Pytania początkujących

Są dwa sposoby:

  • narysować chodnik i DDR jako osobne linie, otagowane odpowiednio highway=footway i highway=cycleway. Do drogi (dla samochodów) dobrze by było dodać tagi sidewalk=separate i cycleway=separate lub bardziej szczegółowo: sidewalk:left=separate, sidewalk:right=no, cycleway:left=no i cycleway:right=separate;

  • dodać do drogi (dla samochodów) tagi sidewalk=left, cycleway:left=no i cycleway:right=track.

(Powyższe wartości left i right zależą od kierunku narysowania drogi (dla samochodów) na OSM.)

Pierwszy sposób jest bardziej kosztowny w przygotowaniu i późniejszym utrzymaniu: mamy trzy linie zamiast jednej; mamy więcej tagów. Drugi jest mniej znany wśród użytkowników (szczególnie nowych) i programów (nawigacji, rendererów); poza tym trudniej jest (ale da się) opisać szczegółowe parametry chodnika czy DDR, np. szerokość i nawierzchnię.

Jeżeli to jest droga na odludziu, w okolicy nie ma wielu aktywnych użytkowników, zdjęcia satelitarne są kiepskie lub nieaktualne, to użyłbym drugiego.

Ja bym wyrysował jako dwie dodatkowe drogi (highway=footway / highway=cycleway ), warto przy tym skorzystać z możliwości tworzenia linii równoległych w ID poprzez kopiuj/wklej, żeby ułatwić sobie odwzorowanie geometrii dróg towarzyszących.

Wygląda OK - wybierasz małe obszary do importu, co ułatwia weryfikację wgrywanych do bazy obiektów.
Może jedynie mała uwaga - tutaj przeniosłeś adres z węzła na budynek podczas kiedy w tym budynku funkcjonują 2 adresy, należało zatem oba pozostawić jako węzły.

Cześć,

mam problem z przekonaniem pewnego użytkownika, że pewne drogi powinno się oznaczyć pewnymi tagami. Ten użytkownik ma problem z przekonaniem mnie, że powinno się je oznaczyć innymi tagami. Czy znalazłby się ktoś chętny dołączyć do dyskusji i wspomóc jednego z nas?

Jesteśmy tutaj: https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.04158&mlon=18.49718. Postaram się opisać sytuację, ale zachęcam do zajrzenia na mapę, a najlepiej również na ortofoto. Jadąc w kierunku Wodzisławia Śl. (na południe), od głównej drogi odchodzą dwie boczne tak, że są po dwóch stronach tej głównej i biegną równolegle do niej po obniżającym się terenie. Główna droga kawałek dalej przechodzi wiaduktem nad drogą łączącą dwie wcześniej wspomniane i nad linią kolejową. Boczne drogi tworzą małą sieć dróg prowadzących w sumie do ok. 20 domów. Samochodem nie da się z nich pojechać dalej, ale pieszo można (samochodem można jedynie wrócić do głównej drogi).

Dotychczas te boczne drogi były opisane jako highway=residential, ale użytkownik Interswd uznał, że jest to nieprawidłowe tagowanie, bo (w skrócie) są to wąskie i ślepe podjazdy do kilku domów, a ich połączenie z główną drogą nie jest skrzyżowaniem, w związku z tym powinny być otagowane highway=service service=driveway (obawiam się, że konkretny dobór tagów może wynikać z szablonu edytora). Ja bronię poprzedniej wersji w oparciu o takie definicje (kompletny oryginał w podlinkowanych dalej komentarzach):

(„Każda ze zmodyfikowanych” odnosi się do czterech dróg oryginalnie zmodyfikowanych w tym zestawie zmian (wizualizacja), większość pozostałych została dorysowana później.)

Główna dyskusja w komentarzach do zestawu zmian: 114292878. Wziął w niej udział też Piotr Strębski, ale niestety jego argumenty mnie nie przekonały.

Dzięki!

Aktualizacja 2021-12-08: okazało się, że na miejscu jednak jest wyznaczona strefa zamieszkania, więc dobór wartości tagu highway się uprościł. Poprawiłem w 114703566.

highway=residential i bez nazwy.
Argumenty ty podałeś.

