Унос непокретних културних добара на мапу Србије

Разумео, хвала! :slight_smile:

Maločas sam uneo Kalvariju u Titelu.

A ko će ažurirati osm_id u tabeli? Tamo si napisao da te kontaktiramo, ali to baš i nije izvodljivo za oko 1000 spomenika. Verovatno bi bilo najbolje da tabelu staviš na viki stranicu, tako će svako moći da je ažurira.

Dosta dobara ima i stranicu na Vikipediji, najbolje je usput povezati sa stranicom na Vikipediji i Wikidata (iD automatski ažurira oboje kad se unese jedno). Zapravo, dalo bi se raspravljati da je tim ref-ovima mesto na Wikidata, ali su WD i OSM trenutno dva različita i ne preterano povezana projekta.

Na http://editor.osmsrbija.iz.rs/nkd/ sam juče dodao da prikazuje osm_id za one objekte koji su već ubačeni na OSM. Još uvek nisam napravio da se automatski ažurira. Radim već drugi dan na prepravljanju http://editor.osmsrbija.iz.rs/ da odatle mogu da povučem sveže podatke i sinhronizujem. morao je da adne ozbiljan refaktorin aplikacije pa traje.

Do tad ažuriram ručno.

Dovoljno je samo javiti mi da terba da se ažurira, na sajtu već i9mam opciju da samo kliknem i on se ažurira za se objekte odjednom, samo što ne mogu još uvek da je pustim da to radi automatski.

Evo, ažurirano je.

Na http://editor.osmsrbija.iz.rs/?dataset=srbija%2Fnepokretna-kulturna-dobra sam dodao hiperlink na NKD tako da se brzo i lako može otići na objekat u NKD registru ako treba da se dopunjava. Ima dosta NKD unesenih u OSM bez naziva.

još jedan zanimqiv izvor: https://nasledje.gov.rs/

Ima nekih nedoumica vezano za označavanje kulturnih dobara oko tagova heritage i heritage:operator.

Kako izgleda u tag heritage se upisuje najvisi stepen zastite koji ima objekat. To sto ima nekih nizih nivoa zastite se izgleda zanemaruje. To je nezgodno, jer postoji sasvim opravdana potreba da se zna koji su nivoi zastite i da se poaci izdvajaju iz paze po tom kriterijumu.

Na primer, ako je neko dobro uvršćeno u svetsku baštinu onda se označava sa heritage=1. Nacionalni ili niži nivoi zaštite u tom slučaju ne mogu da se unesu.

U Srbiji je pitanje da li uopšte postoje nivo zaštite niži od nacionalnog. Postoji jedan registar kulturnih dobara koji održava Republički zavod za zaštitu kutlure.

U registru ne postoje nivoi zaštite već nivoi značaja kulturnog dobra. Međutim, svako kulturno dobro je u nadležnosti nekog Zavoda za zaštitu nižeg nivoa (pokrajinski, regionalni, gradski, oštinski). Da li to predstavlja nivo zaštite ili nivo nadležnosti?

E sad, yavodi ne pokrivaju prostor Srbije prema administrativnojpodeli vec imaju neku svoju podelu. To znaci da unutar Srbiej ne možemo dakorsitimo vrednosti iz admin_level jer one svakak ne odgovaraju.

Pitanje je i da li postoje kulturna dobra koja nisu u nacionalnom registru ali jesu zaštićena kulturna dobra na nižem nivou? Mislim da nema ali treba proveriti.

Možda je najbolje da ako je kulturno dobro svetska baština onda da stavljamo heritage=1 a ako nije svetska bastina onda level=2 (nivo drzave) i da nize nivoe uopste i ne tretiramo. Bar dok se to ne razjasni.

heritage:operator je nejasan. Ako se tu upisuje onaj koji urpavlja kutlurnim dobrom onda je to onaj koji zaista to i radi, a to ne mora biti institucija u cijioj je nadleznosti zastita. Na primer, ako je dobro zasticenokao svetska bastina, nije operator UNESKO, nego i dalej neka lokalna institucija ili cka mozda stvarni vlasnik objekta. istoje i ako je objekat u nadleznost republickog ili nekog nizeg zavoda. Oni se bave pre svega zastitom, a ne mora da znaci da upravljaju objektom. To moze raditi neki muzej ili opt, stvarni vlasnik objekta.

