Organic Maps - Maps.me w nowej odsłonie

Tutaj link do artykułu pełnego niedomówień
https://wrc.net.pl/is-nowa-alternatywa-dla-google-maps-calkowicie-darmowa-szanuje-twoja-prywatnosc-i-nie-ma-reklam

Jak dla mnie po zainstalowaniu i porównaniu obu aplikacji nie zauważyłem żadnych różnic więc o co chodzi ?

Organic maps jest forkiem maps.me.
Z maps.me były jakieś problemy z twórcami, ale nie pamiętam szczegółów.

W tym wątku może być więcej wiadomości: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=71792

Poszlo o to (sytuacja świeżo po kupnie MAPS.ME przed Daegu Ltd.)
https://telegra.ph/What-happened-to-the-old-MAPSME-12-20

nie ma reklam, podaje że dane są z OSM (maps.me ma napis co jest praktycznie niewidoczny), nie chce dostępu do kontaktów (maps.me na iphone już chce), rozwijane w ramach open source (maps.me już nie)

To dziwne bo używam aplikacji Maps.me nieprzerwanie i kilkukrotnie już dokonywałem aktualizacji i nigdy nie zauważyłem szaty graficznej uszczuplonej o detale pokazanej w tym artykule.
Tą biedną grafikę można za to zobaczyć na ich stronie internetowej. https://maps.me/catalog/ Jesze raz zainstaluję Organic Maps i przetestuję czy faktycznie na zgaszonym ekranie są podawane komunikaty głosowe podczas nawigacji. Jeśli tak to bardzo dobrze.

Chyba iphony zepsuli a Androida nie zdążyli. Ale sporo zbędnych śmieci na Androidzie dodali (te wycieczki, błędne lokalizacje hoteli…)

Właśnie testowałem czy komunikaty głosowe działają przy zgaszonym ekranie. Aby test był rzetelny na na swym Xaomi przyznałem aplikacji Organic maps wszelkie uprawnienia i całkowicie wyłączyłem oszczędzanie energii. I z przykrością muszę stwierdzić że na moim telefonie komunikaty głosowe z wyłączonym ekranem nie działają a po ponownym włączeniu ekrany da się zauważyć że strzałeczka kursora stała zamrożona w tym miejscu w którym ekran został wyłączony po czym szybko przeskoczyła na bieżącą lokalizację.

Przy okazji odkryłem najważniejszą różnicę na korzyść Organic maps A jest nią możliwość edytowania obiektów lub dodawania uwag za pośrednictwem aplikacji w Maps.me już tej opcji nie ma można jedynie dodać nowe miejsce do mapy ale zamiast edycji istniejącego są jakieś opinie o miejscu i gwiazdeczki na wzór map google. Czas pokaże w którym kierunku podążą obie aplikacje. Marzeniem ściętej głowy jest dodanie widoku satelitarnego.

Z tego co pamiętam wypuścili zepsutą wersję na Androida, powstał fork i w kolejnej aktualizacji przywrócono część funkcji z pierwotnej wersji. Ale nie śledziłem sytuacji, bo nigdy nie korzystałem z maps.me

Niedługo ma wejść funkcja czytania na głos nazw ulic w nawigacji. Można testować:

1 Like

A tutaj beta stylu turystycznego:

This beta apk is a preview of the outdoor map style. It uses specially built maps from OpenStreetMap snapshot as of 06.10.2023.

iOS version will be also available soon for beta testers.

It features bigger/thicker and/or visible at lower zoom levels:

  • paths/tracks, cliffs
  • railways, powerlines and towers
  • rivers and streams
  • water sources, peaks, saddles, passes
  • waterfalls, lighthouses, caves, viewpoints
  • campsites, huts, shelters, picnic sites
  • gates, stiles, fords
  • altitude contour lines
  • etc.

There is no UI style switcher yet, to switch into the outdoors please type ?olight in the search field, and type ?light (or restart the app) to switch back to the main style. Use ?odark/?dark for the night mode.

Changes since previous outdoors beta April 2023:

  • we decided to stop pursuing the idea to cover all outdoors use cases with one style, so in this update we use thinner lines for tracks/paths/railroads with a vision to add a “high visibility/contrast” option later (useful for very bright sun, fixing a phone to bike’s handlebars etc.)
  • increased visibility of cliffs, highway=service
  • more visible national parks, viewpoints, alpine_hut icons
  • standardized font sizes for outdoors POIs
  • reduced visibility of nameless peaks
  • reduced visibilities of some POI labels
  • reduced natural=spring visibility to z12-
  • made isolines less thick compared to tracks/paths
  • increased rivers and streams visibility

Ideas for further improvement of the style are very welcome! Just be sure your idea hasn’t been filed already - we have a lot of them documented on GitHub. So check this issue and that issue first, please.

We’re looking for help with designing and implementing (Android and iOS) an UI to switch between the styles, check this issue.

Style design help (adding outdoor specific POIs and map features, improving color scheme, etc.) is much appreciated too! Check the current state / sources.

3 Likes