JOSM - różne sprawy, porady

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie ładowania się ortofotomapy Geoportalu w JOSM?
Dlaczego Bing, Maxar, Esri ładują się natychmiast, a Geoportal nie?
Czy jest szansa na szybki mirror kafelek z Geoportalu?

Możesz spróbować zmienić ustawienie odwzorowania na PUWG 1992 (EPSG:2180) przed dodaniem warstwy. Albo użyć podkładu WMTS.
Nie ma łatwego rozwiązania tego problemu, po prostu serwery Geoportalu są znane z tego, że mają problemy z powodu obciążenia.
Napisałem parę miesięcy temu do Mapboxa, że mogą w swoim podkładzie użyć uwolnionego ortofoto, tak jak robią to w innych krajach. Odpisali że pewnie zintegrują - ale nie nastawiałbym się, że ogarną to w najbliższym czasie.

Ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu ładuje się błyskawicznie. W JOSM trwa to kilka minut. Coś tu nie gra z priorytetem? JOSM jest blokowany?

A jak jest w QGIS-ie?

Testowałeś o różnych porach? U mnie w ostatnich miesiącach działa bardzo słabo w normalnych godzinach roboczych.

U mnie przy odwzorowaniu ustawionym na PUWG 1992, Ortofotomapa z Geoportalu pobierana z WMTS-a ładuje się w około 2 sekundy.

Masz jakiś tutorial jak to zrobić? Niestety nie radzę sobie.

Czasem Geoportal łapie zawiechę w normalnych godzinach pracy, ale nie o to chodzi.
Chodzi mi o sprawdzanie równoległe, kiedy Geoportal działa normalnie. Otwieram ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu i JOSM. W Geoportalu ładuje się od razu, a w JOSM czekam do minuty.

Wejdź w Edycja => Ustawienia => Odwzorowanie kartograficzne => z listy wybierasz PUWG (Polska)

Gdzieś widziałem chyba rozwiązanie tego problemu, ale nie potrafię teraz znaleźć. Chodzi o warstwy budynków, działek i pokrewne z Geoportalu. Ktoś, coś?

Mam pytanie - czy można ustawić gdzieś JOSM tak, żeby uruchamiał się z wybranymi przeze mnie podkładami?

Można to zrobić przez uruchamianie automatycznie zapisanej sesji (nie robiłem tego ale podobno tak się da) - wstępny opis znajdziesz tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=64247

Można też zapisaną sesję otwierać już po odpaleniu JOSM.

Ja jednak zrobiłem sobie do najczęściej używanych podkładów przyciski w menu głównym i po pobraniu danych z OSM klikam Ortofoto, później Budynki i granice i gotowe :slight_smile:

Świetnie. O to chodziło. Teraz zamiast odpalać Josm po prostu otwieram plik zapisanej sesji i mam otwarte wszystkie podkłady od razu.
Wielkie dzięki! :slight_smile:

Odkąd odkryłem wtyczkę UtilsPlugin2 zmiana geometrii budynków to prawdziwa przyjemność, wręcz odprężające zajęcie. Mam jednak pytanie, czy ktoś z Was może wie, w jaki sposób w JOSM można zamienić poligon na punkt bez utraty jego historii?

Gdy próbuję standardowej podmiany geometrii, dane z punktu (pojedynczego węzła) są zawsze przepisywane na poligon, a punkt znika; może da się to jakoś zrobić w drugą stronę?

Chodzi głównie o pojedyncze klatki w blokach, które często są wyrysowane jako osobne budynki, pomimo że nimi nie są.

Po zaznaczeniu nowego obrysu i punktu wciskam

Ctr+Shift+G
  • wtedy dane z punktu przepisywane są na budynek a stary punkt staje się jednym z punktów obrysu budynku. W ten sposób historia punktu zostaje zachowana w obiedni budynku.

Dziękuję, ale chodzi o odwrotny proces - konwersję obrysu klatki schodowej na punkt. Istnieje narzędzie “zmień przynależność”, ale działa tylko (choć eksperymentując zauważyłem, że nie zawsze) gdy próbujemy zastąpić jakiś element stanowiący część relacji.

Nie można zmienić linii (way) w punkt (node) z zachowaniem historii, bo to dwa różne typy obiektu.

dopisek: ale można usunąć linię i dodać węzeł w jednym zestawie zmian, wtedy w pewnym sensie jest to w historii.

Można również (na pewno w iD, więc w JOSMie pewnie tym bardziej) przed skasowaniem linii wyekstrahować tworzące ją (wybrane) węzły i je odpowiednio otagować. A właściwie to odwrotnie - najpierw otagować, a potem wydzielić z linii i ją usunąć. Wtedy historia geometrii (w sensie punktów) zostaje zachowana.

Czy jest jakiś magiczny WMS dostępny w JOSM, który wyświetli podkład z obszarami typu plac, osiedle, itp.? Jako przykład pokazuję obszar Kolonia w miejscowości Drohiczyn. W TERYT obszar ten jest oznaczony jako ulica. Dokładnie tak w Geoportalu wizualizowane są również place i osiedla. Niestety nie pokazują się w warstwie ulic w JOSM.