OpenFietsMap - mapa rowerowa dla Garmina

Cześć.

Ostatnio stałem się właścicielem leciwej już nawigacji na rower Garmin Edge 800, zacząłem więc szukać jakiejś mapy, która obliczałaby trasę po drogach dla rowerów. Znalazłem dwie - Velomap i Openfietsmap i ta druga według mojej opinii zdecydowanie lepiej oblicza trasy na moim garminie.
Dla tych co nie znają tej mapy wyjaśniam, że jest to mapa przeznaczona tylko dla rowerów i nie nadaje się do nawigacji w samochodzie. Np. przy ustawieniach wyznaczania trasy dla samochodu, najszybszej trasy, z unikaniem dróg płatnych i włączonych autostradach wyliczana trasa prowadzi głównie przez trasy i drogi dla rowerów oraz drogi o niskiej kategorii. Włączenie dróg płatnych uwzględni przy wyliczaniu trasy również drogi o wyższej kategorii.
Pełna informacja dostępna jest na http://www.openfietsmap.nl/
Jako, że mapa Polski pojawia się na stronie http://garmin.openstreetmap.nl/ dość rzadko postanowiłem skompilować ją samemu, przy okazji część spolszczyć, odrobinę zmienić wygląd oraz dodać szlaki (skopiowałem z OSMapy).
Gdyby ktoś chciał przetestować:
https://drive.google.com/drive/folders/191J2jizSYd26XIvsGGh6Mdc-0I3bDt_B
Pozdrawiam.

Bardzo dobra kompilacja bo w ogóle nie wiem co to za pomysł dzielenia polski na 2 części. Jest tylko problem z profilem wysokości. Po wyznaczeniu trasy (BaseCamp) i wejściu w opcje trasy nie widać wykresu tylko komunikat “The current map does not contain any elevation data on the selected route”.

Mapy nie zawierają danych wysokościowych (contours są osobno). Gdzieś wyczytałem, że basecamp wymaga aby te dane i mapa były w jednym pliku. Kiedyś skompilowałem mapę z danymi srtm i dem ale strasznie wolno to działa na edge 800.

Ponieważ już odwaliłeś sporo roboty przy tej kompilacji, może być chciał pobawić się przy naszej wersji - zintegrowanie warstwy rowerowej było, by przydatne, a aktualizacje automatyczne :smiley:

Teraz wersja full zawiera warstwice i dane dem. Plik openfietsmap_pl to wersja full bez warstwic i dem, a lite bez zmian.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o przeniesieniu warstwy rowerowej. Jedyne co chyba można by zrobić to przeniesienie wyglądu osmapy do tej kompilacji ale jeżeli chodzi o routing to w dalszym ciągu byłaby to robota ludzi z openfietsmap.

Cześć,

Wrzuciłem mapę do edge 830 i niestety zamaist nazw są “krzaczki” można to jakoś naprawić?
Pewnie chodzi o kodowanie, te mapy mają windows 1250? a polskie znaki w nowych edge są w utf8.

Cześć.
Kodowanie jest w 1250. A to nie jest tak, że w nowych garminach trzeba patchować firmware, żeby otwierały nieoryginalne mapy z kodowaniem unicode?
Może po prostu usunąć polskie znaki?

@qazxsw

Nie trzeba patchować firmware, ściągam wrzucam np. OSMapaPL-PODSTAWOWA i tu nie ma problemu z polskimi znakami. Problemem wydaje się te kodowanie znaków w nowych garminach polskie znaki będą działać tylko w utf a w starych 1250. Muszę sprawdzić jak to wygląda z OSMapaPL-OGONKI, ale wydaje mi się, że w wersji ogonki też na nowych garminach będą krzaczki.

Ja tam miałem krzaki w starym Garminie właśnie…

Ale w OSMapaPL-PODSTAWOWA właśnie nie ma polskich znaków.

A ok, nie zauważyłem w sumie. To jakbyś mógł zrobić wersję bez polskich znaków, do testów, to byłoby super.

Wrzuciłem wersję full bez polskich znaków. Przy okazji zrobiłem drogi bardziej kontrastowe, zmieniłem grunt na biały i rozjaśniłem las dla lepszej widoczności dróg i ścieżek.

1 Like

Velomap jest płatna,raz trafiłem jak była darmowa opcja do pobrania,zdecydowanie do nawigacji rowerowej http://frikart.no/garmin/velgkart.html
Dobrze oznakowane szlaki rowerowe jak i kolorystyka mapy jest dobra.

Dzięki! - jest ok na edge 830. Trochę testowałem (głównie MTB i lasy) i wygląda bardzo dobrze - z tymi lasami dobre posunięcie, ścieżki/drogi dużo bardziej widoczne niż w innych mapach, których używałem. Będę dalej testował i dam znać :slight_smile:

O fajna mapa, i nawet drogach rowerowych, a nie jaki większość map wymusza drogę.
Dzięki za mapę

Nie ma sprawy, wiele w niej nie zmieniłem. Od czasu do czasu coś tam grzebnę. Ostatnio włócząc się po górach zauważyłem, że mapa nie rozróżnia wiat od chatek do spania więc to poprawiłem.

1 Like

jakaś szansa na update bez ogonków w wersji full? - wiadomo edge 830 ma problem z PLiterkami

Wkrótce wrzucę.