Een Frans initiatief dat nog niet in deze lijst is opgenomen:
Qwant Maps!
Een mooie kaart, die gebruik maakt van de data van Openstreetmap. Mooie weergave van de winkeltijden en andere relevante gegevens. Verder basisinformatie over afvalcontainers, parkeerplaatsen en sport- en spelvoorzieningen.
Verder: alle restaurants, supermarkten, barretjes en hotels bij u in de buurt!
Op aezel.eu diverse gegevens als overlay op OSM, o.a. voor Limburg de gemeentegrenzen uit de eerste kadastrale gegevens van 1842 (gedeeltelijk aangevuld met de kadastrale perceelsgrenzen, eigenaren sinds 1842 etc.)
De website is nog in ontwikkeling.
Wij maken het immers mogelijk dat je als digitale nomade vanaf Bali je mooie prints kan verkopen zonder dat je ook maar een cent hoeft te betalen voor de kaartdata.
De credit vermelding zou dan ook op alle afgedrukte kaarten geplaatst moeten worden lijkt mij? Dat is een behoorlijk ingreep voor hen, vraag me uberhaupt af of ze zomaar deze kaartdata mogen afdrukken. Dat ze in het kaartje op de website geen OSM vermelding gebruiken is nog tot daar aan toe. Persoonlijk vind ik dit toch wel een redelijk ernstig geval van OSM rechtenschending.
Dit vraagt haast om de truc die oude cartografen ook toepasten: expres een fout toevoegen zodat plagiaat onmiskenbaar bewezen kan worden… (wel met een note omdat anderen anders deze gaan verbeteren ).
Maar welke (juridische) actie is tegen deze ondernemers mogelijk? De OSMF op hun pad zetten?
Mét bronvermelding is het prima als ze deze posters maken, leuk inderdaad zelfs.
Stap één is gewoon het gesprek aangaan. Dat heb ik nu gedaan, en ik kreeg ook een nette reactie. Of de bronvermelding er ook op de posters zelf bijkomt, daar ben ik nog sceptisch over, maar ik kijk het even aan. Inderdaad hoort bij zoiets ook op de posters een bronvermelding te staan.
Mocht dit niet goed aangepast worden, dan is de volgende stap inderdaad de OSMF erbij betrekken.
Op de wiki kun je zien wat je zelf kan doen, en wat de voortgang is van al eerder geconstateerde overtredingen:
De meesten van ons zullen een gebied waar je zelf gemapt hebt direct herkennen in de data. Je maakt immers toch keuzes in de details. Hoe een oprit naar een parkeerplaats ingetekend wordt bijvoorbeeld, of een verbindend voetpad over een open ruimte (pleintje bijvoorbeeld) waar je dus een keuze moet maken hoe deze loopt. Of hoe net je een bocht intekent. Als je de ways van de overtreder vergelijkt met OSM zie je direct dat het dezelfde data is.
Met de mogelijkheid om vanuit de site JOSM of iD te openen, selecteer de camping en druk op de bug button/derde button van boven.
Laat ook zien of de tags toilets/shower/tents/caravans ontbreken en/of contact informatie mist.
Code bevat wel de juiste osm copyright, alleen hebben ze er een tijdbalk overheen geplakt én speciale opmaakcode toegevoegd om het onzichtbaar te maken…
Dan mag ‘Ouxo’ wel even aangeschreven worden vanwege niet vermelden van bron. Had een van jullie dat al gedaan c.q. wil je dat doen met je bevindingen?