Pytania początkujących

Skoro już w tę stronę poszliśmy, to jeszcze jedno case study, którą chciałbym skonsultować. Bardzo podobna sytuacja - tu znów mamy deptak https://www.openstreetmap.org/way/174920724 na którym jest plenerowe pole do szachownicy https://www.openstreetmap.org/way/972667512 To pole jest integralną częścią deptaka, czyli po prostu jest wykonane z nawierzchni o innym kolorze. Czyli de facto mamy dokładnie tą sytuację, którą przedstawiłeś - w jednym miejscu jest i deptak i szachownica. Zastanawiam się co w tym przypadku będzie najbardziej właściwe, bo wydaje mi się jednak, że tu raczej zasadne jest zostawić tak, jak jest, bez wycinania obrysu w deptaku. Tak będzie ok, czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Ok, trochę mi to rozjaśniło sytuację. Rozumiem ideę, niemniej jednak wydaje mi się, że taka rozbieżność pomiędzy działaniem domyślnego edytora i domyślnym stylem jest nie do końca spójna. Takie zachowanie edytora (tj. blokowanie edycji nazwy) sugeruje, że tag wikidata ma priorytet nad name, natomiast efekt (domyślny) jest dokładnie odwrotny. To nie jest intuicyjne i wprowadza nieco w błąd, gdy się o tym nie wie (jak wszystko zresztą, o czym się nie wie ;)) - przeglądając wiki nie udało mi się natrafić na tak jednoznaczną informację jak to, co wynika z Twojej wypowiedzi - myślę, że byłoby to pomocne.

Ciekawe czy jakakolwiek aplikacja/styl korzysta z tagów dla hulajnóg elektrycznych. Tag amenity=electric_kick_scooter_parking jest użyty 1 raz w Krakowie.

Trudno powiedzieć, blokada poprzez aplikację i jej zabezpieczenie zależy zapewne od producenta/modelu. Nie były zabezpieczone przed przechwyceniem do bagażnika - oczywiście pomijam, że sforsowanie blokady rowerowej dowolnego typu to góra minuta.

Pytanie: jak zatem przy tagu amenity=electric_kick_scooter_parking dodać informację o możliwości przypięcia do elementu stałego?

Obszary highway=footway czy highway=pedestrian służą przede wszystkim do tego, by pokazać, że można się po nich poruszać wzdłuż dowolnej łamanej, która się w nich zawiera, a nie tylko po liniach oznaczonych jako *highway=**. Ma to pewien sens, zwłaszcza kiedy takich możliwych ścieżek pomiędzy licznymi punktami na obwodzie obszaru byłoby dużo. Zatem o ile budynek trzeba z obszaru wyciąć, bo nikt prosto przez niego nie przejdzie, to takie pole do gry spokojnie może pokrywać się z obszarem pieszym, zwłaszcza że można się domyślać, że w praktyce rzadko kiedy ktoś z niego korzysta do gry i najczęściej piesi mogą swobodnie przez tę szachownicę przechodzić.

A gdzie szukałeś? Mogę dodać, ale na razie nie mam pomysłu gdzie by to pasowało.

Można po tym chodzić i się normalnie chodzi? To dałbym jako część deptaka. Jak jest ogrodzone/wydzielone/blokowane przejście to bym wyciął.

W różnych miejscach, ale chyba przy opisie klucza bym się tego najbardziej spodziewał. Przykładowo w postaci sekcji uwag dot. renderingu, podobnie jak tutaj.

