząłem polskie artykuły.

amenity=parcel_locker
parcel_mail_in=*
parcel_pickup=*
refrigerated=yes

Mam kilka pytań:

  1. W podanym przykładzie są tagi brand=InPost i operator=Inpost Sp. z o.o… Dlaczego nie brand=Paczkomat i operator=Inpost?
  2. Czy parcel_mail_in=yes liczy się do miejsc gdzie muszę wydrukować wcześniej etykietę i takich gdzie nie, tak samo? (np. w Paczkomacie nadawałem kiedyś przesyłkę pisząc tylko 6 cyfrowy numer na opakowaniu).
    3.refrigerated=yes - dla automatów chłodzonych w części i w całości tak samo?

Jest jeszcze do zrobienia kilka rzeczy:

  1. Utworzenie stron na co najmniej angielskiej i poslakiej Wiki: Tag:amenity=parcel_locker, Key:parcel_pickup, Key:parcel_mail_in, Key:refrigerated.
  2. Zaktualizować szablony w JOSM - myślę że paczkomat powinien być obok skrzynki pocztowej, czyli tu
  3. Zaktualizować szablony, które idą do ID: Z tej listy odfiltrować odpowiedniki paczkomatów.
  4. Dodać szablony do ID - ogólny dla automatu (polskie słowo to paczkomat? Czy paczkomat to tylko InPost?)
  5. i szablony dla poszczególnych marek (trzeba by je znać:: Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, nie wiem jakie jeszcze).
    Dopiero potem zabrałbym się za rendering i automatyczne przetagowanie.