JOSM - różne sprawy, porady

Testowałeś o różnych porach? U mnie w ostatnich miesiącach działa bardzo słabo w normalnych godzinach roboczych.

U mnie przy odwzorowaniu ustawionym na PUWG 1992, Ortofotomapa z Geoportalu pobierana z WMTS-a ładuje się w około 2 sekundy.

Masz jakiś tutorial jak to zrobić? Niestety nie radzę sobie.

Czasem Geoportal łapie zawiechę w normalnych godzinach pracy, ale nie o to chodzi.
Chodzi mi o sprawdzanie równoległe, kiedy Geoportal działa normalnie. Otwieram ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu i JOSM. W Geoportalu ładuje się od razu, a w JOSM czekam do minuty.

Wejdź w Edycja => Ustawienia => Odwzorowanie kartograficzne => z listy wybierasz PUWG (Polska)

Gdzieś widziałem chyba rozwiązanie tego problemu, ale nie potrafię teraz znaleźć. Chodzi o warstwy budynków, działek i pokrewne z Geoportalu. Ktoś, coś?

Mam pytanie - czy można ustawić gdzieś JOSM tak, żeby uruchamiał się z wybranymi przeze mnie podkładami?

Można to zrobić przez uruchamianie automatycznie zapisanej sesji (nie robiłem tego ale podobno tak się da) - wstępny opis znajdziesz tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=64247

Można też zapisaną sesję otwierać już po odpaleniu JOSM.

Ja jednak zrobiłem sobie do najczęściej używanych podkładów przyciski w menu głównym i po pobraniu danych z OSM klikam Ortofoto, później Budynki i granice i gotowe :slight_smile:

Świetnie. O to chodziło. Teraz zamiast odpalać Josm po prostu otwieram plik zapisanej sesji i mam otwarte wszystkie podkłady od razu.
Wielkie dzięki! :slight_smile:

Odkąd odkryłem wtyczkę UtilsPlugin2 zmiana geometrii budynków to prawdziwa przyjemność, wręcz odprężające zajęcie. Mam jednak pytanie, czy ktoś z Was może wie, w jaki sposób w JOSM można zamienić poligon na punkt bez utraty jego historii?

Gdy próbuję standardowej podmiany geometrii, dane z punktu (pojedynczego węzła) są zawsze przepisywane na poligon, a punkt znika; może da się to jakoś zrobić w drugą stronę?

Chodzi głównie o pojedyncze klatki w blokach, które często są wyrysowane jako osobne budynki, pomimo że nimi nie są.

Po zaznaczeniu nowego obrysu i punktu wciskam

Ctr+Shift+G
  • wtedy dane z punktu przepisywane są na budynek a stary punkt staje się jednym z punktów obrysu budynku. W ten sposób historia punktu zostaje zachowana w obiedni budynku.

Dziękuję, ale chodzi o odwrotny proces - konwersję obrysu klatki schodowej na punkt. Istnieje narzędzie “zmień przynależność”, ale działa tylko (choć eksperymentując zauważyłem, że nie zawsze) gdy próbujemy zastąpić jakiś element stanowiący część relacji.

Nie można zmienić linii (way) w punkt (node) z zachowaniem historii, bo to dwa różne typy obiektu.

dopisek: ale można usunąć linię i dodać węzeł w jednym zestawie zmian, wtedy w pewnym sensie jest to w historii.

Można również (na pewno w iD, więc w JOSMie pewnie tym bardziej) przed skasowaniem linii wyekstrahować tworzące ją (wybrane) węzły i je odpowiednio otagować. A właściwie to odwrotnie - najpierw otagować, a potem wydzielić z linii i ją usunąć. Wtedy historia geometrii (w sensie punktów) zostaje zachowana.

Czy jest jakiś magiczny WMS dostępny w JOSM, który wyświetli podkład z obszarami typu plac, osiedle, itp.? Jako przykład pokazuję obszar Kolonia w miejscowości Drohiczyn. W TERYT obszar ten jest oznaczony jako ulica. Dokładnie tak w Geoportalu wizualizowane są również place i osiedla. Niestety nie pokazują się w warstwie ulic w JOSM.

WMS-u chyba nie ma ale można to wyciągnąć skądś indziej - tutaj są surowe dane adresowe dla wskazanej gminy.
Archiwum musisz rozpakować i otworzyć (konieczna wtyczka OpenData !) plik PRG_Place_201002.shp - obszar Drohiczyn, Kolonia otworzy Ci się jako wielokąt.

EDIT:
Jednak jest też WMS gdzie to widać - Krajowa Integracja Punktow Adresowych:

wms:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaPunktowAdresowych?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=impa-adresy,emuia-adresy,impa-ulice,emuia-ulice&STYLES=&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Dzięki. W międzyczasie metodą prób i błędów oraz podglądaniem WMSów Geoportalu znalazem też taki działający WMS:

wms[23]:https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaNumeracjiAdresowej?LAYERS=prg-place&STYLES=default&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap

Serwer OSM „https://api.openstreetmap.org/api/0.6/” zgłosił błędne żądanie. Treść błędu (nieprzetłumaczone): Placeholder node not found for reference -102829 in way -104074

Podczas próby przesłania zmian wyskakuje taki komunikat. Taka sytuacja zdarzyła się mi po raz pierwszy. Co zrobić żeby wprowadzone zmiany zostały przesłane?

Gdzie się edytuje szablony JOSM? Chciałbym żeby szablon apteki domyślnie wstawiał healthcare=pharmacy, iD dawno to robi.

W sensie że zrobić swój szablon do JOSM to ja mniej więcej umiem, ale ja bym chciał zmienić domyślne zachowanie edytora.