Przystanki, więc tak samo paczkomaty, to fizyczne obiekty. Takie dane są bardzo potrzebne, bo nie zmieniają się aż tak często, a bardzo często stanowią, jeśli nie cel, to odniesienie w terenie. Nie ma potrzeby traktować ich mniej dokładnie. Trasy (relacje) tram/bus/itp. to dane niefizyczne, metadane, czy miękkie dane… jak kto woli to nazywać. Ludzie ich nie edytują, bo w OSM to relacje, często MPK zmienia lub zamraża linie i ogólnie jest to żmudna robota. Żadna popularna strona nie bazuje tez na OSM, by serwować routing MPK na naszych relacjach.
Władku, może w Krakowie akurat nikt tego nie poprawiał za bardzo, bo:
gdy się za to zabrałeś, zrobiłeś to po swojemu, usuwając bez pytania name ze wszystkich public_transport=stop_position w całym Krakowie i niektórzy nie chcieli przepychanek
zrobiłeś to na tyle kompleksowo, że poza powyższym nie było do czego się przyczepić
Co do reszty dyskusji, to robienie importu, aby potem poprawiać pozycje tych obiektów, będzie bez sensu. Tym bardziej, jeśli importowane paczkomaty miałyby zastępoować stare dane o dokładniejszej pozycji, tylko po to by był ref. Potem będzie bałagan jeszcze większy niż obecnie.
Wiem. O to w sumie mi chodziło. Jeśli od początku taka idea przyświeca autorowi (a druga rzecz, że nie zostaną sieroty), to pewnie mylnie go zrozumiałem i nie było tematu.
Dodałem punkt i wybrałem rodzaj obiektu: Paczkomat InPostPaczkomat z możliwością nadawania przesyłek.
Dlaczego go nie widać na mapie?
Za to inny paczkomat kilkaset metrów dalej jest widoczny, ale jest oznaczony jako Skrzynka pocztowa ze znacznikami:
amenity post_box
name Paczkomat
operator InPost
W jaki sposób mam dodawać paczkomaty w mojej okolicy by były widoczne na mapie?
Oczywiście należy zrobić to zgodnie z zasadami opisanymi na Wiki. Aktualnie render OSM nie wyświetla go na mapie ale on tam jest Paczkomat oznaczony jako amenity=postbox jest błędem.
To po co to umieszczać, skoro na mapie nie widać i nie da się wyszukać?
Dlaczego widać zwykłą skrzynkę pocztową, gdzie można tylko list wrzucić, a nie widać „kombajnu” do odbierania i nadawania paczek (czyli de facto to, co można zrobić w zwykłym urzędzie pocztowym)?
Ps.: paczkomato znaczony jako amenity=postbox nie jest mój.
Na warstwie głównej nie będą widoczne - patrz tutaj, zaś tagowanie ich jako amenity=postbox jest , tak jak pisał Marek, błędem i jest uznawane jako tagowanie pod renderer.
Nie będzie widoczne w ogóle, czy na razie nie? Na czym polega problem góry rządzącej OSM, by było to widoczne? Widać wiele, za przeproszeniem pierduł, typu drzewo, ławka, kosz na śmieci itd.
Napisałem tylko jak ktoś oznaczył niedaleki paczkomat przez amenity=postbox. Pewnie po to, by był widoczny na mapie.
Są różne style mapy i mapa standardowa, domyślny styl tego nie wyświetla.
Jest wiele aplikacji i map korzystających z danych OSM i nie wszystkie wszystko wyświetlają. Po prostu nie da się wszystkiego zmieścić na jednej mapie i każda mapa jest do czegoś innego, np. https://www.openrailwaymap.org pokazuje obiekty kolejowe http://openseamap.org/index.php obiekty morskie i znaki nawigacyjne
itd.
Na razie nie. Żeby były wyświetlane, musi zmienić się sposób tagowania, bo obecnie są tagowane jako automat sprzedający, a nie są automatem sprzedającym. Tu więcej informacji: Oznaczanie paczkomatów - Propozycja
Jeżeli chodzi o Overpassa, to korzystam z takiego zapytania aby wyszukać paczkomaty InPost na widocznym zasięgu mapy (bbox): https://overpass-turbo.eu/s/1bNq
To, że się nie widać go na domyślnej mapie, nie oznacza wcale, że go tam nie ma i nie da się wyszukać. Musisz tylko na początek przyzwyczaić się do pewnej filozofii, która stoi za całym OSM - to nie jest oczywiste i może być na początku trudne do przyswojenia, ale chodzi o to, że OSM, to wbrew pozorom… nie jest wcale mapa :O, tylko baza danych. Mapa, która wyświetla się na głównej stronie jest tylko pewną reprezentacją wizualną (wybiórczą zresztą) tego, co zostało “zmapowane”, czyli dodane do tej bazy danych jako obiekt. A więc to, co jest wyświetlane na domyślnej mapie, to nie są wszystkie rodzaje obiektów, które zostały dodane do bazy. W dalszym ciągu można je wyszukać - np. poprzez kwerendę we wspomnianym overpass-turbo (najbardziej uniwersalna metody. Można też użyć jednej z tysięcy map korzystających z bazy obiektów OSM, która akurat te obiekty, które Cię interesują będzie wyświetlać. Poprawnie otagowane paczkomaty, są wyświetlane np. tu: https://www.flosm.de/en/poimap.html?lat=51.3600000&lon=10.4800000&r=740000.00&st=1&sw=parcelmailin
Kod do wyświetlania paczkomatów każdy może zrobić (tak, to nie takie proste - ale nie jest to jakaś wiedza tajemna)
OSM Carto (stylem domyślnym) się kiedyś sporo zajmowałem, ale teraz prawie się nie zajmuje. Ciągłe narzekanie (cokolwiek i jakkolwiek by się zrobiło lub nie zrobiło) było jedną z głównych przyczyn.