Tagowanie pomników

Nominatim posiada już taki katalog do tłumaczenia zapytań z języka polskiego, tylko wymaga ciągłego uzupełniania i poprawiania:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases/PL

Czasokres importu tych fraz niestety nie jest zbyt częsty, więc na efekty zmian chwilę trzeba poczekać.

Sam jesteś takim maperem :slight_smile: Znasz OpenPOIMap, Osmanda, Maps.me i inne. Ale maperzy sobie poradzą, chodzi o bardziej o użytkowników-nieedytorów. Strona osm.org mimo 6 map tematycznych nie pokazuje wszystkich możliwości OSM, takich jak m.in. te wspomniane wcześniej apteki.
OSM jest bardzo rozproszone, a na stronie głównej brakuje linków do tych stron i aplikacji. A ty jakie rozwiązanie widzisz? Do czego brakuje tych maperów praktyków? Bo aplikacji opartych na OSM powstało już wiele do różnych celów.

Dzięki, chodziło mi po głowie, że już coś takiego widziałem, ale nie byłem pewny, gdzie. Czy to jest właściwy katalog czy treść przekopiowana z kodu źródłowego Nominatima? Inaczej mówiąc, czy na tym wiki należy to edytować?

Akurat oczekiwanie, że użytkownik wpisze mniejszy pomnik jest dość słabe, ciekawe, czy da się tam przypisać jedną frazę do więcej niż jednej pary klucz-wartość, aby pomnik wiązał się zarówno z historic=monument, jak i historic=memorial.

Chodzi mi głównie o to że nasze mapy to w większości aplikacje działające w trybie offline posiadające też funkcję wyszukiwania i będące książką telefoniczną Offline. Kto mapuje a w codziennym życiu nie korzysta z OSM ten nie wie jak ważne jest przy dodawaniu jakiegoś POI podanie podstawowych danych kontaktowych, poświęcenie chwili na wyszukanie w necie numeru telefonu i przypisaniu go do obiektu . Dzięki temu powstaje nie tylko mapa ale też książkę telefoniczną działającą bez Internetu.
Co prawda Internet teraz jest powszechny ale ja często podróżuję poza Europę i wtedy posiadając taką mapę z funkcją dzwonienia mogę zadzwonić do każdego obiektu z mapy i zapytać o co co zechcę będąc poza Internetem. Nawet gdy Internet mam to preferuję aplikacje bazujące na OSM. W Katarze korzystałem z Moovit do komunikacji świetnie to działa zaznaczasz tylko palcem na mapie gdzie chcesz dojechać a aplikacja pokazuje ci mapkę i pobliskie przystanki z różnymi opcjami połączeń, przesiadek itd. Zjeździłem całą Dohę najgęściej jak VIP mając calusieńki autobus tylko do własnej dyspozycji z miłym kierowcą który pod drzwi hotelu mnie podwoził linie autobusowe zostały tam rozbudowane niedawno na euro 2020 które tam miało się też odbywać. A że państwo bogate to autobusy puściutkie jeżdżą i na tyle często że absolutnie nie musiałem wypożyczać samochodu. A oto efekty mojego pobytu w stolicy Kataru http://openpoimap.org/?map=various&zoom=14&lat=25.31062&lon=51.51743&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF W Polsce natomiast genialną aplikacją do komunikacji jest E-podróżnik I oto mi chodziło z tymi maperami praktykami tylko ten kto na co dzień korzysta z aplikacji bazujących na OSM najlepiej będzie zorientowany w tym jak jego mapowanie przekłada się na praktykę.

A aplikacji na bazie OSM jest tak dużo że aż sam się nie spodziewałem Zerknij tutaj : https://wiki.openstreetmap.org/wiki/List_of_OSM-based_services Pozdrawiam!

Wracając do mojego pytania:

Znalazłem w internecie miejski wykaz poznańskich pomników, kapliczek, rzeźb itp., i po przeanalizowaniu tej solidnej próbki proponuję następujący schemat nazewnictwa:

Usuwamy przedrostki pomnik, kapliczka, głaz itp. jeśli obiekt dotyczy:

  • jednej osoby/postaci/obiektu (przykładowe nazwy: Adam Mickiewicz; Św. Michał Archanioł; NMP Niepokalanego Poczęcia; Stary Marych; Dąb Jana Pawła II)

  • organizacji o nazwie własnej (przykładowe nazwy: Polskie Towarzystwo Turystyczne; 57. Pułk…)

  • wydarzenia (przykładowe nazwy: 25. rocznica Wydarzeń Czerwcowych; Akcja Bollwerk; Wizyta Ignacego Paderewskiego w Hotelu Bazar; Modlitwa Jana Pawła II; Pierwszy w Poznaniu pochód pierwszomajowy)

