+1
Proponowałem nowy tag boundary=border_zone na Telegramie, skopiuję odpowiedź
.
Ale jeśli nie ten tag, to moim zdaniem jakiś inny mógłby być użyty - mamy zakaz przebywania na tych terenach, który obowiązuje prawie wszystkich (lista wyjątków jest w rozporządzeniu). Stan wyjątkowy trwać ma 90 dni, a mówi się coś o przedłużeniu niektórych zakazów i w przyszłości - uważam że to już nie jest tymczasowe, zaznaczamy wiele remontów które trwają krócej (nie wspominając o np. niedawnej blokadzie Kanału Sueskiego).
A co do przejścia granicznego to ja bym na razie dał access=no.
Nawet jeśli nie chcemy oznaczać strefy zagrażenia/stanu wyjątkowego w okolicy Białorusi (co w mojej ocenie jest nieuzasadnione, należy oznaczyć gdyż jest to stan rzeczywisty danej przestrzeni, a w OSM były oznaczone obiekty “działające” zdecydowanie krócej, lub były bardziej “niestandardowe”), to należałoby oznaczyć zamknięcie przejść granicznych. Dlaczego? A bo przecieź routingi nadal funkcjonują i jakoś dostosować się muszą, a nie widzę innej sensownej możliwości.
Ponadto (skoro i tak jesteśmy przy tematach granicznych) możnaby rozważyć zaznaczenie na OSM “zwyczajnej” strefy nadgranicznej, znajdującej się stale na obrzeżach całego kraju bez względu na okoliczności.
Dzięki!
Co do kwestii strefy stanu wyjątkowego to myślę, że powinna ona zostać oznaczona jako boundary=border_zone
Co prawda padła sugestia, że narzędzie stanu wyjątkowego może zostać użyte także w głąb kraju, i wtedy ten tag już by nie pasował, jednak ta konkretna sytuacja dotyczy stricte granicy i ograniczeń w poruszaniu się, więc jak najbardziej spełnia kryteria ww. tagu.
Można też rozważyć dodanie do części dróg tagu access=permissive.
A nie access=permit?
Zobaczcie wiki
access=permissive oznacza że każdy może wejść ale właściciel/operator w dowolnym momencie może zakazać wstępu
access=permit oznacza że wstęp wymaga pozwolenia, ale co do zasady każdy kto o nie będzie wnioskował go otrzyma
No to wychodzi access=private, ale to też nie do końca pasuje…
Hej,
Podbijam temat. Ze względów humanitarnych zamierzam zmapować nową-starą strefę. Będzie to pomocne co najmniej dla Grupy Granica: koordynator jednego z punktów mnie poprosił, żeby narysować tą strefę. Aktualnie mają na telefonach OsmAnda i/lub MAPS.ME i sobie sami gpx-y rysują (albo, co gorsza, konwertują z jedngo kml-a, który krąży w środowisku).
Propozycja tagów:
name=Obszar objęty zakazem przebywania
military=danger_area
related_law=Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021, Dz. U. z 2021 r. poz. 2193
Ustawa o zmianie ustawy: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000219101.pdf
Rozporządzenie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000219301.pdf
+1
Podbijam propozycję z boundary=border_zone, teraz to chyba tag idealnie pasujący
Mogę dorzucić boundary=border_zone oprócz military=danger_area, natomiast na danger_area mi zależy, bo osmand renderuje (a border_zone ztcw nie).
“boundary=border_zone” nie bardzo pasuje, propozycja “pancernika” całkowicie załatwia temat w sposób prosty.
Tym bardziej, że jest to granica tymczasowa, czyli “temp:boundary=”
A to nie jest ewidentne edytowanie pod render?
Jeśli to nie przeczy faktom, to co w tym złego? Ta zasada jest nagminnie przywoływana bez sprawdzenia jej definicji, co zupełnie wypacza sens tego argumentu.
Właśnie wrzuciłem.
Gwoli wyjaśnienia, i żebym nie zapomniał prostując potem rzeczy:
-
Wrzuciłem po jednym wielokącie na jeden obręb ewidencyjny. Granice idą po obrębach ewidencyjnych, nie po granicach administracyjnych (obrębów na mapie nie było). Do tych wielokątów dorzuciłem addr:nazwa_je i addr:kod_je, pasujące do gugik/geoportalu.
-
W trzech przypadkach w woj. podlaskim obręby nie były wielokątami tylko multipoligonami (jak to się po polsku nazywa?), więc powycinałem środki (we wszystkich przypadkach też są w strefie). Nie robiłem multi-cośtam, bo wiki mówi, że military=danger_area nie jest na relacje. W tych przypadkach nie ma addr:*.
-
Nie dodałem boundary=border_zone, bo nie wiedziałem, czy tak nie powinna być (może kiedyś) otagowana https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_nadgraniczna (i nic na ten temat nie znalazłem na wiki).
-
Punkty są zdeduplikowane w tym, co dodałem, ale wszystkie z moich zmian są nowe, bo JOSM kraszował, jak się spróbowało to wszystko ściągnąć. Jeśli to duży problem, to mogę naprawić, ale chętnie bym poprosił o pomoc kogoś, kto się lepiej ode mnie posługuje API.
A co uzasadnia takie mapowanie?
Dla całego obszaru obowiązują i tak takie same przepisy a obecnie jest zmapowane kilkadziesiąt pojedynczych obszarów, podczas gdy w OSM mamy zasadę One feature, one OSM element.
W jakim celu?
Przy okazji w addr:nazwa_je nie przekonwertowałeś znaków do Unicode.
Popraw granice bo wchodzisz na teren Białorusi.
name=Obszar objęty zakazem przebywania
military=danger_area
Nieprawidłowa nazwa - to nie jest teren z zakazem przebywania, bo nie usunięto stamtąd ludności. Liczne wyjątki umieszczone są w ustawie.
Nieprawidłowe oznaczanie terenu - przebywanie tam nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ewidentnie pod render.
Nazwa jest poprawna, samo rozporządzenie nazywa się: Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej.
Pod render i w dodatku niezgodne z definicją. Najbliżej definicji nie będzie na pewno nic innego niż boundary=border_zone, po to ten tag powstał w niedawnym głosowaniu, tak samo jest tagowana strefa nadgraniczna w Białorusi (chociaż tam są zasadniczo mniejsze ograniczenia). W Finlandii na granicy rosyjskiej jest landuse=military, nie znam sytuacji prawnej, ale tam nie widać budynków w strefie.
No i to też powinien być jeden obszar, a nie podzielony na obręby.