Jak można wykorzystać takie informacje zamieszczone na ładowarkach pojazdów elektrycznych?

na razie wykonałem to w ten sposób:
https://www.openstreetmap.org/node/9020760227

Dorzuciłbym jeszcze tag:

fee=yes

@Marek-M - czy te dwa tagowania dodatkowe będą poprawne? -

w pierwszej pozycji chodzi mi o ten RFiD
w drugiej chodzi o aplikację na smartfona

Ten tag jest wg angielskiej wiki ‘deprecated’: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:authentication#Deprecated_sub_tags
Ale chyba bym to zostawił, bo taka kombinacja wg taginfo powtarza się 7338 razy w OSM, więc jest dość szeroko stosowane. Dorzuciłbym może jeszcze tag:

authentication:contactless=yes

Druga pozycja nie budzi moich wątpliwości aczkolwiek nie jestem ekspertem :slight_smile:

Podsumowując wydaje mi się, że poniższe tagi są OK dla tego urządzenia w kwestii płatności:

fee=yes
authentication:membership_card=yes
authentication:contactless=yes
authentication:app=yes

Warto dać tag operator (przy okazji, StreetComplete się o to pyta)

Tutaj to chyba

operator=EVPlus

?

Trochę zbaczając z tematu mapowania jestem ciekawy jak potoczy się sprawa stacji ładowania. O ile używają one w większości tego samego standardu wtyczki, to każdy operator ma zupełnie inny system płatności. Jeśli to ma się rozwinąć, to oczekiwałbym unifikacji :slight_smile:

Obecnie w Szczecinie stacje ładowania stawiają dwie firmy - ENEA i Techenerga - powyższe jest zdjęciem stacji Techenergii - i nie wiem kogo wpisać w operatora właśnie - tak jak wskazałeś EVplus czy Techenergę?

hmmm, dobre pytanie

Jaka jest relacja między frmami? Obie są podpisane na stacjach?

Mam takie pytanie odnośnie tego obiektu:
https://www.openstreetmap.org/way/293414835

Aktualnie jest to narysowany obszar salonu samochodowego.
Chciałbym to trochę zmodyfikować.
Czy jak zaznaczę każdego dealera osobno to będzie ok? Akurat mają takie same godziny otwarcia.
Każda marka ma też swój osobny serwis i się zastanawiam czy tego też nie zaznaczyć osobno, ponieważ tutaj już godziny się różnią.
Chociaż czytając wiki, to powinienem tylko dodać tag: service=repair;dealer
Jaka jest najlepsza metoda na mapowanie takich rzeczy?

Tutaj link do salonu: https://www.mmcars.pl/kontakt-katowice-lotnisko

Jak są to osobne salony z różnymi godzinami otwarcia to lepiej by było to kilka osobnych shop=car z własnymi tagami

Warsztaty są ogólnodostępne? Jak tak to też bym zaznaczył osobno, ale service=repair;dealer też jest OK

Jaki tag pasuje na sklep sprzedający mąki, kasze, bakalie, herbaty, fasole, ryż, makarony i inne jadalne nasiona?

https://www.openstreetmap.org/node/9094657625 (jak ktoś ma pomysł to niech przetaguje od razu)

shop=convenience + reusable_packaging:accept=yes + w opisie co sprzedaje + poprawić składnię godzin otwarcia

Ja bym convenience nie dał, jeśli tam nie ma albo nie są sednem oferty artykuły typowe dla tego segmentu, np. podstawowe pieczywo, lodówki z nabiałem i wędlinami, napoje, etc. I myślę, że zadając pytanie Mateusz convenience właśnie wykluczył.

Nie ma lepszego tagu. Podobne sklepy w moim mieście też są tak otagowane.
Mąka, kasza, herbata, ryż i makaron to są codzienne podstawowe artykuły spożywcze, a to że sklep nie sprzedaje pieczywa i nabiału, nie wyklucza go z shop=convenience.

Jest sobie w Słomnikach ulica Majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala”, problem jest taki, że zarówno w teryt, geoportalu jak i na tabliczkach jest to po prostu “Majora Hubala”. Czy takie dodawanie imienia i nazwiska jest w porządku (“Hubal” to pseudonim)? Bo kusi mnie aby to skrócić, bo analogicznie krakowskiej ulicy Majora Łupaszki nikt nie rozwija, ale nie chciałbym zrobić niepotrzebnej awantury.