Ktoś ma jakąś podpowiedź jak tagujemy Ekomaty Żabki ?
Zauważyłem taki automat skupujacy butelki na dworcu Poznań Główny i nie mogę wykminić jak to otagować… ?
Choć w sumie skupowanie butelek/puszek jest umowne, bo w zamian dostaje się nie gotówkę tylko doładowanie w aplikacji Żabki…

amenity=vending_machine + vending=bottle_return

Jak otagować takie miejsce?
https://polska-org.pl/7322314,foto.html

Skoro to obszar chroniony to chyba pasował by boundary=protected_area ?
I może jeszcze protection_title=protected_site

Napis “teren chroniony” nie oznacza tu przypadkiem, że pilnuje go agencja ochrony? To raczej nie jest informacja o prawnej formie ochrony przyrody. Jeśli jakaś forma faktycznie obowiązuje, to trzeba by ustalić jaka.

To raczej nie jest prawna ochrona, chociaż sam chrząszcz jest objęty ochroną gatunkową.
Ochroniarze nie pilnują. To jest tabliczka w stylu “nie deptać trawników”.
To centrum handlowe postawiło taką tabliczkę i nie wiem czy to tak samo się liczy jak w przypadku np. parków narodowych.

Witam,

nie wiem czy gdzieś jest już odpowiedź na moje pytanie:

O jaki kąt obrócić mapę OSM, by pasowała do ortofotomapy Geoportalu?
Kombinuję jak koń pod górę i nie mogę spasować tych map.

Ale gdzie Ci nie pasuje?

Tu jest tło z Geoportalu i budynki z OSM zrobione generatorem.

Za żółtym zaznaczeniem mapa jest spasowana, w czerwonych widać że jednak jest inny kąt - budynki są przesunięte i kąt linii budynków minimalnie się różni.

Wciąż nie wiadomo jakiego oprogramowania używasz, więc trudno pomóc. Dobrze też, gdybyś dał link/współrzędne do tego miejsca, by wykluczyć błąd w danych.

To pytanie ogólne, a nie konkretnego miejsca - różnica w rotacji jest na całej mapie miasta Elbląga a może i Polsce, ale nie sprawdzałem.
Budynki są wygenerowane z OSM programem http://osm2world.org.
Całość zaimportowana do mojego programu.

I tu jest zgrzyt, bo nie mogę nałożyć poprawnie OSM na ortofotomapę z Geoportalu. Jest gdzieś koło 2+ stopni różnicy. Ale dokładnego kąta nie mogę określić.

ps. link do miejsca: https://www.openstreetmap.org/#map=18/54.15152/19.41996

W jakim układzie współrzędnych jest ortofotomapa, a jakim dane OSM?
Spróbuję zgadnąć - najpewniej dane OSM to sferyczny Merkator, a ortofotomapa to polski układ “1992”.
Oś “x” (northing, północ topograficzna) układu 1992 pokrywa się z Merkatorem (w którym x to zawsze północ geograficzna) tylko na południku środkowym 19° E.
Przesunięcie nigdy ci tego całkowicie nie naprawi. Transformacja Helmerta poprawi, ale tylko lokalnie - po paru km się rozjedzie. Musisz dokonać reprojekcji jednego z tych zestawów danych w każdym punkcie, jeśli chcesz, żeby się pokrywały (chyba najwygodniej - ortofotomapy).

Edit: trafiłem na interesujący wątek o układach współrzędnych: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=65273

Bardzo dziękuję za informacje.
W swojej naiwności miałem nadzieję że to tylko problem odpowiedniego kąta.

Korzystając z okazji zapytam:

Czy jest możliwość wyeksportowania jednej warstwy/typu obiektu - chodzi np. o eksport Drogi Krajowej nr 22 - ma ona 460 km długości, wyeksportowanie i obróbka takiej ilości danych całościowych jest dla mnie obecnie niemożliwa. Czy da się wyeksportować tylko drogi/jedną drogę?

Generalnie taka droga to relacja, więc można prosto pobrać listę wszystkich elementów tej relacji razem ze wszystkimi tagami.

To jest ta relacja:

https://www.openstreetmap.org/relation/114315

I np. za pomocą overpass turbo można to pobrać w formacie json:

https://overpass-turbo.eu/s/1dWQ

Gorzej jak chodzi Ci o to, żeby pobrać wszystkie dane z powiedzmy pasa po 50 m z każdej strony tej drogi. Za pomocą overpassa pewnie by się dało, ale to była już gigantyczna liczba danych, zwłaszcza, że tam będą liczne obiekty i relacje idące “w poprzek” drogi.