Означавање веза између просторних јединица (и адресног регистра)

Припремајући се за повезивање улица са адресним регистром наишли смо на проблем да ниеј лако насонову географских података извући улице које припадају једном насељу. ово се односи и на све друге објекте.

Наиме, испоставило се да административне границе а и само објекти нису увек довољно прецизно уцртани па се дешава да упит по релацији админстративне границе или укључи неке објекте који не припадају тојадминстратинојјединици или да неки објекти који приопадају не буду обухваћени.

Није проблем само географска прецизност него постоје и реалне ситуације као што су спорне границе, које су као такве унесене у ОСМ па обихватају или необухватају све објекте. Географске непрецизноси се могу отклонити кад асе открију али овај део са спорним границама не.

проблем се до неке моере може решавати сложеним упитима над ОСМ базом, који прво покупе св еобјекте по некој административнојјединица па онда од изабраног одузму све објекте који припадају другим околним администратиним јединицама. То не само да су сложени упити који троше мнго ресурса него их је и скоро немогуће направити као уопштене, већ само ако знамо конкретно која административна јединица нам је интересантна (да бисмо могли да знамо које су околне административне јединице које морамо третирати).

Није ово само случај код нас. Глобално је на ОСМ примећен тај проблем и као решење се користи таг is_in мада и ту постоје различита мишљења око тога како га користити па и до тога да га не треба користити уопште. На пример ЈОСМ је самоинциијативно прогласио тај таг непотребним и чак опомиње кориснике да га не употербљавају, иако то није ни близу тачно.

is_in таг има прилично јасну функцију: да недвосмислено назначи који објекти припадају нечему, на негеографски начин, него назначавајући функционану припадност објеката. Мислим да то треба да искористимо.

Ми сада имамо унесене административне јединице и за све су унети и њихови матични бројеви према званичној државној номенклатури.

Припремамо се да за улице такође унесемо матичен бројеве, према званичној државној номенклатури.

Званична номенклатура дефинише и које мање админситративне јединице припадају већим. То немамо унесено у ОСМ.

Стога предлажем да се пре свега на нивоу административних јединица у ОСМ унесу подаци о томе која мања административна јединица припада већој. За то бисмо користили тагове:

is_in:RS:naselje_mb
is_in:RS:opstina_mb
is_in:RS:okrug_mb

Тагови би садржавали матичне бројеве.

Наравно, ове ознаке би могле да се унесу и на друге објекте, где то има значаја, на пример на улице, где је то врло битно.

Ово би нам омогућило да

  • имамо врло прецизан начин да издвојимо објекте према припадности некој административној јединици
  • издвајање обављамо врло лако, врло једноставним упитима над ОСМ базом по матичним бројевима административних јединица

Оовољност је и што податкео припадности између административних јединица, као и између улица и административних јединица имамо кроз Адресни регистар и те везе можемо да пребацимо у ОСМ машински, а не морамо то да ручно уносимо.

Проблем:

Неке улице заиста припадају у више насеља, чак има случајева да граница између насеља иде средином улице па једна страна припада једном насељу а друга другом. Треба смислити како то решити у означавању, односно испитати како Адресни регистар то третира.

У једном случају који је мени познат, улица Борак која је на граници измећу насеља Љубање и Мачкат, делом улица иде кроз једно насеље, делом, кроз друго а делом је граница по средини улице. Она се у Адресном регистру цела води да припада насељу Љубање.

Nipošto is_in, to je praistorija. Ne treba da ručno unosimo podatke koji mogu da se izvuku geoprostornim uptiom. Ako ima potrebe da se eksplicitno ugnežđuju relacije, postoji subarea rola (za koju se doduše takođe kaže):

Nije mi poznata nijedna ulica koja se proteže kroz više naselja (setio sam se doduše ulice “Zagrad” koja se proteže i kroz Stari i kroz Novi Slankamen, ali pretpostavljam da su to ipak dve u adresnom registru). Poznati su mi ti slučajevi koje navodiš, da ide granicom naseljenih mesta i onda su parni kućni brojevi u jednom a neparni u drugom naselju. Nešto mi se javlja da je na tagging ili talk mejling listi nedavno bila diskusija o takvim slučajevima (doduše, oni nikad ništa ne zaključe nego uglavnom seire u prazno).

Osim toga, koje granice su sporne? Kompletno sporno područje sa Hrvatskom nema nijednu ulicu, a moguće da čak i nema nijednu kuću… ako ne računamo gnezda roda i čaplji, to jest. Isti je slučaj na onom parčetu prema Kosovu ispod Pančićevog vrha. Sve unutrašnje administrativne granice smo iskopirali sa RGZ u milimetar, dakle jedini sporni slučajevi su kad neko na pogrešno mesto unese kuću u OSM. A to se rešava pomeranjem kuće u pravu opštinu. Ne vidim problem koji treba da rešavamo.

