Pytania początkujących

Generalnie taka droga to relacja, więc można prosto pobrać listę wszystkich elementów tej relacji razem ze wszystkimi tagami.

To jest ta relacja:

https://www.openstreetmap.org/relation/114315

I np. za pomocą overpass turbo można to pobrać w formacie json:

https://overpass-turbo.eu/s/1dWQ

Gorzej jak chodzi Ci o to, żeby pobrać wszystkie dane z powiedzmy pasa po 50 m z każdej strony tej drogi. Za pomocą overpassa pewnie by się dało, ale to była już gigantyczna liczba danych, zwłaszcza, że tam będą liczne obiekty i relacje idące “w poprzek” drogi.

@Polimerek, bardzo dobry pomysł.

Opcji eksportu w Overpass jest więcej:

pobierz/copy as GeoJSON
pobierz/copy as GPX
pobierz/copy as KML
pobierz/copy as surowe dane OSM
surowe dane bezpośrednio z Overpass API
załaduj dane do edytora OSM: JOSM, Level0 

Panowie, udało się wyeksportować i sparsować plik. Dziękuję bardzo.
Transformacja współrzędnych to grubszy temat i muszę zdecydować w jakim formacie trzymać dane.

Teraz jeszcze jedno dość abstrakcyjne pytanie:
Jeśli bym chciał zrobić komercyjną grę o jeżdżeniu samochodami po Polsce (coś np. taki ETS, tylko z realną mapą), czy mogę jako szkielet pod budowę mapy wziąć dane z OSM?

Jak najbardziej, póki spełnisz warunki licencji (głównie cię będzie interesować atrybucja, bo samych danych nie modyfikujesz, co najwyżej zmieniasz format) to tak.
MS Flight Simulator 2020 bierze przecież budynki z OSM.
https://www.openstreetmap.org/copyright

Transformację współrzędnych dobrze wspiera np. QGIS. Na pewno go znasz a jeśli nie, to czas najwyższy poznać, bo często robi robotę a dodatkowo ma spore możliwości prezentacji danych.

Zapytanie wygląda wtedy dokładnie tak (tu akurat krótsza droga), ale wielkość danych rośnie naprawdę szybko.

Zaiste Overpass to potężne narzędzie do “kwerendowania” danych OSM, tylko trzeba rozgryźć zapytania.
Potrafi wyciągnąć dane nawet z całej Polski.

Jak połączyć węzeł wsi z jej granicami, aby w wyszukiwarce, klikając na Nieboczowy pokazały się od razu ich granice, jak np. w przypadku Gołkowic. Nie umię domyślić się, dlaczego w jednym przypadku wyświetlają się granice wsi (sołectwa) w innym nie…

Węzeł: Nieboczowy(4595248263) (nazwa wsi) z Relacja: Nieboczowy(7964776) (granice)

Dodać węzeł do relacji granicy, z rolą admin_centre

Dzięki. Tym bardziej za tak szybką odpowiedź :slight_smile:

To jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakaś możliwość/sposób oznaczania miejsc - odcinka drogi albo jako punkt, gdzie mamy znak “inne niebezpieczeństwo - wypadki”?

Chodzi Tobie o tzw. czarne punkty oznaczane na drodze odpowiednimi znakami?

Znaczy to nie jest czarny punkt ale jest znak że są wypadki, dodatkowo jakieś tam narysowane na ziemi ograniczenia prędkości itp. Ogólnie miejsce niebezpieczne ale nie jako czarny punkt a po prostu znakiem inne niebezpieczeństwo + tablica wypadki.

W kluczu hazard masz do wyboru kilka pozycji związanej z drogami.
Dla szczególnie niebezpiecznych odcinków można zastosować hazard=dangerous_road lub (znacznie mniej popularny) hazard=accidents.

Dzięki :slight_smile:

Możesz ewentualnie wprost oznaczyć znaki drogowe:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Road_signs_in_Poland

Nie. Na krótkim kawałku fizycznego rozdzielena np. słupki przed przejściem nie ma sensu ani potrzeby ani wskazania by dzielić.

Można to na samym przejściu utagować że jest wysepka.

man=made=bridge + highway=construction/railway=construction + landuse=construction

Brak informacji (może to być np. landuse=military, nie widać czy to bagno/trawka/wrzosowisko)

Zgadza się, takie krótkie a nawet dłuższe odcinki lepiej zostawić w jednej linii z dodatkowym tagowaniem. Dodatkowe linie tylko utrudniają routing i wymagają więcej pracy przy skrzyżowaniach. Podobnie nie lubię rozdzielania wjazdów na rondo na oddzielne jezdnie wjazdowe+wyjazdowe. Później praca na np. relacjach autobusowych jest katorgą a dodatkowe linie niczego pozytywnego nie wnoszą na mapę.

Ja akurat zawsze rozdzielam drogi wjazdowe-wyjazdowe na rondach, bo o wiele łatwiej mi wtedy oznaczyć maxspeed i destination bez bawienia się w backward, forward itp. Ale ogólnie tak, im mniej “kresek” na mapie tym lepiej.

Apropos - na przejściu, czyli gdzie dokładnie? Chodzi mi o sytuację, gdy przejście jest mapowane dwoma elementami, tj. linią highway=footway + footway=crossing oraz węzłem highway=crossing na jej przecięciu z drogą. Czy szczegóły typu: *crossing=**, crossing:island, itp. lepiej jest wtedy dawać na tej linii, czy na węźle wspólnym z drogą? No bo dublowanie tagów i na linii, i na węźle chyba raczej nie jest poprawne?

Ja wychodzę z założenia, że na węźle highway=crossing powinno być tylko to, co jest wspólne dla przejścia i drogi, czyli: *crossing=, crossing_ref, ewentualnie również własności sygnalizacji *traffic_signals:. Natomiast to, co opisuje fizyczne cechy samego przejścia (crossing:island, surface, tactile_pavings) daję na linii highway=footway + footway=crossing.

Ale robię to trochę intuicyjnie i nie mam pewności, czy to właściwe podejście. Są w ogóle jakieś zalecenia w tym temacie?