Jak nazywać warstwy Geoportalu w iD

Geoportal ma dwie warstwy:

  • jedna gdzie jest najnowsze zdjęcie
  • jedna gdzie są zdjęcia najwyższej rozdzielczości, ale mogą być bardzo stare

Jak je opisac w iD by było to zrozumiałe i się na ekranie mieściło?

Czy warto w opisie wspomnieć jakoś że wysoka rozdzielczość może być nieaktualna?

Wywołane https://github.com/osmlab/editor-layer-index/pull/1333

Może po prostu Geoportal (najnowsze), Geoportal (najdokładniejsze) - jeśli będą obok siebie, to łatwo zauważyć różnicę.

Przede wszystkim to opisy na GitHubie, takie jak tu w description: https://github.com/osmlab/editor-layer-index/pull/1333/commits/548326614ecdec32996c1897bd45995bc63d18a7
powinny być po angielsku!

Każdy może mapować w Polsce i nie musi znać polskiego. Jak będę chciał mapować w Japonii, to nie chciałbym żeby wszystkie nazwy i opisy podkładów były po japońsku… Tłumaczenia polskie i inne są dodawane przez Transifex. Zgłaszałem to już dawno i nikt się do tej pory tym nie zajął i nadal jest opis po polsku.
W “name:” możliwie krótka nazwa, reszta w “description:”.

Wszystkie warstwy i opisy powinny być po angielsku (żeby każdy mógł zrozumieć i skorzystać, bez względu na to jakie zna języki) oraz powinny mieć dodane “i18n”: true,
żeby można było przetłumaczyć na polski.

Informacje o tym, że z Ortofotomapy wysokiej rozdzielczości mogą być starsze, można umieścić w opisie.

Pisałem też więcej o tym w https://github.com/osmlab/editor-layer-index/pull/1063#issuecomment-786931811

Na pewno “Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap, may be old and outdated (aerial image)” nie może być w name, bo jest za długie i na żadnym ekranie się nie zmieści.

Może “Geoportal 2: High Resolution Ortho”? Aerial image jest zbędne, skoro ortofotomapa, to oczywiste, że “aerial”.

Najbardziej treściwie i chyba zrozumiale byłoby np. odpowiednio:

  • Geoportal 2: Ortofotomapa (aktualna)

  • Geoportal 2: Ortofotomapa (wysokiej rozdzielczości)

tudzież, zgodnie z wcześniejszymi sugestiami - angielskojęzyczne odpowiedniki tych sformułowań.

Problem z tym że ta pierwsza niekoniecznie jest aktualna, zwłaszcza na wsi. Jest bardziej (lub równie) aktualna co wartwa wysokiej rozdzielczości, ale sama często jest dość stara.

A co jak aktualna będzie Mapillary albo Esri, a my mylnie zasugerujemy, że to geoportal jest zawsze aktualny? Ja bym tylko napisał, że jedna jest wysokiej rozdzielczości, a przy drugiej nic. Każdy mapujący i tak się musi upewnić czy nie mapuje starych danych, więc powinien wiedzieć sam z siebie, którego podkładu użyć.

PS. Czepiając się nieco językowo i tak nie powinniśmy pisać “aktualna” tylko “najnowsza”, bo nawet najnowszy podkład i tak pokazuje przeszłość, więc nie będzie się w 100% zgadzać ze stanem obecnym, więc nie będzie aktualny. To tak na marginesie.

Nie myślisz że warto przekazać jakoś że ta wysokiej rozdzielczości jest często mniej akatualna niż ten drugi geoportal? Mi przynajmniej to sporo czasu zajęło.

Racja. W wersji angielskiej dość dobrze brzmiałoby “most recent”, w polskojęzycznej wersji trudno to w miarę zgrabnie oddać . Określenia typu “bieżąca”, “najbardziej aktualna”, “bardziej aktualna”, “najnowsza dostępna” nie brzmią jakoś szczególnie dobrze.

To jest bardzo ciekawa i słuszna uwaga. Choć, z drugiej strony, jeśli mielibyśmy dwie warstwy Geoportalu umieszczone obok siebie, to myślę, że większość załapałaby, że chodzi o ich wzajemne porównanie

W opisie.
W iD można wyświetlić okienko z informacją o warstwie - ideałem byłoby gdyby np. do tej informacji zaciągana była z geo data arkusza, która jest tam dostepna (np. dla centralnego punktu w bieżacym widoku edytora). A już w ogóle cudownie, gdyby cała ta informacja o używanym podkładzie, zamiast w panelu, który trzeba ręcznie wywołać, była cały czas wyświetlana na dolnym pasku - w tej chwili wyświetla się tam info o użytkownikach, którzy ostatnio edytowali na danym terenie - IMHO trochę bezużyteczna (zwłaszcza, że można wyświetlić osobny panel historii) i można by to spokojnie zastąpić. Ale to już tak trochę trochę na marginesie dyskusji.

Ja to zauważyłem dość szybko (no cóż, mapowałem nową drogę, której na podkładzie wysokiej rozdzielczości nie było), ale ogólnie nie umieszczałbym tej informacji. Gdyby była możliwość umieszczenia daty wykonania zdjęć to miałoby sens, ale lakoniczne “najnowsza” mnie nie przekonuje.

najnowsza w znaczeniu “najnowsze zdjęcia z tych z Geoportalu”, a nie “najnowsza spośród listy dostępnych podkładów”