Добили смо сагласност од ЈП Пошта Србије да користимо податке објављене на сајту. Направио сам страницу за пројекат [4] где бих покушао да сумирам све што се договоримо а и да остане као документација за неког следећег ко се буде бавио овом проблематиком.
Поделићу ову дискусију и на Телеграму и talk-rs па можда добијемо још ставова али за сада делује смо ок са следећим начином мапирања:
Извукао сам податке са сајта и дошао до 1475 пошти. Шалтере и постомате бих оставио за другу прилику. Мали проблем је што су сви подаци ( назив, адреса, локација ) дати великим словима па сам ту правио неку логику која користи ОСМ податке да нормализује називе. Пример са сајта Пошта Србије:
Извучени ОСМ тагови:
Да ли би имало смисла да ПАК извучемо у addr:pak? Адреса је често дата као име насеља ( БАЧЕВЦИ ББ ), ја сам ове случајеве игнорисао али можда је то валидна адреса? Шта да радимо у случају да је број ББ, да ли је то валидан addr:housenumber, за сада сам игнорисао.
Адреса је извучена у таг само у случају да сам исту нашао у ОСМ - у, због проблема са великим словима, тако да постоји могућност да адреса није извучена у таг а да је валидна.
Покушао сам да припремим opening_hours таг у валидном формату. Сматрао сам да само време означава понедељак - петак и да уколико није другачије речено пошта не ради празницима, делује да је и planplus.rs користио сличну логику.
По неким мапираним поштама делије да је некада постојала могућност да се дода website таг који би водио на мапу сајта Поште ал делује да то више није случај, истражићу још мало.
Окачио сам насумични узорак са 100 пошта на [1], одговарајући GeoJson [2] и [3] ( дугме Raw даје GeoJson у изворном облику. [3] би требало да може да се користи као подлога за iD. Уколико приметите неку грешку у извлачењу тагова јавите да пробам да поправим.
И традиционално, шта ћемо са Косовом? Постоје подаци и за Косово, игром случаја нису у узорку.
Следеће би било да утврдимо да ли су нам подаци ок за увоз. Ако јесу пре увоза би требало да пошаљем мејл на import листу. Ако би нас више било заинтересовано за увоз нека идеја би била да поделимо поште по тајловима зума 9 па полако увози ко колико стигне. Или MapRoulette ако мислите да има више смисла?
Ми у ОСМ имамо око 500 пошти тако да свакако мора да се ради спајање са постојећим подацима, такође требало би проверити извучене тагове пре уписа за сваку пошту тако да ми делује да је посао доста мануелан.
Шта кажете?
[1] https://vanjakom.github.io/zanimljiva-geografija/projects/osm-poste-import/sample-100.html
[2] https://github.com/vanjakom/zanimljiva-geografija/blob/master/projects/osm-poste-import/sample-100.geojson
[3] https://github.com/vanjakom/zanimljiva-geografija/blob/master/projects/osm-poste-import/sample-100-iD.geojson
[4] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/Projekti/Mapiranje_pošta