Tagowanie pomników

Nominatim jest wyszukiwarką tak upośledzoną i nie przystającą do współczesnych standardów, że dopasowywanie pod nią czegokolwiek wydaje mi się złym pomysłem. A co do przytoczonego przykładu, to możliwe, że nawet większość osób szukałaby nie pod hasłem “pomnik Mikołaja Kopernika”, ale właśnie np. “Mikołaj Kopernik pomnik”, tak jak się czasem szuka czegoś w Google.

No nie wiem, ja bym miał jednak wątpliwości, gdybym znalazł nazwę jakiejś organizacji, zwłaszcza wciąż działającej, oznaczonej jako np. kamień :wink: Żeby była jasność - nie mam nic przeciwko temu, żeby opisywać pomniki postaci w mianowniku - jeśli już mamy iść w tę stronę, ale stosowanie tej zasady w odniesieniu do organizacji/formacji wojskowych, itp. - jakoś tak trochę mi wydaje mi się dyskusyjne.

Nie, miałem na myśli sam dąb.

Dla mnie wydaje mi się to bardzo dziwne. Nikt na to nie mówi “Jan Paweł II” a wszyscy mówią “głaz papieski” (i nie jest to nazwa opisowa typu name=Drzewo na natural=tree).

Podsumowanie, które przedstawił Tomasz_W blisko odpowiada temu, co sam stosuję, nie wykonawszy wcześniej takiej pracy analitycznej, więc jestem za.

Tu chodzi o odróżnienie pomników od rzeźb (tourism=artwork + artwork_type=statue) przedstawiających postaci, IMHO nic kontrowersyjnego.

Tak na marginesie, to próbowałem dowodzić, że takie skróty były w pełni akceptowalne w wiodącym niegdyś wydawnictwie kartograficznym :wink:

Popieram stanowisko Tomasz_W, że bardziej pasuje mianownik, jeśli pomijamy słowo “pomnik”. Jeśli chcemy poprawić wyszukiwalność można użyć alt_name do umieszczenia nazwy w dopełniaczu, może nawet ze słowem “pomnik” z przodu?

Oczywiście, nietrywialne nazwy, które są faktycznie najczęściej używane, mają pierwszeństwo przed nazwami ustalanymi przez nas na podstawie inskrypcji czy przedmiotu upamiętnienia. Dałbym więc name=Głaz Papieski i ewentualnie alt_name=Jan Paweł II .

Tzn. mówimy o dębie oznaczonym jako historic=memorial? Jeśli nie, to dyskusja ta jego nie dotyczy i name=Dąb Jana Pawła II jest jak najbardziej w porządku.

W tym wypadku proponowałbym zamiast tagu alt_name=* tag subject=*

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:subject

Taka sytuacja https://photos.app.goo.gl/iY5jSXWyCUpbgyGm7 I jak to otagować jaką nazwę wymyśleć ?
Tablice pamiątkowe są zbyt blisko siebie aby każdą dodawać oddzielnie bo będzie straszny galimatias

Obawiam się, że z powodu tych 2 środkowych tablic o identycznych współrzędnych nie będzie tu dobrego rozwiązania, ale rozważyłbym 2 opcje:

-dodanie jednego punktu historic=memorial + memorial=plaque z kilkukrotnymi tagami description/inscription z końcówkami 1-4 i ew. dodatkowo jakąś nazwą w stylu “Tablice pamięci”
-dodanie 4 punktów, trzech w jednym rzędzie (doklejonych do linii muru) i jednego z przodu; dopóki nie mamy kafelków wektorowych i klikalnej mapy to raczej nigdzie się nie wyświetlą wszystkie te 4 punkty, a raczej 1, no ale przynajmniej wtedy wszystkie te tablice będą rozgraniczone kosztem drobnego przekłamania współrzędnych tej jednej, dolnej.

Skłaniałbym się ku drugiemu sposobowi.

To brzmi jak bardzo rozsądny kompromis.

Chyba w tę stronę bym poszedł. Może dodatkowo z czymś w stylu plaque:count=* na wzór light:count dla latarni.
Takie ujęcie byłoby bardziej uniwersalnym standardem w sytuacji, gdyby tych tablic było jeszcze więcej w jednym miejscu.

