Yanosik i OpenStreetMap

Jest naniesione na mapę OSM

Olga - małe pytanie odnośnie yanosika - ostatnio próbowałem korzystać z tej aplikacji i drażnia mnie pewne kwestie dodawania ostrzeżeń - czy istnieje możliwość dodawania suszacych policjantów, wypadków z informacją na eksspresówkach o który kierunek tej drogi chodzi? czy jest to na naszej trasie? w naszym kierunku?brakuje masy informacji o prędkościach na danych odcinkach dróg -te dane ś aw openstreetma ale nie ma ich w yanosiuku. czy opcja dodawania działa i jak jest to wprowadzene na Waszej mapie.

i brakuje asystenta pasa ruchu który mógłby się opierać na danych zawartych w osmap

Osobiście zauważyłem, że wersja beta Yanosika, którą testuję w Android Auto jest pozbawiona danych o ograniczeniach prędkości, które w Yanosik Alpha były dostępne. Czyżby Yanosik Beta korzystał z innego źródła danych?

Witam!
Wczoraj jechałem z Wojnicza w kierunku Nowego Sącza drogą nr 975. W miejscowości Zakliczyn https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.85675/20.81515 na rondzie aplikacja Yanosik podaje komunikat aby zjechać z ronda “4 zjazd” w drogę nr 980 choć na mapie jest wyznaczona droga na zjazd w drogę nr 975.
Proszę sprawdzić gdzie może być błąd.

Miałem przyjemność pojeździć w okolicach Białegostoku / Zambrowa. Praktycznie wszystkie prace drogowe uwzględnione w Yanosiku … google prowadzi w zakazy :smiley:

Czy pracownicy Yanosika są w stanie na podstawie śladów rozstrzygać o jednokierunkowości dróg? Często w uwagach widzę jak ktoś raportuje że mamy błąd od kilku lat, nie ma jak tego poprawić bez wizyty na miejscu zazwyczaj

Skąd Janosik pobiera dane o prędkości maksymalnej na danej drodze? Ze swojej wewnętrznej bazy?
Miałem wczoraj sytuację na S16/S51 jadąc w kierunku północnym, taką że aplikacja krzyczała “60” podczas gdy żadnych znaków ograniczenia prędkości nie było. Z tego co widzę w OSM na tym odcinku jest normalnie 120.

Tak, Yanosik prędkości pobiera ze swojej własnej bazy. To relikt tego, że pewnych danych nie chcą udostępniać, bo były kopiowane na inne strony.
Teraz nie wiem czy w ogóle komukolwiek by się chciało takie rzeczy kopiować :slight_smile:

Właśnie w wielu miejscach brakuje ograniczeń prędkości w wersji beta - jest możliwość dodawania ich - więc klikam przy każdym znaku i …
I właśnie Yanosiku - jak to dalej jest bo na chwilę obecną w tej wersji jest kicha :frowning:

Tak samo jak jazda po obcym mieście i kierunkowość na danych pasach ruchu - asystent pasa ruchu - zauważyłem takiego tylko na zjazdach z autostrady :frowning:

I brakuje mi zoomu w miastach

Liczenie zjazdów zostało poprawione, błąd polegał na tym, że zjazd na podwórko również był liczony. Skorygowałam to. Dzięki za informację :slight_smile:

Dzięki za docenienie naszej pracy w tej dziedzinie, tu również duża zasługa edytorów OSM!

Tak, jak najbardziej możemy takie rzeczy sprawdzać.

Może trzeba to przekuć na jakieś wytyczne na Wiki, aby nie było wątpliwości?
W teorii takie drogi można znaleźć robiąc analizę sieciową i szukając ślepych zjazdów z ronda, choć będzie nieco fałszywych alarmów.

