concrete:plates - takie naprawdę tradycyjne to są na wale w głębi między Toruńskim a Gdańskim. Poza tym to paving_stones. Kostkę można ‘uzyskać’ przez smoothness=* - też jest jej kilka rodzajów w zależności od fasetowania.
Na marginesie dyskusji o płytach betonowych: typowa pełna płyta “monowska” (taka klasyczna, z uchami do zawiesi) to oczywiście concrete:plates, ale jak opisywać płyty ażurowe typu Jomb? Bo zastanawiam się, czy to nie podpada bardziej pod grass_paver, chociaż nie taki typowy romboidalny, jaki przeważnie się dziś stosuje. Może byłoby zasadne wprowadzić do schematu np. surface=concrete:jomb lub surface=grass_paver + grass_paver=jomb? A może, idąc dalej, również sam grass_paver powinien być opisywany jako concrete:grass_paver, żeby to usystematyzować?
Na marginesie dyskusji o płytach betonowych: typowa pełna płyta “monowska” (taka klasyczna, z uchami do zawiesi) to oczywiście concrete:plates, ale jak opisywać płyty ażurowe typu Jomb? Bo zastanawiam się, czy to nie podpada bardziej pod grass_paver, chociaż nie taki typowy romboidalny, jaki przeważnie się dziś stosuje. Może byłoby zasadne wprowadzić do schematu np. surface=concrete:jomb lub surface=grass_paver + grass_paver=jomb? A może, idąc dalej, również sam grass_paver powinien być opisywany jako concrete:grass_paver, żeby to usystematyzować?
JOMB, YOMB (i jeszcze kilka wariantów) wygląda jak wyłącznie polska nazwa. Kilka minut googlowałem i poza Polską ta nazwa jest używana bardzo rzadko.
Bo zastanawiam się, czy to nie podpada bardziej pod grass_paver, chociaż nie taki typowy romboidalny, jaki przeważnie się dziś stosuje.
Ja bym to śmiało dawał jako surface=grass_paver
@mikmach:
Słuszna obserwacja, bo to nasz krajowy patent. Ale nie wiem czy to jest jakieś przeciwskazanie? Tak naprawdę prawidłowa nazwa to IOMB, ponieważ ten typ płyty został opracowany w Instytucie Organizacji i Mechanizacji Budownictwa (dzisiejszy IMBiGS). Żeby było jeszcze trudniej ją zakwalifikować, to z historycznego punktu widzenia otwory w tej płycie pierwotnie nie służyły wcale temu, żeby przerastała przez nie trawa, tylko żeby zwiększyć kontakt między płytą i podłożem, i żeby dzięki temu nie zapadała się w gruncie - więc raczej concrete:plates. Ale z drugiej strony, dzisiaj bardzo często stosuje się ją właśnie w charakterze podłoża przepuszczalnego, czyli zdecydowanie funkcjonalność typu grass_paver. “Ni pies, ni wydra…”
Nie mogę znaleźć czy jest to wprost napisane w regułach, ale wydaje mi się na logikę, że wszystko po lewej stronie = powinno być ‘międzynarodowe’. Stosowanie tam nazw lokalnych- zwłaszcza, że i tak nie są jednoznaczne - IOMB, JOMB, YOMB, itd., nie wpłynęłoby dobrze na proces mapowania.
Przy okazji znalazłem propozycję
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Paving_stone_details
pozwalającą na zamapowanie kostki brukowej, popularnie u nas nazywanej kostką bauma - co też jest nazwą własną.
Nie mogę znaleźć czy jest to wprost napisane w regułach, ale wydaje mi się na logikę, że wszystko po lewej stronie = powinno być ‘międzynarodowe’. Stosowanie tam nazw lokalnych- zwłaszcza, że i tak nie są jednoznaczne - IOMB, JOMB, YOMB, itd., nie wpłynęłoby dobrze na proces mapowania.
Ale dlaczego po lewej? Przecież to tylko wartość dla klucza surface.
Przy okazji znalazłem propozycję
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Paving_stone_detailspozwalającą na zamapowanie kostki brukowej, popularnie u nas nazywanej kostką bauma - co też jest nazwą własną.
To bardzo użyteczna propozycja, podobna jest dla kamienia brukowego. Staram się uzupełniać komplet tych informacji do każdej napotkanej ścieżki, chociaż takie “mikrotagowanie” jest to bardzo żmudne i absorbuje dużo uwagi w trakcie wizji lokalnej, bo ten sam chodnik na odcinku 100 m potrafi mieć 5 odcinków o różnym wzorze bruku. Ale nagrodą za to jest możliwość rozróżnienia pomiędzy kostką brukową a płytami chodnikowymi - wprawdzie nie wprost, ale myślę, że w 90% przypadków paving_stones:shape=square będzie oznaczać właśnie płyty, a uzupełnione o parametr length w zasadzie jednoznacznie załatwia sprawę - tylko problem, że trzeba by to mierzyć.
Zacząłem weryfikację dla dzielnicy Wilanów.
Dostaliśmy kolejne zaktualizowane dane. Same drogi się zmieniły. Stacje bez zmian. Dodałem plik z dokładnym opisem aktualizacji otrzymamy od ZDM, zapraszam do lektury.
No i dobrze, że opisują różnice. Z grubsza wszystko sprawdziłem i naniosłem, gdzie brakowało.
No i dobrze, że opisują różnice. Z grubsza wszystko sprawdziłem i naniosłem, gdzie brakowało.
Chwała Ci! Niech JOSM nigdy Ci się nie zawiesi!
Mamy kolejną aktualizację. Sporo zmian. Zapraszam na Git-a po dane!
Kolejna aktualizacja z 07.01.2022. Dzięki Cristoffs!
Dodałem kontraruch.
Opis zmian: https://raw.githubusercontent.com/openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe/main/aktualizacje.md
Dane: https://github.com/openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe/tree/main/rowery_wawa
Początkowo używałem QGIS + JOSM, ale wygodniej jednak mi używać samego JOSMa.
Jego support dla shapefile jest dla mnie wystarczający: geometria się renderuje i mogę filtrować po tagach.
Kolejna aktualizacja z 07.01.2022. Dzięki Cristoffs!
Dodałem kontraruch.
Opis zmian: https://raw.githubusercontent.com/openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe/main/aktualizacje.md
Dane: https://github.com/openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe/tree/main/rowery_wawaPoczątkowo używałem QGIS + JOSM, ale wygodniej jednak mi używać samego JOSMa.
Jego support dla shapefile jest dla mnie wystarczający: geometria się renderuje i mogę filtrować po tagach.
Cieszę się że się przydają!
Kolejna aktualizacja
Nowe informacje to przede wszystkim:
oddane do użytku inwestycje takie jak: przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego, pasy rowerowe na ul. Abrahama, przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/Czarnomorska, przejazd rowerowy na ul. Gandhi przy SP 323
trwające inwestycje*, m.in.: Żwirki i Wigury, Starzyńskiego, Gagarnia, Marymoncka, Kadetów, Kasprowicza, Kondratowicza, Popularna, Chodecka, Widoczna, Zdrowa, Dyniowa
dalsze mapowanie tras pod Warszawą (Raszyn, Michałowice, Józefów)
szerego poprawek odwzorowania przebiegu tras na mapie
(Źródło: https://fb.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa/posts/557531842607168))
Dodałem kontraruch w https://osm.org/changeset/121437531
Kolejna aktualizacja. Na Woli dodałem uwagi, aby zobaczyć na żywo.
Według Warszawskiej Masy Krytycznej [0] zmiany:
Grójecka (Opaczewska – Korotyńskiego) – remont DDR
al. Krakowska (przejazd przez Tapicerską)
Sokratesa (Wólczyńska – Kasprowicza) – przebudowa DDR
Grenadierów (Ostrobramska - al. Stanów Zj.) – nowa DDR
Piaskowa (Burakowska - al. Jana Pawła II) – fragment DDR
Stalowa (metro Szwedzka - PKP Targówek) – CPR
Górczewska (metro Ulrychów) – remont DDR
plac pięciu rogów, Szpitalna, Zgoda – strefa ograniczonego ruchu
Płaskowickiej (Pileckiego - al. KEN) – nowa DDR
Wybrzeże Szczecińskie (Sokola - Port Praski) – remont DDR
Rosoła (skrzyżowanie z Gandhi) – przebudowa DDR
Widoczna (Widoczna 33 – Lucerny) – fragment DDR
Kasprzaka (Karolkowa – Dorożkarska) – DDR
Rosoła (Mandarynki 6 – Belgradzka) – remont DDR
Żołnierzy Wyklętych (Kawy – Miarki) – remont DDR
Kadetów (przejazd przez Trakt Lubelski) – DDR
Wschodu Słońca (Jutrzenki – Szybka) – DDR
al. Prymasa Tysiąclecia (tunel) – remont DDR
Tynkarska (Sklepowa – Solipska) – DDR
Karczunkowska (węzeł Zamienie) – fragment DDR
Malborska (św. Wincentego – Kanał Bródnowski) – DDR
Kondratowicza (św. Wincentego – Blokowa) – nowa DDR
[0] https://www.facebook.com/warszawskamasakrytyczna/posts/pfbid02d3q2BkS7jSYLgJYVUPdN2Bw3iJgnxeBMFR9qSjVns6ceH1xBoz5agMhacFhZ8gFtl?cft[0]=AZVCBHh5VWKXA4_tflCOknu5lqeMtaOKsRBPrdtFG3uaDwUe0sFQOtkpIb5zJpmgi2frNU_k8cjZHRiOaGZ7G8ZCSXZv4e0Kmxj4tyrLjEyA8-i2k5Qs6A-M5ZHnxE2mtcw&tn=%2CO%2CP-R[/ur]
Aktualizacja z dnia 03.01.2024 dostępna na GitHub - openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe: Dane infrastruktury rowerowej miasta Warszawa udostępnione dla edytorów OSM
Stan na koniec grudnia 2023
W osobnym branchu (work in progress) trzymam różnice od ostatniej aktualizacji w geojson: https://github.com/openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe/blob/diff/latestDiff.geojson
Opublikowałem automatycznie generowane różnice w infrastrukturze rowerowej pomiędzy danymi miejskimi i OSM.
Porównanie danych z OpenStreetMap
W folderze osm_diffs można znaleźć pliki w formacie GeoJSON. Nazwy plików odpowiadają dzielnicom Warszawy lub podwarszawskim miejscowościom. Są one automatycznie wygenerowane. W każdym z nich znajduje się infrastruktura rowerowa z pliku rowery_wawa/rowery.shp, której nie udało się dopasować do infrastruktury w OpenStreetMap. Czyli potencjalne braki do zmapowania w OSM. Część różnic wynika z różnic w sposobie mapowania.
Algorytm porównywania infrastruktury
- Linie są zamieniane na punkty co 1 metr wzdłuż odcinków.
- Aktualnie porównuje się zbiory punktów - nie bierze się pod uwagę typu infrastruktury. Czyli ulica, na której był pas rowerowy i została zbudowana DDR nie zostanie wykryta.
- Dla każdej linii w danych miejskich sprawdza się ile punktów nie da się odnaleźć. Szuka się w OSM z marginesem 10 metrów.
- Uznaje się za brakującą linię jeżeli nie uda się odnaleźć 20 punktów lub 20% długości.
Dowiedziałem się o mapie infrastruktury rowerowej odśnieżanej w Warszawie: https://zom.waw.pl/dlarowerzystow
Rozważam na jej podstawie dodawanie tagów winter_service.
Nie wiem jak dobre jest wsparcie w routingach. Dla mnie sensowne byłoby obniżenie spodziewanej prędkości przy winter_service=no, szczególnie przy wykorzystaniu danych meteorologicznych.
Nowa aktualizacja danych od ZDM
Dane jak zawsze dostępne na GitHub - openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe: Dane infrastruktury rowerowej miasta Warszawa udostępnione dla edytorów OSM
Geojsony brakującej infrastruktury w OSM z podziałem na dzielnice/miejscowości: Warszawskie_dane_rowerowe/osm_diffs at main · openstreetmap-polska/Warszawskie_dane_rowerowe · GitHub
Stan na marzec 2024.
Zmiany od poprzedniej wersji (5.01.2024):
Gotowe:
- most pieszo-rowerowy (Karowa – Okrzei) – trasa nieoznakowana
- Krasińskiego (skrzyżowanie z Powązkowską i Elbląską) – DDR
- Pileckiego (Bociania – Kraski) – remont DDR
- Kasprowicza (Nocznickiego - Przy Agorze) – DDR
- Marymoncka (Lindego - Marymoncka 127) – DDR
- Marsa – łącznik DDR przy Żołnierskiej
- Kanał Żerański (granica miasta – Park Syrenki) – DDR
- Eukaliptusowa (od Bergamotki) – DDR
- Trasa Łazienkowska (południowy wiadukt nad Agrykolą) – DDR, CPR
- Suwalska, Krasiczyńska, Tokarza – kontraruch
- Śmiała – kontraruch
- Gdecka, Komorska, Kawcza, Szczawnicka, Kutnowska, Pustelnicka – kontraruch Praga-Południe
- Skwer Orszy – kontraruch
- Pod Strzechą – kontraruch
- Zielone Zacisze – kontraruch
W budowie:
- Domaniewska-Suwak (Postępu – Konstruktorska) – DDR
- Puławska (Goworka – Rakowiecka) – DDR
- Kolejowa – łącznik od Towarowej
- Spartańska (Woronicza – Miączyńska) – DDR
- Poprawki:
- Park Szczęśliwicki – korekta DDR
- Dzwonnicza – korekta kontraruchu
- Dzika – łącznik do Słomińskiego
- Węzeł Zakręt – DDR i CPR
Pod Warszawą:
- Ząbki (Skorupki)
- Legionowo
- Piaseczno (Kościuszki – remont, CPR do Żabieńca, Chylice, Siedlisko)
- Michałowice (ciąg wzdłuż WKD do stacji Reguły)
- Raszyn (Miklaszewskiego, Droga Hrabska)
- Piastów-Pruszków (Warszawska, linia kolejowa, Kurca, Batalionów Chłopskich, Elektryczna, Mostowa, Waryńskiego)