Ik heb het bijgewerkt bij de NL:Permissions
ID
De luchtfoto 25cm is weer bruikbaar.
De 2021 QUICK HR hoger resolutie 7,5 cm is bijna land dekkend.
Ook de 2021 HR 7,5 cm ( de uiteindelijke versie) vordert gestaag, nog net niet de helft van Nederland, deze ligt goed op zijn plaats om mee te taggen.
http://mijndev.openstreetmap.nl/~allroads/NLOSMOK/OSMOKNL.html#map=7.84/51.4452/6.3204/0
Zet de laag even aan. En de andere uit.
Ik kreeg net het bericht volgende bericht binnen:
De Actueel_orthoHR is vanaf vandaag beschikbaar en verwijst naar de landsdekkende laag 2021_orthoHR. De Quick_orthoHR wordt na 1 maand verwijderd, omdat die niet meer nodig is.
Landsdekkend
Nu is het de tijd om links aan te passen, die dan jaarlijks automatisch de nieuwste beelden tonen.
De beste imagery layers om NL OSM te mappen met JOSM.
Zal ik de komende dagen aanpassen en de oude actueel 25 cm verwijderen, ik laat het weten wanneer het gebeurd is.
Vraagje: Haalt Potlatch (3) de imagery layers uit dezelfde bron als die je nu gaat bijwerken voor JOSM? Zo niet, wie / waar dan wel?
Ik moet nu voor iedere edit-sessie in Potlatch3 via ‘Edit’ de URL steeds opnieuw toevoegen omdat deze niet lokaal bewaard wordt. De data komen kennelijk uit een online resource en worden opgehaald op het moment dat je op Openstraatmap.org de “Edit” knop activeert waarna ook de OSM data van het geselecteerde edit-gebiedje worden opgehaald.
De layer ‘PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 25cm latest’ stond in eerste instantie ook niet in de lijst totdat iemand kennelijk het bronbestand had bijgewerkt.
Ik heb de WMTS-service gepakt omdat ik ergens las dat die minder energie verbruikt omdat de tegels al klaar staan op de server en niet berekend hoeven worden.
Pin me er niet op vast
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?request=GetCapabilities&service=wmts
Uit het lijstje de EPSG:3857-projectie nemen voor onze hobby Openstreetmap.
Dus Edit \ Preferences \ Imagery \ +WMTS en dan dit:
Als je niet elk jaar de link wilt aanpassen kan je de volgende layer nemen.
Luchtfoto Actueel Ortho HR EPSG:3857
JOSM, de lagen vervangen door Actueel Ortho HR, zodat de Available default entries verandert.
Voor osmlab en ideditor imagery index een pull-request aangemaakt voor Actueel Ortho HR verandering.
Het is maar net hoe gauw het word opgepakt en wanneer er een update van de applicatie komt.
Leuk! Dat is stukken scherper dan de “oude” 25cm. Bedankt voor het doorgeven!
Hmm jammer ik merk dat de WMTS-server de tegels met de hoogste resolutie niet serveert.
Voor de hoogste resolutie moet je dus WMS nemen
Hmm jammer ik merk dat de WMTS-server de tegels met de hoogste resolutie niet serveert.
Voor de hoogste resolutie moet je dus WMS nemen
Klopt, viel me ook meteen op. Overigens lijkt dat een JOSM bug/dingetje want de WMTS werkt in GIS (QGIS) applicaties wel gewoon naar behoren. Alsof JOSM op een bepaald zoomniveau stopt met laden
Ik krijg QGIS niet eens meer opgestart.
Ik heb 3.12. Welke versie heb jij?
Ik krijg QGIS niet eens meer opgestart.
Ik heb 3.12. Welke versie heb jij?
3.20.2. Je moet overigens de directe WMTS URL gebruiken. de pdok Quick service plugin kent die nog niet mocht je die ooit gebruiken
Ja heb hem aan de praat. ik denk zelfs dat de plugin er voor zorgde dat de zaak niet meer werkte hier.
Maar volgens mij heb ik WMS nu.
Geef 's een miniem stappenplan hoe ik de WTMS-beelden krijg svp.
Als ik de laag dubbelklik dan zegt hij onder andere dit bij info:
Name Luchtfoto 2021 Ortho HR
Source contextualWMSLegend=0&crs=EPSG:28992&dpiMode=7&featureCount=10&format=image/jpeg&layers=2021_orthoHR&styles=default&tileMatrixSet=EPSG:28992&url=https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/**wmts**/v1_0?service%3Dwmts%26request%3DgetCapabilities
CRS EPSG:28992 - Amersfoort / RD New - Projected
Ik zie WMS en wmts maar wat is het nu?
Maar volgens mij heb ik WMS nu.
Geef 's een miniem stappenplan hoe ik de WTMS-beelden krijg svp.
De WMS link: https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wms/v1_0?request=GetCapabilities&service=wms
de WMTS link: https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?request=GetCapabilities&service=wmts
In QGIS klik je “Laag toevoegen” Dan selecteer je wms of wmts en voeg je de nieuwe link toe. ALs je dan op verbinden/connect klikt laad ie alle lagen in de wms of wmts.
De WMS en WMTS links zijn overigens ook zo in JOSM te gebruiken
Qgis, De PDOK services plugin wel eerst updaten, in beheer plugins, dan krijg je ook ortho HR 2021 te zien.
Maar nog geen Actueel Ortho HR te nieuw, net van de week in werking…
In QGIS klik je “Laag toevoegen” Dan selecteer je wms of wmts
Die optie heb ik niet.
Bij mij is het Layer > Add layer > Add WMS/WMTS layer …
Er valt niks te kiezen.
Okee ik heb volgens de regelen der kunst twee nieuwe lagen gemaakt, een met de WMS-link en een met de WMTS-link.
Als ik daarna die lagen bekijk, zou ik dan een verschil moeten zien? Ik zie nulkommaniks verschil, ook helemaal ingezoomd helemaal geen verschil.
Het zijn dezelfde pixels maar dat hoort dus zo denk ik.
Die optie heb ik niet.
Bij mij is het Layer > Add layer > Add WMS/WMTS layer …
Er valt niks te kiezen.
Haha, je hebt gelijk. Had QGIS niet open en in ArcGIS zijn het losse opties. Maar je had het al goed uitgevogeld dat je beide URL’s los moest toevoegen. Je hoort geen verschil te zien, daarom is het vreemd dat in JOSM er wel een verschil.
Overigens, zoals Allroads zei, als je de PDOK plugin van QGIS update dan staan de HR lagen er nu wel in. Hoef je die URL’s niet meer te gebruiken. De plugin gebruikt overigens alleen de WMTS lagen
Overigens staat hier een beetje het verschil tussen WMS en WMTS uitgelegd. https://gis.stackexchange.com/questions/53011/difference-between-wmts-and-wms
JOSM, de lagen vervangen door Actueel Ortho HR, zodat de Available default entries verandert.
Voor osmlab en ideditor imagery index een pull-request aangemaakt voor Actueel Ortho HR verandering.
Het is maar net hoe gauw het word opgepakt en wanneer er een update van de applicatie komt.
In Potlatch 3 is “PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS) latest” nu ook beschikbaar in de stadaard imagery lijst!
@Allroads, dank voor de request - mooi snel verwerkt