  • istnienia w przeszłości określonego miejsca (przykładowe nazwy: Lager Glowna; Cmentarz choleryczny)

Zostawiamy przedrostki pomnik, kapliczka, głaz itp. jeśli obiekt dotyczy:

  • grupy osób (przykładowe nazwy: Pomnik ofiar…; Pomnik zasłużonych…; Pomnik Cytadelowców; Pomnik saperów)

  • jeśli obiekt przedstawia co innego niż upamiętnia (przykładowe nazwy: Pomnik Augusta Gaula [ponieważ w rzeczywistości ma on kształt lwa, a nie sylwetki A. Gaula, co mogłoby być mylące]; Ławka Klemensa Mikuły)

  • w innych przypadkach, kiedy pominięcie przedrostka sprawiłoby, że nazwa mogłaby być myląca (przykładowe nazwy: Pomnik Nieznanego Żołnierza; Otwarty pomnik Kazimierza Nowaka)

Myślę, że taki orientacyjny schemat pozwoli oszczędzić na mapie trochę miejsca, bo tam gdzie nie jest to potrzebne informacja o typie obiektu nie będzie powielona w jego nazwie, a jednocześnie nie będą powstawać takie dziwadełka w stylu przytoczonego wyżej przykładu ikonki teatru z lakonicznym podpisem “Polski”.

PS.1:Zachęcam do wpisywania inskrypcji z pomników do tagu inscription=* (zamiast name=), a także uzupełniania informacji o ich autorach (artist_name=) oraz czasie odsłonięcia (start_date=*)
PS.2: Przypominam, że rzeźby postaci historycznych tagujemy jako pomniki, natomiast rzeźby postaci fikcyjnych, religijnych itp. jako dzieła sztuki.

Jednej rzeczy mi tu zdecydowanie brakuje: jak mamy jakąś powszechnie stosowaną nazwę typu “Głaz papieski” czy “Dąb Jana Pawła II” to ona ląduje w tagu name.

To jakiś trochę dziwny pomysł (ale nie tagowalem tego dużo). Serio mamy na to osobne tagi? Jakie?

(jak tak naprawdę mamy to jest to proszenie się o dyskusje czy postać XYZ jest historyczna czy nie)

Ogólnie spisałem te wytyczne bardziej dla siebie, żeby nie zwariować z racji, że chcę w Poznaniu zweryfikować/dodać ok. 850 tego typu obiektów i musiałem to sobie jakoś ustandaryzować, a z mojego wcześniejszego zapytania nic konkretnego nie wyniknęło. Tutaj wrzucam jako propozycję pewnego wyznacznika dla ułatwienia pod dyskusję i nie upieram się, że tak jak napisałem jest dobrze, a inaczej jest źle.

Jeśli chodzi o głazy to ja tagowałbym je z dodatkowym oznaczeniem memorial=stone + name=Jan Paweł II (jako temat obiektu), ale nazwa “Głaz papieski” nie jest dla mnie jakimś rażącym odchyłem. Co do drugiego przykładu (rozumiem, że chodzi o pomniki przed takimi dębami) to taguję wtedy 2 punkty: natural=tree + name=Dąb Jana Pawła II oraz historic=memorial + name=Dąb Jana Pawła II

Tutaj przepraszam, bo zawiodła mnie pamięć w tej kwestii. Temat wypłynął po tym poście, ale jednak była to tylko sugestia w dyskusji i nie skończyło się to uznaniem jakiegoś konkretnego schematu, więc wychodzi na to, że można oznaczać pomnikowe obiekty z fikcyjnymi postaciami jako historic=memorial. Będą się pewnie zdarzały też takie, które jednak bardziej będą pasowały pod tag tourism=artwork, no ale tak to już jest ze sztuką, że często trudną ją skategoryzować :wink:

W mianowniku? Może tu jednak właściwiej będzie w dopełniaczu?

Wychodzę z założenia, że tam gdzie można i nie powoduje to kłucia w oczy, to najlepiej jest skracać nazwy przez użycie mianownika.

Słowo pomnik pochodzi od “pomność”, czyli pamięć o czymś. Nazwa pomnika w OSM powinna więc moim zdaniem w jak najbardziej sprawny sposób wskazać użytkownikowi mapy o czym dany pomnik przypomina, wobec czego nie widzę tu problemu z formą mianownika.

A Nominatim umie w przypadki? Bo fajnie, że będzie ładnie wyglądało na mapie, ale jeśli np. pomnik Mikołaja Kopernika opisany jako ‘Mikołaj Kopernik’ nie wyskoczy po wpisaniu w wyszukiwarkę ‘pomnik mikołaja kopernika’ to średnio to będzie służyć użytkownikowi mapy.

