Tagowanie skrawków zieleni – leisure=garden

Parę dni temu na Discordzie miała miejsce dyskusja na temat tagowania “skrawków zieleni”.
Zaczęła się ona od tego changesetu i odnosi się również do tego posta na forum. W komentarzu do zmiany zawiera się spora część tego co chciałem tutaj opisać, więc pozwolę sobie przekleić jej całość:

Na Discordzie pewna część (intensywnie mikromapujących) mapowiczów zdeklarowała, że tag leisure=garden jest w porządku do takich zastosowań i ciężko o inną alternatywę. Mimo wszystkie nadal jego użycie może być niejednoznaczne lub/i kontrowersyjne.

Opcje jakie widzę:

  1. Byłoby super mieć na taką rzecz oddzielny dedykowany tag, ale widząc ile czasu trwa cała procedura tworzenia nowych tagów, a następnie jeszcze sprawienia, żeby się renderowały (nie ma co się oszukiwać, “nie mapujemy pod render”, ale te fragmenty zieleni jednak służą głównie dla renderu i wypełniania mapy) i w dodatku przetagowanie tego co jest, no jest to dość problematyczne, przykładem landuse=education, który jest znacznie ważniejszy niż jakieś roślinki na rondzie, czy przy ulicy, a renderu dalej brak.

  2. Tagowanie skrawków zieleni jako leisure=garden z dodatkowym garden:type w tym utworzenie nowego podrodzaju – to może być dobre z 3 powodów:

    1. Brak kontrowersji w przypadku rozróżniania wielkiego ogrodu (np. botanicznego), czy ogrodu przy domach (typu garden:type=residential, którego często również brakuje).

    2. W przypadku, gdy jednak ktoś się zdecyduje na utworzenie nowego tagu byłoby o wiele prościej to wszystko automatycznie pozamieniać.

    3. To zasugerował Tomek (budynki): Można by było do tego porobić odpowiednie presety ID i JOSM (nie jestem pewny, czy to możliwe dla subtagu?), żeby było to o wiele łatwiejsze do mapowania.

    4. Sub tagów chyba nie trzeba przegłosowywać, tym bardziej, że to wartość? Czy się mylę?

    [/*] [*]**Zostawiamy jak jest**, ale mimo wszystko dopisek na wiki w tym temacie by się przydał.[/*]

Jeśli druga opcja za wami przemawia, to jak macie pomysł na propozycję dla garden:type, to piszcie śmiało.

Linki do wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dgarden
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:garden:type

Napiszę tyle, że sam się dość długo zastanawiałem, jakiego tagu powinienem w takich miejscach używać, i także doszedłem do wniosku, że jeśli nie mamy do czynienia z trawą (landuse=grass), tylko krzewami czy kwiatami, to najlepszy będzie tag leisure=garden i będzie to zgodne z opisem tego tagu na wiki. Wyróżnienie tego rodzaju w obrębie garden:type ma sens (może street_side?), chociaż wymagać będzie więcej klepania.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dshrubbery może być opcją

widziałem też natural=scrub użyty na dekoracyjne krzaki

Osobiście nie uzywam leisure=garden na zieleń miejską, bo jakoś mi to nie pasuje. Wyjątkiem są jakieś niewielkie połacie kwiatów - spotykane np. na rondach, które nie tworzą jednak rozległych kompozycji). W pozostałych przypadkach raczej jest to zwykle landuse=grass bo i na ogół zieleń uliczna ma taki właśnie charakter (przy czym uważam, że wielu przypadkach lepszy byłby landcover=grass, żeby nie tworzyć nakładających się obszarów landuse. Tyle, że nie jest renderowany, więc na chwilę obecną nie spełnia tej funkcji “wypełniacza” mapy. Natomiast…

…na obszary krzewów, które nie są żywopłotami, używam właśnie natural=shrubbery

Z kolei w przypadku pojedynczych krzewów korzystam z natural=shrub. Scrub to raczej naturalne (dzikie) zarośla.

To mi się jeszcze przypomina landcover=greenery, zdaje się, że kiedyś użyłem razem z leisure=garden.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landcover%3Dgreenery

Tam, gdzie faktycznie mamy do czynienia z trawą (trawnikiem), to tak, ale to jednak nie pasuje, jeśli na całym obszarze, który chcemy opisać, nie ma ani źdźbła, tylko kwitnące krzaczki na podłożu z kory.

Też mi przyszło na myśl street_side analogicznie do parkingów, choć nie wiem, czy byłaby to idealna wartość jeśli mielibyśmy takie skrawki z dala od ulic, ale do większości przyulicznych myślę, że brzmi ok, a przynajmniej brzmi to na najlepsze rozwiązanie na ten moment z potencjalnie łatwą masową zmianą tego później.

Hmm, tego nie widziałem, ale patrząc na wiki to raczej nie jest to czego szukam, ale dzięki, pewnie się przyda własnie do tego typu krzewów. Jedynie te zdjęcie przy shrubbery:density=medium jest najbliżej, ale to raczej też nie wygląda jak by się nadawało do wszystkich z opisu tagu.
Ah, teraz widzę, że to jest niemal to samo, co natural=shrub

Ten znam i używam, mimo, że się nie renderuje (jeszcze), ale jako, że jest pojedynczy, to i tak zawsze dostaje jakiś podkład w postaci landuse=grass lub własnie leisure=garden w przypadku jak są te inne rośliny oprócz tego, czy ewentualnie jest zrobione w sposób bardziej ozdobny, to wtedy leisure=garden.

No własnie w tym kierunku próbuje dążyć, tego typu roślinności, ale wcale nie do końca samych kwiatów. Można znaleźć wpisując np. “zieleń przyuliczna” bardzo dużo różniących się przykładów takiej zieleni, co nie pasuje do powyższych tagów (natural=shrub/shrubbery, a zarazem zwykłego landuse=grass).

Co do pozostałych przypadków i przyporządkowania tego do grass mam odmienne zdanie, ale pewnie wszystko zależy do tego jakie się po prostu widuje w swoich okolicach. Co do nakładających się landuse, tu akurat rozwiązanie jest bardzo proste. Dzielić i upraszczać wszystko i unikać landusów na pół miasta, ale fakt znajdą się “wyjątki”.

Wygląda bardzo uniwersalnie, a w dodatku rozwiązuje problem, o którym wspomniał cytryn – nakładających się landusów. Może to jest rozwiązanie. Jedynie niskie użycie i brak renderingu nie zachęca do jego użycia.
I niestety natrafiłem na ten issue. Landcovery, to chyba jednak większy problem niż skrawek zieleni, więc kompletnie nie chciałbym się w to pchać.


Czy ma ktoś coś przeciwko garden:type=street_side?