Droga dla rowerów zaznaczona w miejscu, gdzie faktycznie jest ciąg pieszo-rowerowy (typu segregated=no): Puławska po stronie zachodniej, odcinek Sporna-Klubowa.
Czasem też concrete, zwłaszcza na wiaduktach.
Różnie, ogólnie to unpaved, a konkretnie może być compacted (np. wzdłuż Wisły na wysokości Żoliborza), gravel czy po prostu ground.
Przeważnie to będą kwadratowe płyty chodnikowe, wtedy paving_stones (szkoda, że nie ma rozróżnienia na tym poziomie z kostką brukową).
concrete:plates - takie naprawdę tradycyjne to są na wale w głębi między Toruńskim a Gdańskim. Poza tym to paving_stones. Kostkę można ‘uzyskać’ przez smoothness=* - też jest jej kilka rodzajów w zależności od fasetowania.
Na marginesie dyskusji o płytach betonowych: typowa pełna płyta “monowska” (taka klasyczna, z uchami do zawiesi) to oczywiście concrete:plates, ale jak opisywać płyty ażurowe typu Jomb? Bo zastanawiam się, czy to nie podpada bardziej pod grass_paver, chociaż nie taki typowy romboidalny, jaki przeważnie się dziś stosuje. Może byłoby zasadne wprowadzić do schematu np. surface=concrete:jomb lub surface=grass_paver + grass_paver=jomb? A może, idąc dalej, również sam grass_paver powinien być opisywany jako concrete:grass_paver, żeby to usystematyzować?
@mikmach:
Słuszna obserwacja, bo to nasz krajowy patent. Ale nie wiem czy to jest jakieś przeciwskazanie? Tak naprawdę prawidłowa nazwa to IOMB, ponieważ ten typ płyty został opracowany w Instytucie Organizacji i Mechanizacji Budownictwa (dzisiejszy IMBiGS). Żeby było jeszcze trudniej ją zakwalifikować, to z historycznego punktu widzenia otwory w tej płycie pierwotnie nie służyły wcale temu, żeby przerastała przez nie trawa, tylko żeby zwiększyć kontakt między płytą i podłożem, i żeby dzięki temu nie zapadała się w gruncie - więc raczej concrete:plates. Ale z drugiej strony, dzisiaj bardzo często stosuje się ją właśnie w charakterze podłoża przepuszczalnego, czyli zdecydowanie funkcjonalność typu grass_paver. “Ni pies, ni wydra…”
Nie mogę znaleźć czy jest to wprost napisane w regułach, ale wydaje mi się na logikę, że wszystko po lewej stronie = powinno być ‘międzynarodowe’. Stosowanie tam nazw lokalnych- zwłaszcza, że i tak nie są jednoznaczne - IOMB, JOMB, YOMB, itd., nie wpłynęłoby dobrze na proces mapowania.
Ale dlaczego po lewej? Przecież to tylko wartość dla klucza surface.
To bardzo użyteczna propozycja, podobna jest dla kamienia brukowego. Staram się uzupełniać komplet tych informacji do każdej napotkanej ścieżki, chociaż takie “mikrotagowanie” jest to bardzo żmudne i absorbuje dużo uwagi w trakcie wizji lokalnej, bo ten sam chodnik na odcinku 100 m potrafi mieć 5 odcinków o różnym wzorze bruku. Ale nagrodą za to jest możliwość rozróżnienia pomiędzy kostką brukową a płytami chodnikowymi - wprawdzie nie wprost, ale myślę, że w 90% przypadków paving_stones:shape=square będzie oznaczać właśnie płyty, a uzupełnione o parametr length w zasadzie jednoznacznie załatwia sprawę - tylko problem, że trzeba by to mierzyć.
Dostaliśmy kolejne zaktualizowane dane. Same drogi się zmieniły. Stacje bez zmian. Dodałem plik z dokładnym opisem aktualizacji otrzymamy od ZDM, zapraszam do lektury.
Początkowo używałem QGIS + JOSM, ale wygodniej jednak mi używać samego JOSMa.
Jego support dla shapefile jest dla mnie wystarczający: geometria się renderuje i mogę filtrować po tagach.
Nowe informacje to przede wszystkim:
oddane do użytku inwestycje takie jak: przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego, pasy rowerowe na ul. Abrahama, przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/Czarnomorska, przejazd rowerowy na ul. Gandhi przy SP 323
trwające inwestycje*, m.in.: Żwirki i Wigury, Starzyńskiego, Gagarnia, Marymoncka, Kadetów, Kasprowicza, Kondratowicza, Popularna, Chodecka, Widoczna, Zdrowa, Dyniowa
dalsze mapowanie tras pod Warszawą (Raszyn, Michałowice, Józefów)
szerego poprawek odwzorowania przebiegu tras na mapie
(Źródło: https://fb.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa/posts/557531842607168))
Opublikowałem automatycznie generowane różnice w infrastrukturze rowerowej pomiędzy danymi miejskimi i OSM.
Porównanie danych z OpenStreetMap
W folderze osm_diffs można znaleźć pliki w formacie GeoJSON. Nazwy plików odpowiadają dzielnicom Warszawy lub podwarszawskim miejscowościom. Są one automatycznie wygenerowane. W każdym z nich znajduje się infrastruktura rowerowa z pliku rowery_wawa/rowery.shp, której nie udało się dopasować do infrastruktury w OpenStreetMap. Czyli potencjalne braki do zmapowania w OSM. Część różnic wynika z różnic w sposobie mapowania.
Algorytm porównywania infrastruktury
Linie są zamieniane na punkty co 1 metr wzdłuż odcinków.
Aktualnie porównuje się zbiory punktów - nie bierze się pod uwagę typu infrastruktury. Czyli ulica, na której był pas rowerowy i została zbudowana DDR nie zostanie wykryta.
Dla każdej linii w danych miejskich sprawdza się ile punktów nie da się odnaleźć. Szuka się w OSM z marginesem 10 metrów.
Uznaje się za brakującą linię jeżeli nie uda się odnaleźć 20 punktów lub 20% długości.
Rozważam na jej podstawie dodawanie tagów winter_service.
Nie wiem jak dobre jest wsparcie w routingach. Dla mnie sensowne byłoby obniżenie spodziewanej prędkości przy winter_service=no, szczególnie przy wykorzystaniu danych meteorologicznych.