Nominatim jest wyszukiwarką tak upośledzoną i nie przystającą do współczesnych standardów, że dopasowywanie pod nią czegokolwiek wydaje mi się złym pomysłem. A co do przytoczonego przykładu, to możliwe, że nawet większość osób szukałaby nie pod hasłem “pomnik Mikołaja Kopernika”, ale właśnie np. “Mikołaj Kopernik pomnik”, tak jak się czasem szuka czegoś w Google.

No nie wiem, ja bym miał jednak wątpliwości, gdybym znalazł nazwę jakiejś organizacji, zwłaszcza wciąż działającej, oznaczonej jako np. kamień :wink: Żeby była jasność - nie mam nic przeciwko temu, żeby opisywać pomniki postaci w mianowniku - jeśli już mamy iść w tę stronę, ale stosowanie tej zasady w odniesieniu do organizacji/formacji wojskowych, itp. - jakoś tak trochę mi wydaje mi się dyskusyjne.

Nie, miałem na myśli sam dąb.

Dla mnie wydaje mi się to bardzo dziwne. Nikt na to nie mówi “Jan Paweł II” a wszyscy mówią “głaz papieski” (i nie jest to nazwa opisowa typu name=Drzewo na natural=tree).

Podsumowanie, które przedstawił Tomasz_W blisko odpowiada temu, co sam stosuję, nie wykonawszy wcześniej takiej pracy analitycznej, więc jestem za.

Tu chodzi o odróżnienie pomników od rzeźb (tourism=artwork + artwork_type=statue) przedstawiających postaci, IMHO nic kontrowersyjnego.

Tak na marginesie, to próbowałem dowodzić, że takie skróty były w pełni akceptowalne w wiodącym niegdyś wydawnictwie kartograficznym :wink:

Popieram stanowisko Tomasz_W, że bardziej pasuje mianownik, jeśli pomijamy słowo “pomnik”. Jeśli chcemy poprawić wyszukiwalność można użyć alt_name do umieszczenia nazwy w dopełniaczu, może nawet ze słowem “pomnik” z przodu?

Oczywiście, nietrywialne nazwy, które są faktycznie najczęściej używane, mają pierwszeństwo przed nazwami ustalanymi przez nas na podstawie inskrypcji czy przedmiotu upamiętnienia. Dałbym więc name=Głaz Papieski i ewentualnie alt_name=Jan Paweł II .

Tzn. mówimy o dębie oznaczonym jako historic=memorial? Jeśli nie, to dyskusja ta jego nie dotyczy i name=Dąb Jana Pawła II jest jak najbardziej w porządku.

W tym wypadku proponowałbym zamiast tagu alt_name=* tag subject=*

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:subject

Taka sytuacja https://photos.app.goo.gl/iY5jSXWyCUpbgyGm7 I jak to otagować jaką nazwę wymyśleć ?
Tablice pamiątkowe są zbyt blisko siebie aby każdą dodawać oddzielnie bo będzie straszny galimatias

Obawiam się, że z powodu tych 2 środkowych tablic o identycznych współrzędnych nie będzie tu dobrego rozwiązania, ale rozważyłbym 2 opcje:

-dodanie jednego punktu historic=memorial + memorial=plaque z kilkukrotnymi tagami description/inscription z końcówkami 1-4 i ew. dodatkowo jakąś nazwą w stylu “Tablice pamięci”
-dodanie 4 punktów, trzech w jednym rzędzie (doklejonych do linii muru) i jednego z przodu; dopóki nie mamy kafelków wektorowych i klikalnej mapy to raczej nigdzie się nie wyświetlą wszystkie te 4 punkty, a raczej 1, no ale przynajmniej wtedy wszystkie te tablice będą rozgraniczone kosztem drobnego przekłamania współrzędnych tej jednej, dolnej.

Skłaniałbym się ku drugiemu sposobowi.

To brzmi jak bardzo rozsądny kompromis.

Chyba w tę stronę bym poszedł. Może dodatkowo z czymś w stylu plaque:count=* na wzór light:count dla latarni.
Takie ujęcie byłoby bardziej uniwersalnym standardem w sytuacji, gdyby tych tablic było jeszcze więcej w jednym miejscu.

Dzięki Nie chciało mi się dodawać długich opisów nazwałem to po prostu 4 pamiątkowe tablice i podałem link do zdjęć Obiekt jest tutaj: na bocznej ścianie kościoła http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=50.90404&lon=18.93596&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Wrzuciłem na Wiki tabelkę z ustalonym tutaj schematem nazw pomników z przykładami. Może komuś się przyda i pomoże. Mam nadzieję, że nic nie przekręciłem.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dmemorial#Nazewnictwo