Ja evo par dana sređujem ulice po selima oko Užica. Ne da ima ulica koje se protežu kroz više naselja nego se u svim manjim naseljima vrte sve jedni te isti nazivi ulica, tako da uopšte niej izuzetak da u istom naselju postoje dve ili vše ulica sa istim imenom.

Geoprostorni upiti nisu dovoljni. Podaci nisu toliko idealno sređeni da može na to da se osloni.

Ovo se ne odnosi samo na ulice, tu smo sad naišli na probleme - ne možemo da pouzdano povučemo iz baze samo ulice koje pripadaju jednom naselju - nego i na sve ostale objekte. Bilo koji upit, za bilo koje podatke, može da zahvati podatke izvan zadatog geografskog područja. Ne postoje nikakve garancije da se to neće desiti. Prosto, nikako ne sme da se pretpostavi da ako upitom povlačiš podatke iz neke administrativne jedinice, da ćeš zaista dobiti takve podatke.

Napravi bilo koji put po geopodacima adminsitrativnih jedinica, naročito na granici sa Hrvatskom i Kosovom i Metohijom, i povući će ti podatke sa strane. To je zagarantovano.

Ni same administraivne jedinice na celom području Srbije ne možeš da izvučeš iz OSM a da ti ne zahvati i nešto van granica.

Ja tvoj stav ne razumem. Ti si protiv iz nekog apstraktnog principa i to po cenu da baza bude nepraktična, teška za upotrebu i na kraju krajeva i nepouzdana i netačna.

Mi ovde pričamo o unošenju podataka koje nije teško uneti, koji će mnogo da povećaju preciznost upita i koji ama baš nikome ne smetaju. Kome ne trebaju, ne mora ni da ih koristi.

Kakvih sve gluposti ima unesto u bazu, ne razumem zašto bi se iko protivio da se ovo unese, kada je potrebno i korisno i unapređuje bazu.

Имењаче,
зар не би било логично да се коригује код за извлачење улица/објеката из неке геопросторне јединице. Overpass није свето слово и није недодирљив. То што је теби згодан, практичан, не значи да треба њему да се прилагођавамо.

Да сумирам: ако постоје границе просторних јединица, ако постоје улице по целој Србији и ако Overpass не даје коректан резултат пресека ове две групе података ја бих пре закључио да Overpass не ради довољно добро него да је потребан још један таг.

Ovo je dobrovoljni projekat, svako se bavi onim čime želi. Ja sam samo protiv toga da se u bazu unose redundantni podaci koji se mogu dobiti automatski, a teško se ručno održavaju. Ako ne valjaju toolovi, treba popraviti njih, a ne unositi neke nove, nestandardne, podatke da se zaobiđu njihovi problemi. Nisam se bavio upitima na overpassu ne znam koliko, ali nisam primetio greške koje spominješ ni u Nominatimu ni u Overpassu. Bar ne toliko da bi opravdale unos tolike, citiram, “gimnastike” u bazu. Protiv sam toga da donosimo neke odluke i pišemo nekakve preporuke (koje bi imale prizvuk zvaničnosti) da se unose tagovi upitne vrednosti i mogućnosti održavanja. Eno promenila se teritorijalna organizacija pa smo se svi zajedno namučili da ispeglamo admin_level, (i opet nam ne valja kako smo ga napravili), neću bre da unosim ništa suvišno za šta ne vidim direktnu upotrebnu vrednost.

U jednom naselju ne može biti dve ili više ulica s istim imenom po standardima RGZ. Eno otiđi na Geosrbiju, uključi slojeve sa granicama naselja i adresama; ako nađeš kontraprimer molim te mi ga pokaži. Tačno je, međutim, da se jedna takva ulica vrlo često mapira na više OSM way-eva koji čak često nisu kolinearni nego se granaju, a ponekad nisu uopšte ni povezani (jer zaista ima slučajeva kad iz jednog dela ulice ne možeš fizički doći direktno u drugi). Standardni način da se to reši u OSM upitima je da se svi delovi grupišu po imenu u nekakvu mapu ili rečnik. Nisam protiv da se to reši unosom ref:RS:ulica za sve segmente ulice, ali to je enorman ručni posao upitnog prioriteta. Ko želi da se time bavi, u redu, široko mu polje. Ja ću čekati da se otvore podaci i da Branko isprogramira bota. :wink:

Označavanje pripadnosti administrativnim jedinicama nije upitno nego vrlo važno i potrebno.

Održavanje i ažuriranje tih podataka je jednostavno.

Nemoj unositi ništa što ne želiš da unosiš na mapu, uneće neko drugi, ono što je potrebno.

Ja pričam o tome šta sam našao u vezi ulica u praksi. Znam dobro kako bi to trebalo da bude ali, eto, u praksi nije. Kad god povučeš ulice za neko naselje, povuče i way van tog naselja, zato što nije prekinut na granici.