Dakle u heritage:operator ne treba tek tako upisivati instituciju u cijoj je nadleznosti zastita. Posebno je pogresno tu upisivati whc, kada ona sigurno ne upravlja dobrom.

Не постоје, локални заводи предлажу објекат за споменик културе, а када се усвоји предлог онда се он додаје у локални и републички регистар (ако сам добро разумео).

У Панчеву су мање-више сви објекти у приватном власништву, да ли је то црква, приватна кућа, покрајина или држава. Искрено, мислим да не постоји ниједан објекат којим управља панчевачки завод, они само дају дозволе и надгледају радове. Да ли онда за нпр. црвку да упишемо да је heritage:operator СПЦ? И чији би био неки споменик, градски/државни?

Meni je to logično tako, da se onaj ko zaista upravlja objektom upiše kao operator.

Да ли постоји могућност да се обележе порушена непокретна културна добра?

Obeležavanje ruševina je malo čudno organizovano. Izgleda da su se rasplinuli zbog različitih potreba a bogme i zbog rendera.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:ruins
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Druins
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:ruined:

Ja stavljam ruins i naznaku vrste objekta koji je u ruševinama.

Često se korsiti i nedokumentovani tag damage u kombinaciji sa tagom destroyed (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:destroyed:).
https://taginfo.openstreetmap.org/keys/?key=damage#values

To bi moglo da se koristi da se naznači da je objekat oštećen ili srušen vandalski (damage=vandalism)

Valjalo bi pinovati (sticky) ovu temu, a možda i još par sličnih. Može li to neko od nas ili moramo cimati npr. hbogner-a?

Vanja je napravio preuzimanje podataka sa sajta https://nasledje.gov.rs/ tako da smo znatno proširili skup prikazan na https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/

Припремили смо скуп података за непокрента култура добра који се базира на више скупова отворених / података за које смо добили дозволу за коришћење. Више информација на страници пројекта [3]. На страници пројекта су пописани тагови за које делује да немамо проблема. Припремљене податке за увоз можете видети на [1], [2].

Посао увоза података није могуће више аутоматизовати од припреме тагова. Било би добро да овде продискутујемо неке од тагова. Након тога требало би да можемо започнемо повезивање припремљених података са OSM базом. У зависности од интересовања могли би да припремимо неки Tasking Manager или Map Roulette пројекат.

Подаци о културном добру ( јединствени број, назив, степен заштите, институција, линк … ) се додају на већ постојеће објекте building=, historic=, man_made=* па може доћи до конфликта са таговима.

website или heritage:website - Свако добро поседује засебну страницу на сајту РЗЗСК. На тој страници су дати подаци о добру и слике. Било би добро сачувати оаај податак унутар OSM базе. Често објекат који је НКД има и неку другу функцију ( државна институција, ресторан, туристичка атракција, … ) и website таг се већ користи. Да ли да користимо website таг? Шта да радимо у случају да је website таг у употреби? Да ли да користимо само heritage:website таг? Да ли да увек попунимо и heritage:website и website ако није попуњен?

heritage:operator или heritage:RS:jurisdiction - Податак о оператору културног добра није доступан, међутим постоји податак о надлежном заводу, да ли да тај податак сачувамо унутар heritage:RS:jurisdiction тага? Да ли да за овај таг користимо пуно име надлежног завода или скраћеницу, Завод за заштиту споменика културе града Београда - rzzsk?

name - име је доста проблематично. Разликује се између података који долазе од РГЗ и РЗЗСК а чак и између сајта РЗЗСК и података у табелама РЗЗСК. Име које је доделио РЗЗСК некада садржи адресу, некада је описно а често садржи и место у коме се налази. Пеђа је на [1] извукао име додељено од стране РГЗ у rgz_name, табела РЗЗСК у rzzsk_name а са странице сваког НКД у mon_name. Такође доста објеката већ има сетовано име унутар OSM базе које је везано за тренутну улогу. Да ли да пробамо да извучемо име унутар name тага, да ли да га модификујемо? Да ли да се одлучимо за један од извора имена и то име сачувамо унутар heritage:RS:name?

description - страница сваког НКД садржи и опис, опис је често дужи од 256 карактера колико је лимит OSM базе за дужину. Да ли да га уносимо?

АП Косово и Метохија - да ли да прескочимо увоз података за Косово? Да ли само да поставимо ref:RS:nkd?

