healthcare=emergency_department byłoby najlepiej, bo najkrócej. Gdyby jeszcze mogło się renderować na standardowej warstwie. Ale tam pewnie by trzeba dobić do tysiąca okazów, by można było zacząć rozmowę.
Pewnie raczej healthcare=emergency_ward albo coś w tym stylu (przez analogię do emergency=emergency_ward_entrance), żeby było po brytyjsku. Tak czy owak jakiś standard jest konieczny i ja bym zaczął od dyskusji na Tagging, żeby coś ustalić wreszcie.
A z ilością wystarczającą do renderingu to staram się nie podchodzić do tego bezmyślnie - pojedyncze obiekty to rzeczywiście 2-5 tys. w przypadku popularnych wydaje mi się sensowną granicą. Natomiast jak wprowadzamy systemowo, to ważniejsza jest dla mnie spójność dokumentacji i rozumienie na ile elementy wyczerpują podział niż liczenie, bo inaczej cały system może się bez sensu wywalić, zamiast po prostu być poprawionym za jakiś czas w razie potrzeby. Mamy akurat bilecik na healthcare, więc czerwone kropki mogą objąć wiele rzeczy jak już ktoś napisze kod:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2938
Natomiast renderowanie wejścia na SOR może jeszcze sobie poczekać aż ludzie potagują powiedzmy do tych 2k, chociaż jest zdefiniowane i wydaje mi się, że pomysł na ikonkę jest bardzo prosty:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3486
Czy potrzebujemy na mapie zarówno SORu jak i wejścia do niego? Zawsze są położone koło siebie. Dlatego w Polsce oznaczamy same SORy, a nie wejścia do nich.
Może za granicą jest inaczej, i tam preferują wejścia?
W Polsce jest tylko 228 SORów. Do tego bliżej nieokreślona liczba izb przyjęć pełniących podobną funkcję. Dużych liczb tu nie będzie.
W szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie są dwa SORy - jeden dla dorosłych w jednym miejscu z podjazdem d;la karetek i drugi SOR dla dzieci z oddzielnym podjazdem dla karetek.
I jak widzę, jako szpital są tam otagowane wejścia: https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.44888/14.50502
PS Wg NFZ z zachodniopomorskim nie ma żadnego SORu: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/SOR?&ow=16
EDIT:
Na pewno? Sam szpital przyznaje się tylko do pediatrycznej izby przyjęć. Obok SORu z ogólną izbą przyjęć, rzecz jasna.
Czy jest ustalone jak powinniśmy tagować Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)? Jeśli jeszcze nie jest, to czy możemy w tym temacie to ustalić?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpitalny_oddzia%C5%82_ratunkowy
Jak sama nazwa wskazuje, jest to oddział, więc nie szpital, a czasami jest tagowane jako szpital.
Jakie macie propozycje? Jaki tag wybrać?
Istnieje, jak widać, potrzeba mapowania takich miejsc, ale z drugiej strony nie mapujemy innych oddziałów szpitali.
Tag amenity=hospital/clinic ma tę zaletę, że wyświetla się na mapie, chociaż ktoś kto potrzebuje udać się na SOR, raczej nie będzie szukał na mapie, a wejście do SOR na terenie szpitala powinno być raczej oznaczone i jak ktoś jest już na jego terenie, to powinien znaleźć.
Jak dla mnie - obojętnie, ale żeby wszystkie były tak samo otagowane.
Wszystkie węzły lub linie z tagiem name=SOR:
5 amenity=clinic + emergency=yes
2 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=emergency_ward
1 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=hospital
1 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=hospital + healthcare:speciality=emergency
7 amenity=hospital
1 amenity=hospital + emergency=yes
1 amenity=hospital + emergency=yes + healthcare:speciality=emergency
4 emergency=ambulance_station
2 emergency=emergency_ward_entrance
3 building=hospital
1 building=yes
1 entrance=yes
Jak widać powyżej, nie ma dominującego sposobu tagowania i jest bardzo różnie.
