Branko je juče otkrio na kada se na OSM izdvoje i prikažu granice samo opština, postoje rupe - nije cela površina Srbije pokrivena opštinama. Utvrdio je da su razlog gradovi. Naime, imamo dosta gradova koji uopšte nemaju više opština već grad uejdno ima ulogu i opštine (zvanično ih tretiraju kao gradovi-opštine).
Usput smo otkrili da u zvaničnoj nomenklaturi pored naselja postoje i gradska naselja (analogno gradskim opštinama i gradovima opštinama), mada to z aOSM nije naročito važno.
Na primer kada se gledaju administrativne jedinice, postoje gradovi koje nemaju opštine, a kada se gleda Adresni registar, on vidi opštine a ne gradove, pa tada na gradove-opštine gleda kao na opštine. Grad-opština bez obzira da li se gleda kao grad ili kao opština ima isti matični broj.
Ovo nije jedini slučaj gde jedna oblast ima uloge više administrativnih jedinica. Grad Beograd ujedno ima ulogu okruga. Mnoge mesne zajednice imaju iste granice kao i naselja, to jest naselje ima funkciju i mesne zajednice.
Pošto smo mi već primenili upis matičnih brojeva administrativnih jedinica kroz tagove ref:RS:naselje, ref:RS:opstina, ref:RS:grad, ref:RS:okrug, mi sa tim ne bi trebalo da imamo problema. Prosto možemo istoj relaciji koja označava administrativnu jedinicu da dodelimo dva taga sa matičnim brojevima.
Problem je admin_level tag. On može da bude samo jedan na relaciji pa ne može jedna relacija da označava više administrativnih nivoa.
Takođe su problem i name tagovi, ako se naziv administrativne jedinice razlikuje zavisno od nivoa.
Jedan način da se ovo rešava je da se prosto iskopira relacija i od nje napravi nova, identična osim u pomenutim tagovima.
Drugo rešenje je da se koristi jedna relacija, ali da se nekako reši označavanje kroz tagove.
Cilj treba da bude, da neko, kome trebaju administrativne jedinice iz OSM, on zaista može da dobije kompletne administrativne jedinice nivoa koji mu je potreban, a ne da izvodi nekakvu gimnastiku.