Pytania początkujących

Na targowisku na Grzegórzeckiej też jest taki sklep podobny do tego wyżej, gdzie sprzedają suche produkty na wagę do słoików i jest oznaczony jako convenience. Chociaż tu też shop=health_food by pasował.
https://www.openstreetmap.org/node/6936747996
https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47165b15b6d0f001%3A0x307dd2a63dcc9ea5!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNBT9bWPafM78a1nFLKpoksCCj6JtIrSl0EMmZA%3Dw284-h160-k-no!5ssklep%20zdrowo%20krak%C3%B3w%20grzeg%C3%B3rzecka%20-%20Szukaj%20w%20Google!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM16tPcvt-wsdqAaOngnXykfifFtqpI3_3xnHsu&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi2t4TE_IHzAhW3AxAIHa4kCgAQoip6BAhTEAM

Znalazłem! https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dgrocery

Co definiuje obszar otagowany jako natural=wood lub landuse=forest? Czy tylko ja mam wątpliwości, kiedy widzę takie obszary, których kształt jest wynikiem obwiedzenia korony jednego lub dwóch drzew?

Ja na ogół daje to co jest pod koronami drzew, choć na granicy z landuse=farmland nie robię obszaru który jest i w jednym i drugim

Zdarzyło mi się tak mapowac ale mam wątpliwości

Jeśli to pojedyncze drzewa, a nie jakaś odizolowana grupa drzew w na skraju lasu, to oznaczam wtedy punktowo jako pojedyncze drzewa. Na ortofoto robionym zimą/wiosną dość łatwo je precyzyjnie zlokalizować.

OK, ja tu głównie mam na myśli warunki miejskie, gdzie powstają takie wyspy “lasu”, które są de facto zielenią przyuliczną albo podwórkową, a których granica i kształt zależy głównie od tego, z jakiej perspektywy wykonano zdjęcie lotnicze, na podstawie którego zostały wyrysowane.

Czy dałbyś radę to zmienić? Okazało się, że cudzysłów w nazwie ulicy rozwala mi kwerendę w overpassie…

https://www.openstreetmap.org/changeset/111394769

Zmienione na zgodne z PRG/TERYT i oznakowaniem w terenie, przy okazji uzupełniełem też bieżące braki w punktach adresowych przy tej ulicy.

Albo taki park, teraz z mapy można odczytać, że składa się głównie z lasu:
https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.19746/21.02131
https://www.openstreetmap.org/way/943354925

Tu dla odmiany geometria ma kształt prostokątny, jak wyznaczają otaczające alejki, ale dwa drzewa wystarczają, żeby autor oznaczył obiekt jako wood zamiast grass.

Jeszcze inne pytanie: czy Waszym zdaniem skrzyżowanie drogi pieszej z drogą dla rowerów kwalifikuje się na tagowanie highway=crossing, footway=crossing itp.?

W jaki sposób otagować zamkniętą galerię handlową? W Krakowie upadła Galeria Plaza, ale budynek z wielkim napisem “Plaza” wciąż stoi, więc nie jestem pewien jak to rozegrać.

disused:shop=mall
name=Plaza

Dobre pytanie. Z jednej strony wydaje się to trochę przerostem formy, ale z drugiej często w takich miejscach są wymalowane pasy na ścieżkach rowerowych, więc być może ich oznaczanie na mapie byłoby uzasadnione. Poza tym, czy w przypadku braku highway=crossing walidator nie będzie wypluwał błędu przecinających się dróg?

Z innej beczki: czy building=foundation będzie właściwym opisem dla wybetonowanego placu przeznaczonego, żeby np. sezonowo postawić na nim jakiś kontener, toaletę lub budkę/kiosk z pamiątkami?

Jeśli to wybetonowanie to tylko utwardzenie nawierzchni, a nie fundament, to IMHO nie.

Co może być alternatywą? O ile w ogóle jakaś jest?

Nie, bo każdy building=* powinien mieć co najmniej jedną kondygnację.

Jeśli plac to może pasuje highway=pedestrian + area=yes + surface=concrete.

O widzisz, o tym nie pomyślałem.

Nie, nijak to nie pasuje na deptak. Za to dokopałem się na TagInfo do man_made=foundation w ilości całych 27 użyć :slight_smile: Wprawdzie taki opis bardziej mi się kojarzy z fundamentem pod jakieś urządzenia techniczne (np. pod żuraw), ale skoro odradzacie building, to chyba właśnie w tę stronę pójdę.

No to highway=footway + area=yes.

Gdzie można sprawdzić z jakiej daty jest podkład z geoportalu? Geometria ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej doprowadziła mnie do wątpliwości.