Tagowanie punktów kurierskich

Mam po sąsiedzku punkt epaka.pl
Obsługują DHL, DPD, FedEx, InPost, UPS, Paczkomaty InPost (jeśli przepełnione, to czasami zostawiają).
Jak go oznaczyć?

Ja bym opisał:
office=courier
operator=epaka.pl
brand=DHL;DPD;FedEx;InPost;UPS

Twoja propozyvja powoduje, że na mapie jest niebieka kropka.
Ja dałem tak:
addr:city=Czechowice-Dziedzice
addr:housenumber=7
addr:postcode=43-502
addr:street=Adama Asnyka
amenity=post_office
brand=DHL;DPD;FedEx;InPost;UPS
name=epaka.pl
operator=epaka.pl
Może nie do końca poprawnie, ale przynajmniej widać na podstawowej mapie, że to usługi pocztowe.

Nie jest to zły pomysł z tym amenity=post_office ale i tak dorzuciłbym office=courier, bo gdy kiedyś OSMCarto zacznie renderować takie tagowanie, to POI będzie na to gotowy.

Póki co, to są marne sznse na uwidocznienie tego na OSMCarto - wg taginfo:
Dane z: 2021-10-09 23:59 UTC
office=courier
Liczba obiektów: 433

Tak też uczyniłem :-). Dziękuję za sugestię.

Myślę, że amenity=post_office dla takiego punktu jest niepoprawne.
W opisie na wiki jest wyraźna podpowiedź, aby nie tagować tym tagiem obiektów innych niż właściwych urzędów pocztowych (Please do not tag this in places where one is unable to do what is expected from a post office, for example buying stamps).
W takim punkcie nie kupię znaczków ani kartki pocztowej, nie nadam listu poleconego do urzędu, nie odbiorę awizo.

Chyba jednak nie do końca, bo na przytoczonej przez Ciebie stronie stoi:
Commercial mail delivery offices
Commercial parcel carriers such as UPS and FedEx operate retail locations that function much like post offices, replete with personal mailboxes, and thus are also tagged amenity=post_office. Distinguish these stores from USPS locations using the name=, operator=, and brand=* keys (as well as operator:wikidata=* and brand:wikidata=*”.

Czyli jednak jest dopuszczalne oznaczenie jako amenity=post_office punku typu epaka.pl

Co więcej, skoro jest tak, jak w zacytowanym przeze mnie akapicie, to wg mnie od biedy można by podpadająć pod skrzynki pocztowe również paczkomaty, skoro z paczkomatu można również wysłać.

Na stronie Poczty Polskiej stoi: „Posiadamy także artykuły nie związane z usługami pocztowymi, wśród których są m.in.: artykuły i wydawnictwa dla dzieci, artykuły biurowe, książki, słodycze i towary okolicznościowe (np. kalendarze, znicze, flagi)”. Czy to oznacza, że do poczty mamy dodawać taki sklepu papierniczego, zabawkowego czy sklepu ze słodyczami? No chyba nie.

Proszę tego nie odbierać jako czepianie się, tylko chęć rozwinięcia (być może) dyskusji :). Nowy tu jestem i moge nie wszystko rozumieć jak należy :-).

Ja również nie zgodzę się z tym co na Wiki - to że nie można kupić znaczków i kartek, nie znaczy, że nie jest to poczta.
Rzeczywistość się zmienia. Poza tym definicja “poczty” to “placówka instytucji zajmującej się przewożeniem i dostarczaniem korespondencji i przesyłek”. Na Pocztę Polską też się chodzi przede wszystkim po to, żeby nadać lub odebrać przesyłkę. Tak samo jak w punktach innych firm: DHL, DPD, UPS itd. To jakby powiedzieć, że jeśli sklep spożywczy nie sprzedaje mięsa, to nie można go otagować jako sklep spożywczy.

Owszem zwróć jednak uwagę, że dotyczy to sytuacji w USA i że tam operatorzy instalują (też) imienne skrzynki pocztowe.
W Stanach wiele rzeczy rozumie się trochę inaczej niż u nas – np. mała cola w barach szybkiej obsługi ma pojemność 0,5 litra (!) a football to nie jest piłka nożna :slight_smile: Byłbym zatem ostrożny w przenoszeniu tamtego tagowania wprost do nas.

Jeśli asortyment jest w praktyce porównywalny do papierniczego to w sumie – nie będę protestował. Chociaż biorąc pod uwagę ilość materiałów religijnych (albumów, kalendarzy, dewocjonaliów, itd.) to chyba najbardziej pasowałby jednak shop=religion :smiley:

Nie ma za co przepraszać - bardzo dobrze, że piszesz na forum, bo po to ono jest, żeby wymieniać się wzajemnie rożnymi punktami widzenia.

I właśnie o tę korespondencję chodzi – stety czy nie, mamy formalnie tylko jednego operatora pocztowego, który obsługuje (urzędowo) listy nadawane terminowo do np. sądów czy urzędów, więc ten aspekt jest dla mnie przy tagowaniu rozstrzygający.

Monopolu na to nie ma, przez jakiś czas sądy obsługiwał bodaj InPost

InPost nie ogarnął tej korespondencji, PP jest w tym zakresie ponownie monopolistą.

Proponuję poważnie przedyskutować ten temat.
Jeśli zostanie przyjęty nowy tag, to przy użyciu ponad 1000, staje się faktem.

Podobne stanowisko - że operator pocztowy, to zasadniczo tzw. “operator narodowy” - można odnaleźć w przywołanym już wcześniej opisie office=courier