Ograniczenia prędkości nanosimy, jednak do obsługi zgłoszeń z całej Polski mamy półtorej do dwóch osób. To dość pracochłonna robota… Byłoby łatwiej, gdybyś przesłał zgłoszenie mapowe (longpress → dodaj zmianę na mapie)lub mail (mapa@yanosik.pl) i dał nam znać na jakiej trasie jakiego dnia zgłaszałeś ograniczenia i spod jakiego nicku w aplikacji. Wtedy wyłuskamy je i opracujemy. I takie dane są dla nas bardzo cenne bo wiemy, ze za nimi stoi pomocny Użytkownik a nie psuja (mamy dość dużo fejkowych zgłoszeń).
Od kilku dni na obu wersjach (produkcyjna i beta) wyświetlany jest nowy styl mapowy. Wprowadzenie go mogło spowodować chwilowe przerwy w pewnych usługach, ale od dziś wszystko działa poprawnie. Są ograniczenia, jest asystent, są strzałki kierunkowe (na mniejszych drogach). Jeżeli macie uwagi do tego rozwiązania to bardzo prosimy o przesyłanie ich (mapa@yanosik.pl) - w określonym trybie będziemy je rozpatrywać i uwzględniać. Nie możemy stylu poprawiać od razu po każdym zgłoszeniu - uwagi będą zbierane i opracowywane a korekty będą się odbywały co jakiś większy odcinek czasu.
APR dopiero u nas pączkuje. Rzeczywiście na razie jest na niektórych drogach szybkiego ruchu. Po dodaniu go dla Użytkowników będziemy czekać na uwagi i sugestie gdzie powinien być jeszcze rozpisany. Nie będziemy pokazywać go na każdym, nawet najmniejszym skrzyżowaniu, a jedynie tam gdzie rzeczywiście może on pomóc kierowcy.

https://twitter.com/i/web/status/1466010411086618627
Czy jesteście w stanie zaktualizować mapę na podstawie swoich danych?
Ze zdjęć ciężko się zorientować jak to faktycznie wygląda.

Tak, udało się zaktualizować organizację ruchu po śladach Yanosików.

Super, dziękuję :slight_smile:

@Olga |Yanosik - dałoby radę nanieść drogi serwisowe na wybudowanych stacjach paliw LOTOS na MOPach w Popowie? Dodałem bydynki i zadaszenia dystrybutorów ale nie mam danych jak wygląda rozkład highway=service

Olga, czy jesteście w stanie wygenerować mapę punktów adresowych, do których Yanosik nie jest w stanie nawigować ze względu na brak połączenia drogami wyższymi, niż track? Swoje okolice w większości poprawiłem, ale wiem, że dla np. karetek, czy straży nawigowanie po wioskach, gdzie sporo dróg zostało lata temu oznaczone jako track, to koszmar.

Chodzi mi o takie Mrówki, ale z filtrem “brak dojazdu drogą kategorii wyższej, niż track”.

Chyba, że da się włączyć w Yanosiku nawigowanie także na poziomie highway=track.

Wystarczy Overpass, zależy tylko jaki ustalimy próg odległości
http://overpass-turbo.eu/?q=W291dDpqc29uXVt0aW1lxIHEgzgwxJLEiWJib3g6e3vElcSXfX1dOwrEoigKICB3YXlbaGlnaMSoeX4iXihzZXJ2aWNlfGxpxLluZ19zdHJlZXR8xYZzaWRlbsSLYWx8dW5jbGFzxYxmaWVkfHTEt8WRcnnFoMWiaWHFpHzEtmPEh2TFqcWlcHLEjMWwxaByxZVrfG1vdG9yxLApKF_Evm5rKSokIsSgCiktPi7ErMSuxLBzOyAKxKTEpm53clsiYWRkcjpoxIHEtm51bWLEt8aKxKHGjcaPxp_GoWXFmsayxpXEo8SlIMaaci7GsMWLxLZzKMWpxIFuZMaQxK3Er8SpczoyxJIpxq3Gjsa7xqDGvcayTmXFqUjHhsaTxpUvL8aWxKPHkMaxxrPGlCAtIMefx5Jzx5THlseYx4g7x43EosSPIGfEjm0gxI10YTs&c=BRGXiVwDSQ