Bardzo się cieszę, że przeanalizowałeś moją wypowiedź.
- Właśnie dzwoniłem do ZTM i te identyfikatory rzeczywiście nie występują w terenie. Natomiast każda aplikacja do nawigacji oraz ułatwiająca poruszanie się komunikacją miejską posiada te indeksy. Przykłady to:
Większość firm komunikacyjnych identyfikuje przystanki dodatkowym numerem lub literą. Jedynym znanym mi wyjątkiem jest Kraków, ale z tego co wiem to do końca roku powinny tzw. indeksy zostać dodane.
Problem jest w tym, że tych danych nie ma (jeszcze) w OSM.
- Występują. Wpisz dowolną trasę i zobacz wynik. Na dole strony pojawi się mapa z zaznaczonymi przystankami. Każdy przystanek ma numer np. 1, 2, 1t, 2t
Są też na tej mapie przystanków: https://rj.metropoliaztm.pl/mapa/
Zanim przejdziemy dalej warto, wiedzieć jak działają aplikacje nawigacyjne dla niewidomych. Taka aplikacja czyta osobie niewidomej co znajduje się wokół niej oraz w jakiej odległości. Każda popularna aplikacja korzysta z map OSM. Niestety jedna aplikacja czyta tag ref, a inna nie. Korespondując z takimi firmami dowiedziałem się, że tag ref nie jest intuicyjny dla niewidomych ponieważ często znajduje się w nim długi unikalny identyfikator np. 124455. Niewidomy nie jest w stanie sobie tego nawet zapamiętać, a co dopiero sprawdzić w aplikacji z rozkładem jazdy. Poza tym tag ref jest uzupełniany w różny sposób w różnych miastach, do czego nawiązał w drugiej części swojej wypowiedzi.
Swego czasu zrobiłem analizę wybranych przystanków na całym świecie (niestety gdzieś mi się zapodziała). Wynikało z nich, że:
- Nazwy przystanków w większości są nieunikatowe
- Tag local_ref występuje rzadko, ale jak już się pojawia to zawiera łatwy do zapamiętania numer
- Tag ref występuje dość często w Polsce, a rzadko za granicą i zawiera głównie unikalny identyfikator przystanku
Producenci aplikacji zgodzili się na następujące działanie aplikacji:
- Jeżeli występuje tag local_ref to czytaj nazwę przystanku oraz zawartość tagu local_ref
- Jeżeli tag local_ref nie występuje to czytaj tylko nazwę przystanku
Tagu ref aplikacje nie czytają.
W Łodzi sytuacja jest nietypowa ponieważ identyfikator przystanku jest jednocześnie jesgo indeksem.
Tutaj uważam, że powinno się skopiować tag ref do tagu local_ref.
W Warszawie tag local_ref jest zbędny ponieważ tam jest konwencja umieszczania indeksów w nazwach. Szkoda, że nie jest to ogólnopolski standard.
Te identyfikatory nanieśliśmy wspólnie z harcerzami, na wybranych liniach, w 2019. Niestety pomysł spotkał się z oporem społeczności OSM i od tamtej pory próbuję ustalić standard, który jest uniwersalny i ułatwi nawigację osobom niewidomym i jednocześnie nie popsuje nic w mapach. Zachęcam do przeczytania tego forum od początku.
Docelowo na Śląsku planujemy w tagu ref wprowadzić unikalny identyfikator ZTM, a w tagu local_ref indeks przystanku.
Myślę, że możemy się zgodzić co do kwestii, że OSM nie posiada najbardziej aktualnych danych. Stan faktyczny przystanków jest w posiadaniu przedsiębiorstw komunikacyjnych. My aktualizujemy mapy OSM dodając do istniejących przystanków dodatkowe tagi, usuwając przystanki nieistniejące i dodając brakujące.
Oba systemy będą połączone za pomocą tagu ref, czyli identyfikatora, dzięki czemu w przyszłości będzie możliwe automatyczne usunięcie nieużywanego przystanku, dodanie nowego lub aktualizacja nazwy.