Неки занимљиви примери пронађени током тестирања података:

https://www.openstreetmap.org/way/409039744
НКД Основна школа ‘Краљица Марија’ је зграда у којој се тренутно налази ОШ „Петар Кочић”.

https://www.openstreetmap.org/way/395354645
У НКД Шпиртина кућа се налази Завичајни музеј Земуна.

https://www.openstreetmap.org/way/395354644
Назив НКД је стара адреса.

[1] https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/
[2] https://github.com/vanjakom/zanimljiva-geografija/blob/master/projects/osm-spomenici-import/monuments.geojson
[3] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/Projekti/Nepokretna_kulturna_dobra
НКД - непокретно културно добро
РЗЗСК - Републички завод за заштиту споменика културе
РГЗ - Републички геодетски завод

Detaljniji opis je na https://openstreetmap.rs/unos-nepokretnih-kulturnih-dobara-na-mapu-srbije/

У наставку је мој предлог за проблематичне тагове.

website или heritage:website - увек користимо heritage:website а на маперу који додаје НКД остаје да дода и website уколико мисли да треба и није већ у употреби

heritage:operator или heritage:RS:jurisdiction - користимо heritage:RS:jurisdiction за податак о надлежном органу, пример „Завод за заштиту споменика културе града Београда” ( као на страници споменика ).

name - уписујемо у heritage:RS:name име према РЗЗСК, верзија са сајта. Постоји разлика у подацима из табела ( PDF ) и са сајта, оба имају неки проценат грешке. Делује да РЗЗСК пре може да исправи сајт. Такође, корисници OSM податакa ће пре податке видети на сајту него у табелама. На маперу остаје да упише name таг уколико се већ не користи у произвољном формату, РГЗ, сајт РЗЗСК, табеле РЗЗСК или исправљени назив.

description - не уносимо. У већини случајева опис је предугачак а и постоји линк ка страници на сајту РЗЗСК где се налази опис, додатни подаци и слике.

АП Косово и Метохија - на маперу остаје да одлучи да ли да унесе податке на територији АП Косово и Метохија.

Јавите како вам се чини.

Na https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/ sam napravio prost АI (to je sad moderno da se tako zove) koji koristeći sve rasopoložive izvore daje predlog šta da se stavi u name. Njegovi predlozi su najupoterbljiviji mada ni on ne može u svim slučajevima da odredi šta je najbolje. Ima slučajeva kada prosto mora da se ručno pregledaju svi izvori i na osnovu njih odluči šta da se stavi u name.

Tabela na https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/ u koloni name daje predložen naziv a pored njega prikazuje i kolone mon_name, rzzsk_name, rgz_name, mon_description, rzzsk_description i rgz_description iz kojih može da se zaključi koji naziv je najbolje upotrebiti.

Još jednom, svi izvori sadrže greške, nepotpune nazive, predugačke nazive ili loše nazive i name tag se ne osnovu njih ne može automatski popunajvati - mora svaki da se pregleda.

Vrlo je važno, name tag u OSM sadrži naziv objekta. To ne mora biti isto što i naziv nepokretnog kulturnog dobra, tako da ne treba insistirati da u name stoji naziv kulturnog dobra ako je neki drugi naziv prikladniji.

Na primer neka kulturna dobra se nalaze u okviru nekog objekta koji ima i drugu, opštiju svrhu. Negde je možda zgodnije ucrtati novi objekat (node pa možda i way) i popuniti ga za nepokretno kulturno dobro.

Opis NKD je u većini sluačjeva predugačak i previše detaljan za potrebe OSM. No, to ne sprečava da se izvuku bitnielementi i upišpu u OSM description. Ovo naravno ne može da se uradi automatski, mora ručno da se pregledaju dostupni izvori (podaci su dati u tabeli https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/)) i da se ručno sroči sadržaj.

Takođe, nije neophodno popunajvatis va polja. Bitno je povezati OSM objekat sa NKD a to znači uneti ref:RS:nkd. To omogućava da se naknadno povezani podaci lako mogu pregledati uporediti i dopuniti.

Делује да смо спремни за увоз, освежио сам страницу пројекта са детаљима са форума. Баците поглед па јављајте ако нешто треба да се измени.

Osveženi su podaci na NKD Srbija

Ако је у табели за неки објекат колона osm_id празна, то значи да тај објекат није у ОСМ повезан са НКД базом. Може бити а објекат постоји у ОСМ али само није повезан или да уопште не постоји уписан у ОСМ.