Stąd można zaczerpnąć jakieś zręby schematu:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Emergency_ward
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag%3Aemergency%3Demergency_ward_entrance
Niby stosunkowo niewiele użyć, ale schemat ma status approved, więc może warto pójść w tę stronę? I do tego np. odpowiedni name dodany wyłącznie na węźle wejścia (choć nie wiem, czy name dodany na entrance będzie wyświetlany)
Przydaje się gdy np. masz kogoś odwiedzić czekającego w kolejce albo jako punkt orientacyjny gdy idziesz w inne miejsce w szpitalu. Drugie właśnie dzięki dobremu oznakowaniu.
emergency=emergency_ward_entrance
to jest wejście do SOR, nie sam SOR. Może być dodatkowo mapowane ale samo w sobie nie zaznacza SORu
amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=emergency_ward
Czy jest coś złego z tym? Mi się podoba. (amenity=clinic ma pewien problem gdy użyta dla oddziałów szpitala ale nie tutaj)
building=hospital
building=yes
entrance=yes
Nie ma informacji o SORze
amenity=hospital
emergency=ambulance_station
to jest po prostu błędne, to inne rzeczy (choć właściwie zawsze są koło SORu lub powiązane)
O, to tagowanie wygląda rozsądnie. Nie dubluje szpitala i tag healthcare mówi o tym co to jest.
Przetagowałem tak wrocławskie SOR-y.
Dla zainteresowanych: rejestr jednostek SOR w Polsce.
Wyszukiwanie zaawansowane daje opcje selekcji geograficznej.
Pozwoliłem sobie połączyć wątek z wcześniejszą dyskusją na ten sam temat
Dla zainteresowanych: rejestr jednostek SOR w Polsce.
Wyszukiwanie zaawansowane daje opcje selekcji geograficznej.
A co z ewentualnym rozróżnieniem na oddziały ratunkowe dla dzieci ?
Na liście w rejestrze podesłanym przez m@rio widać że takie rozróżnienie funkcjonuje.
Jak to ewentualnie tagujemy?
healthcare:speciality=emergency
v.s.
healthcare:speciality=child_emergency
?
A dorosłych przyjmują tam?
Nie na dziecięcym SOR w Szczecinie na Unii Lubelskiej - nie bo to dwa różne SORy
Pozwoliłem sobie połączyć wątek z wcześniejszą dyskusją na ten sam temat
Dzięki. Nie znalazłem wcześniej tego wątku.
Czy ktoś wie dlaczego, mimo pozytywnego głosowania, ikona wejścia na SOR nie pojawia się na mapie?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Tag:emergency%3Demergency_ward_entrance
Czy ktoś mógłby mi podlinkować wzorcowy, idaealnie otagowany SOR?
Dlaczego? Najpierw odrzucono bo za mało wystąpień, potem dyskusja po prostu umarła.
Ja kiedyś w taki sposób otagowałem:
emergency=emergency_ward_entrance
emergency_ward_entrance=rescue_service
name=Szpitalny Oddział Ratunkowy
short_name=SOR
(ale teraz widzę że chyba powinno być jeszcze entrance=yes)
name i short_name jest tu błędne, wejście do SORu nie ma nazwy
A w https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/4170 nikt nie miał nawet propozycji jak to zaznaczyć
To może zaproponujmy coś, jak ty byś to widział?
W sumie nie widzę nic złego w nazwach dla wejścia - czasem nie będzie nigdzie w okolicy czemu lepszemu zaznaczyć short_name=SOR
Edit
Przejrzałem to jeszcze raz i czy nie powinno być
name=Szpitalny Oddział Ratunkowy w Janowie Lubelskim
albo
name=Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Jana Bożego w Lublinie?
I wtedy analogicznie
short_name=SOR w Janowie Lubelskim itd?
Czy ktoś wie dlaczego, mimo pozytywnego głosowania, ikona wejścia na SOR nie pojawia się na mapie?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Tag:emergency%3Demergency_ward_entrance
Tak. Bo ikona w tej propozycji nie ma żadnego znaczenia. Głosowanie było nad tagiem, a ikona jest tylko propozycją, a każdy styl mapy ma swoje ikony.
Czy ktoś mógłby mi podlinkować wzorcowy, idaealnie otagowany SOR?
https://www.openstreetmap.org/node/3926799352
Utworzyłem kiedyś na Wiki stronę na temat SOR po uprzedniej dyskusji.
SOR oznaczamy jako:
amenity=clinic
emergency=yes
healthcare=emergency_ward
name=SOR
operator=nazwa szpitala, którego jest to oddział
a emergency=emergency_ward_entrance to dodatkowy tag stosowany z entrance=* do sprecyzowania rodzaju wejścia, a nie główny tag.