JOSM - różne sprawy, porady

Ogólnie to wygląda sensownie

nie powinno to być wtedy strefowe ograniczenie prędkości?

Ja tak to właśnie realizowałem - jako PL:zone40

No właśnie mam wrażenie że co użytkownik to inne podejście. Spotkałem się już z wersjami że “urban”, “zone” albo wręcz “sign” :slight_smile:

source:maxspeed=sign to znak B-33 i obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub odwołania, a B-43 to PL:zone30, PL:zone40 itd.
source:maxspeed=PL:urban to prędkość w terenie zabudowanym wynikająca z przepisów, obecnie 50, a dokładniej: od znaku D-42.

Z tego wniosek, że D-42 z B-33 po spodem nie łapie się na żadne z powyższych. Najbliżej mu jednak do “zone”.

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie ładowania się ortofotomapy Geoportalu w JOSM?
Dlaczego Bing, Maxar, Esri ładują się natychmiast, a Geoportal nie?
Czy jest szansa na szybki mirror kafelek z Geoportalu?

Możesz spróbować zmienić ustawienie odwzorowania na PUWG 1992 (EPSG:2180) przed dodaniem warstwy. Albo użyć podkładu WMTS.
Nie ma łatwego rozwiązania tego problemu, po prostu serwery Geoportalu są znane z tego, że mają problemy z powodu obciążenia.
Napisałem parę miesięcy temu do Mapboxa, że mogą w swoim podkładzie użyć uwolnionego ortofoto, tak jak robią to w innych krajach. Odpisali że pewnie zintegrują - ale nie nastawiałbym się, że ogarną to w najbliższym czasie.

Ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu ładuje się błyskawicznie. W JOSM trwa to kilka minut. Coś tu nie gra z priorytetem? JOSM jest blokowany?

A jak jest w QGIS-ie?

Testowałeś o różnych porach? U mnie w ostatnich miesiącach działa bardzo słabo w normalnych godzinach roboczych.

U mnie przy odwzorowaniu ustawionym na PUWG 1992, Ortofotomapa z Geoportalu pobierana z WMTS-a ładuje się w około 2 sekundy.

Masz jakiś tutorial jak to zrobić? Niestety nie radzę sobie.

Czasem Geoportal łapie zawiechę w normalnych godzinach pracy, ale nie o to chodzi.
Chodzi mi o sprawdzanie równoległe, kiedy Geoportal działa normalnie. Otwieram ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu i JOSM. W Geoportalu ładuje się od razu, a w JOSM czekam do minuty.

Wejdź w Edycja => Ustawienia => Odwzorowanie kartograficzne => z listy wybierasz PUWG (Polska)

Gdzieś widziałem chyba rozwiązanie tego problemu, ale nie potrafię teraz znaleźć. Chodzi o warstwy budynków, działek i pokrewne z Geoportalu. Ktoś, coś?

Mam pytanie - czy można ustawić gdzieś JOSM tak, żeby uruchamiał się z wybranymi przeze mnie podkładami?

Można to zrobić przez uruchamianie automatycznie zapisanej sesji (nie robiłem tego ale podobno tak się da) - wstępny opis znajdziesz tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=64247

Można też zapisaną sesję otwierać już po odpaleniu JOSM.

Ja jednak zrobiłem sobie do najczęściej używanych podkładów przyciski w menu głównym i po pobraniu danych z OSM klikam Ortofoto, później Budynki i granice i gotowe :slight_smile:

Świetnie. O to chodziło. Teraz zamiast odpalać Josm po prostu otwieram plik zapisanej sesji i mam otwarte wszystkie podkłady od razu.
Wielkie dzięki! :slight_smile:

Odkąd odkryłem wtyczkę UtilsPlugin2 zmiana geometrii budynków to prawdziwa przyjemność, wręcz odprężające zajęcie. Mam jednak pytanie, czy ktoś z Was może wie, w jaki sposób w JOSM można zamienić poligon na punkt bez utraty jego historii?

Gdy próbuję standardowej podmiany geometrii, dane z punktu (pojedynczego węzła) są zawsze przepisywane na poligon, a punkt znika; może da się to jakoś zrobić w drugą stronę?

Chodzi głównie o pojedyncze klatki w blokach, które często są wyrysowane jako osobne budynki, pomimo że nimi nie są.

Po zaznaczeniu nowego obrysu i punktu wciskam

Ctr+Shift+G
  • wtedy dane z punktu przepisywane są na budynek a stary punkt staje się jednym z punktów obrysu budynku. W ten sposób historia punktu zostaje zachowana w obiedni budynku.