W jakim układzie współrzędnych jest ortofotomapa, a jakim dane OSM?
Spróbuję zgadnąć - najpewniej dane OSM to sferyczny Merkator, a ortofotomapa to polski układ “1992”.
Oś “x” (northing, północ topograficzna) układu 1992 pokrywa się z Merkatorem (w którym x to zawsze północ geograficzna) tylko na południku środkowym 19° E.
Przesunięcie nigdy ci tego całkowicie nie naprawi. Transformacja Helmerta poprawi, ale tylko lokalnie - po paru km się rozjedzie. Musisz dokonać reprojekcji jednego z tych zestawów danych w każdym punkcie, jeśli chcesz, żeby się pokrywały (chyba najwygodniej - ortofotomapy).
Bardzo dziękuję za informacje.
W swojej naiwności miałem nadzieję że to tylko problem odpowiedniego kąta.
Korzystając z okazji zapytam:
Czy jest możliwość wyeksportowania jednej warstwy/typu obiektu - chodzi np. o eksport Drogi Krajowej nr 22 - ma ona 460 km długości, wyeksportowanie i obróbka takiej ilości danych całościowych jest dla mnie obecnie niemożliwa. Czy da się wyeksportować tylko drogi/jedną drogę?
Gorzej jak chodzi Ci o to, żeby pobrać wszystkie dane z powiedzmy pasa po 50 m z każdej strony tej drogi. Za pomocą overpassa pewnie by się dało, ale to była już gigantyczna liczba danych, zwłaszcza, że tam będą liczne obiekty i relacje idące “w poprzek” drogi.
pobierz/copy as GeoJSON
pobierz/copy as GPX
pobierz/copy as KML
pobierz/copy as surowe dane OSM
surowe dane bezpośrednio z Overpass API
załaduj dane do edytora OSM: JOSM, Level0
Panowie, udało się wyeksportować i sparsować plik. Dziękuję bardzo.
Transformacja współrzędnych to grubszy temat i muszę zdecydować w jakim formacie trzymać dane.
Teraz jeszcze jedno dość abstrakcyjne pytanie:
Jeśli bym chciał zrobić komercyjną grę o jeżdżeniu samochodami po Polsce (coś np. taki ETS, tylko z realną mapą), czy mogę jako szkielet pod budowę mapy wziąć dane z OSM?
Jak najbardziej, póki spełnisz warunki licencji (głównie cię będzie interesować atrybucja, bo samych danych nie modyfikujesz, co najwyżej zmieniasz format) to tak.
MS Flight Simulator 2020 bierze przecież budynki z OSM. https://www.openstreetmap.org/copyright
Transformację współrzędnych dobrze wspiera np. QGIS. Na pewno go znasz a jeśli nie, to czas najwyższy poznać, bo często robi robotę a dodatkowo ma spore możliwości prezentacji danych.
Jak połączyć węzeł wsi z jej granicami, aby w wyszukiwarce, klikając na Nieboczowy pokazały się od razu ich granice, jak np. w przypadku Gołkowic. Nie umię domyślić się, dlaczego w jednym przypadku wyświetlają się granice wsi (sołectwa) w innym nie…
Węzeł: Nieboczowy(4595248263) (nazwa wsi) z Relacja: Nieboczowy(7964776) (granice)
To jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakaś możliwość/sposób oznaczania miejsc - odcinka drogi albo jako punkt, gdzie mamy znak “inne niebezpieczeństwo - wypadki”?
Znaczy to nie jest czarny punkt ale jest znak że są wypadki, dodatkowo jakieś tam narysowane na ziemi ograniczenia prędkości itp. Ogólnie miejsce niebezpieczne ale nie jako czarny punkt a po prostu znakiem inne niebezpieczeństwo + tablica wypadki.
W kluczu hazard masz do wyboru kilka pozycji związanej z drogami.
Dla szczególnie niebezpiecznych odcinków można zastosować hazard=dangerous_road lub (znacznie mniej popularny) hazard=accidents.
Zgadza się, takie krótkie a nawet dłuższe odcinki lepiej zostawić w jednej linii z dodatkowym tagowaniem. Dodatkowe linie tylko utrudniają routing i wymagają więcej pracy przy skrzyżowaniach. Podobnie nie lubię rozdzielania wjazdów na rondo na oddzielne jezdnie wjazdowe+wyjazdowe. Później praca na np. relacjach autobusowych jest katorgą a dodatkowe linie niczego pozytywnego nie wnoszą na mapę.