Dzięki Nie chciało mi się dodawać długich opisów nazwałem to po prostu 4 pamiątkowe tablice i podałem link do zdjęć Obiekt jest tutaj: na bocznej ścianie kościoła http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=50.90404&lon=18.93596&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Wrzuciłem na Wiki tabelkę z ustalonym tutaj schematem nazw pomników z przykładami. Może komuś się przyda i pomoże. Mam nadzieję, że nic nie przekręciłem.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dmemorial#Nazewnictwo

Moje uwagi:

  1. Skróty - np. “Gen. bryg. Alfons Maćkowiak” - rozwijamy?
  2. Wielkie litery - np. “Pomnik kryptologów”, “Pomnik Miłośników Dębiny” - jaka ma być reguła?
  3. Miejsca - np. “Miejsce pochówku radzieckich żołnierzy” - wszystkie przykłady upamiętnienia miejsc wygląda na opis miejsca. A przecież powinny dotyczyć pomnika. I być jego nazwą, a nie opisem.
  4. “Biały rower”, “Cokół po pomniku Adama Mickiewicza” - to opisy. Do tego jest pole description.

To nie do końca tak. Statuy osób żywych, zmarłych, fikcyjnych i religijnych jako historic=memorial+memorial=statue, a pozostałe jako tourism=artwork + artwork_type=statue.

historic=memorial coś upamiętnia, nawet jeśli jest to Myszka Miki,
tourism=artwork to rzeźba, niczego nie upamiętnia, tylko pełni rolę dekoracji.

@maraf24

  1. Skracamy, bo staramy się aby nazwy były możliwie krótkie
  2. Jeśli nie jest to nazwa oficjalna / nazwa własna, to powinno być z małych liter, już poprawiłem na Wiki i w Osm. Dzięki za zwrócenie uwagi.
    3 i 4. Nie rozumiem w czym problem, bo przecież pomniki z zasady nie mają stricte nazwy, a zwykle pochodzi ona z opisu tego kogo/co dany pomnik upamiętnia. Nie da się tego rozwiązać inaczej, żeby na mapie było widać co to za pomnik, bo przecież raczej nikt nie będzie specjalnie wchodził w znak zapytania na osm.org albo w edytor po to żeby dowiedzieć się o temacie pomnika.

@maro21

W sumie dobrze uargumentowane i mogę się ku temu przychylić. Na Wiki jednak nic w tej kwestii nie dodawałem, bo z tego co się orientuję to mamy w tym temacie tu na forum rozbieżność.

+1, tak to właśnie rozumiem i stosuję. Artwork nic nie upamiętnia, jest wyłącznie dziełem sztuki.

Ale też są rzeźby będące uznanymi dziełami sztuki i tam warto dodawać tourism=artwork z kolei.

Masz na myśli pomniki? Każde upamiętnienie (memorial)w formie rzeźby (statue, sculpture, bust) jest jakimś dziełem sztuki, a wyższością jednego nad innym chyba w OSM się nie zajmujemy.

Artyzm pomnika zawiera się już w tagu historic=memorial, bo każdy pomnik z definicji jest jakąś formą rzeźbiarstwa. Założenie, że do tych ładniejszych powinniśmy dodawać też tourism=artwork byłoby o tyle problematyczne, że różni mapowicze mają różne poczucie piękna i estetyki.

Rozróżnienie zaproponowane przez @Maro21 jest natomiast jasne - sprawdzamy po prostu czy poza urozmaiceniem przestrzeni celem danego obiektu jest także upamiętnienie kogoś/czegoś czy nie.

I tak tu nie będzie systematyki, jak do czegoś w Polsce dojdziemy i utrzymamy to gdzie indziej będzie inaczej.

Tu bym nawet nie próbował się bawić w jakieś regułki na to.

Nie łudzę się, że po wprowadzeniu tego na Wiki tak to będzie wyglądało w OSM, ale wychodzę z założenia, że jeśli ułatwi to robotę choćby jednej osobie to warto, i jest to krok w lepszą stronę niż taka “oficjalna anarchia” :wink:

Temat rzeźb postaci religijnych możnaby nieco uporządkować np. za pomocą czegoś w rodzaju memorial=religous - skoro jest osobna grupa dla pomników wojennych niezależna od formy pomnika, to czemu by nie dla religijnych? Z kolei w w odniesieniu do obiektów tourism=artwork TagInfo można znaleźć bardzo nieśmiałe próby zastosowania artwork_subject=religous.

Mi ułatwi, więc jedna osoba już jest :wink: