paczkomaty inpost

Drodzy Panowie!
Dyskusja ciekawa tylko mało produktywna. Moja propozycja. Kolega Paczkomaty skoro chce się podjąć zadania integracji danych niech robi. (Czekam z popcornem), natomiast koniecznie trzeba:

  1. Jeśli chce to robić w imieniu lub w porozumieniu z InPostem - musi przestrzegać zasad zawartych w https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Automated_Edits_code_of_conduct oraz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Organised_Editing_Guidelines bez tego musi się liczyć z wycofaniem swoich zmian.
    W szczególności stworzenia strony na wiki - dodatkowo przy takiej ilości zmian o zasięgu krajowym chciałbym rozmawiać nie z Nickiem, a osobą w kwestii wiarygodności i weryfikacji jakim jest edytorem. Bo może po tym forum nie wygląda, ale większość z nas zna się osobiście lub przynajmniej “zdalnie”.

  2. W przypadku danych InPostu muszą być one zgodne z ODbL i w tym przypadku nie wystarczy ich dostarczenie, co innego jest mapowanie ze “swiata” co innego import. Do tej pory ich dział prawny nie wypowiedział się w tej sprawie. Brak pisemnej informacji o przekazaniu danych na zasadach zgodnych z ODbL może prowadzić do wycofania wszystkich zmian dokonanych przez Ciebie. I to jest nie nasza interpretacja tylko zasada OSMF z którą się nie dyskutuje ponieważ mówimy tu o zgodności z prawem europejskim dotyczących własności intelektualnej.

  3. Co do sposobu oznaczania po piątkowym spotkaniu mam zebrane wnioski społeczności oraz jakiś taki ogólny zarys jak chcemy ugryźć temat, bo w tym przypadku idziemy na standard międzynarodowy. Postaram się do Niedzieli (20.06.2021) zebrać i stworzyć osobny post w tej sprawie. Potem przeniesiemy dyskusję na wiki (stanęło na stworzenie nowej propozycji) i zrobimy kampanię tak, by zatwierdzić schemat.

Dodatkowo chciałbym zwrócić Ci uwagę, ze chwali się zapał natomiast uwagi kolegów oraz moje wynikają nie z prób zniechęcenia, ale wieloletniej znajomości OSM oraz doświadczeń wynikających z edytowania i korzystania z danych i narzędzi powiązanych z OSM. Cześć z nas ma także doświadczenie zawodowe powiązane z GIS, i wiemy jak trudno jest dokonać takiej edycji. Z góry mówię, że w przypadku tych danych automatyczna edycja nie jest możliwa, konieczne będzie w wielu przypadkach ręczna korekta położenia pkt. przed ich integracją. Wstępna analiza danych jaką dokonaliśmy wskazuje na konieczność poświęcenia tak gdzieś ze 3 miesiące na weryfikację danych. Wiem co mówię w kilku województwach integrowałem dane z CRFOP z OSM, i powiem, że ogrom pracy znacznie przekroczył moje możliwości czasowej jakie mam na działanie hobbystyczne. (Bdot oraz obecnie porządkowanie adresów fixme jest zdecydowanie łatwiejsze)

Tak na marginesie obecnie sama strona InPost przeszła przebudowę i teraz proponuję sprawdzić:
https://inpost.pl/paczkomat-lodz-lod23a-jana-karskiego-paczkomaty-lodzkie

Co się dzieje po próbie nawigacji do paczkomatu. Idą w ciekawym kierunku :smiley: Trochę strasznie, trochę śmiesznie, ale to ich kasa.

Kolegę Paczkomaty zapraszam na DS, będzie łatwiej rozmawiać.

Nie znajduję. Ani na stronie Inpostu, ani w OSM. Jak zamawiam coś w sklepie internetowym, to tam wybieram adres paczkomatu w którym chcę odebrać.

Patrz wyżej. Zamawiam do paczkomatu, który wiem gdzie jest.

Napisałem że bym usunął - jeśli nie widziałem paczkomatu, bo ten z importu był 100 metrów dalej.

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że temat mapowania paczkomatów jest identyczny jak z mapowaniem przystanków tramwajowych/autobusowych.
Czyli nanoszenie danych które w przyszłości nie będą traktowane poważnie i aktualizowane.

Spędziłem bardzo dużo czasu z naniesieniem tras i przystanków tramwajowych i autobusowych w Krakowie i innych miejscowościach.
Za ostatnie kilka lat rzadko ktoś to aktualizował. Poza niektórymi wyjątkami gdy przystanek był w pobliżu obszaru czyjegoś zainteresowania.

Moim zdaniem Inpost powinien stworzyć nakładkę na mapę OSM, podobnie jak to jest z https://www.mapakrakow.pl/ w Krakowie.
InPost ma własną aplikację do śledzenia przesyłki i tam może dodać swoją nakładkę.

Oczywiście, nie oznacza to, że nie mamy nanosić paczkomatów na mapie.
Ale należy traktować je bardzo orientacyjnie, tzn, że gdzieś w jakiejś okolicy jest taki paczkomat.

Z jakich kont te edycje szły? Bo to jest do pilnego wycofania.

W przypadku bezużyteczego położenia (przesunięcie o setki metrów lub tak że nie idzie go znaleźć) skasowałbym na pewno. I jeśli jest taka jakość danych to import byłby błędny.

Przystanki, więc tak samo paczkomaty, to fizyczne obiekty. Takie dane są bardzo potrzebne, bo nie zmieniają się aż tak często, a bardzo często stanowią, jeśli nie cel, to odniesienie w terenie. Nie ma potrzeby traktować ich mniej dokładnie. Trasy (relacje) tram/bus/itp. to dane niefizyczne, metadane, czy miękkie dane… jak kto woli to nazywać. Ludzie ich nie edytują, bo w OSM to relacje, często MPK zmienia lub zamraża linie i ogólnie jest to żmudna robota. Żadna popularna strona nie bazuje tez na OSM, by serwować routing MPK na naszych relacjach.

Władku, może w Krakowie akurat nikt tego nie poprawiał za bardzo, bo:

  1. gdy się za to zabrałeś, zrobiłeś to po swojemu, usuwając bez pytania name ze wszystkich public_transport=stop_position w całym Krakowie i niektórzy nie chcieli przepychanek :wink:
  2. zrobiłeś to na tyle kompleksowo, że poza powyższym nie było do czego się przyczepić

Co do reszty dyskusji, to robienie importu, aby potem poprawiać pozycje tych obiektów, będzie bez sensu. Tym bardziej, jeśli importowane paczkomaty miałyby zastępoować stare dane o dokładniejszej pozycji, tylko po to by był ref. Potem będzie bałagan jeszcze większy niż obecnie.

MOŻNA zrobić import tak, żeby nie korygował tego, co w OSM już jest i, jak rozumiem, taka jest idea tego importu paczkomatów.

Wiem. O to w sumie mi chodziło. Jeśli od początku taka idea przyświeca autorowi (a druga rzecz, że nie zostaną sieroty), to pewnie mylnie go zrozumiałem i nie było tematu. :slight_smile:

Ale mogliby narysować te relacje w OSM, bo łatwo, i potem z nich korzystać;)

Dodałem punkt i wybrałem rodzaj obiektu: Paczkomat InPost Paczkomat z możliwością nadawania przesyłek.
Dlaczego go nie widać na mapie?
Za to inny paczkomat kilkaset metrów dalej jest widoczny, ale jest oznaczony jako Skrzynka pocztowa ze znacznikami:

amenity    post_box
name       Paczkomat
operator   InPost

W jaki sposób mam dodawać paczkomaty w mojej okolicy by były widoczne na mapie?

Oczywiście należy zrobić to zgodnie z zasadami opisanymi na Wiki. Aktualnie render OSM nie wyświetla go na mapie ale on tam jest :slight_smile: Paczkomat oznaczony jako amenity=postbox jest błędem.

To po co to umieszczać, skoro na mapie nie widać i nie da się wyszukać?
Dlaczego widać zwykłą skrzynkę pocztową, gdzie można tylko list wrzucić, a nie widać „kombajnu” do odbierania i nadawania paczek (czyli de facto to, co można zrobić w zwykłym urzędzie pocztowym)?
Ps.: paczkomato znaczony jako amenity=postbox nie jest mój.

Na warstwie głównej nie będą widoczne - patrz tutaj, zaś tagowanie ich jako amenity=postbox jest , tak jak pisał Marek, błędem i jest uznawane jako tagowanie pod renderer.

Nie będzie widoczne w ogóle, czy na razie nie? Na czym polega problem góry rządzącej OSM, by było to widoczne? Widać wiele, za przeproszeniem pierduł, typu drzewo, ławka, kosz na śmieci itd.
Napisałem tylko jak ktoś oznaczył niedaleki paczkomat przez amenity=postbox. Pewnie po to, by był widoczny na mapie.

Są różne style mapy i mapa standardowa, domyślny styl tego nie wyświetla.

Jest wiele aplikacji i map korzystających z danych OSM i nie wszystkie wszystko wyświetlają. Po prostu nie da się wszystkiego zmieścić na jednej mapie i każda mapa jest do czegoś innego, np.
https://www.openrailwaymap.org pokazuje obiekty kolejowe
http://openseamap.org/index.php obiekty morskie i znaki nawigacyjne
itd.

Paczkomaty można wyszukać np. w https://overpass-turbo.eu

Na razie nie. Żeby były wyświetlane, musi zmienić się sposób tagowania, bo obecnie są tagowane jako automat sprzedający, a nie są automatem sprzedającym. Tu więcej informacji: Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

W OSM nie ma góry rządzącej :slight_smile: Decyduje społeczność.

Jeżeli chodzi o Overpassa, to korzystam z takiego zapytania aby wyszukać paczkomaty InPost na widocznym zasięgu mapy (bbox):
https://overpass-turbo.eu/s/1bNq

To, że się nie widać go na domyślnej mapie, nie oznacza wcale, że go tam nie ma i nie da się wyszukać. Musisz tylko na początek przyzwyczaić się do pewnej filozofii, która stoi za całym OSM - to nie jest oczywiste i może być na początku trudne do przyswojenia, ale chodzi o to, że OSM, to wbrew pozorom… nie jest wcale mapa :O, tylko baza danych. Mapa, która wyświetla się na głównej stronie jest tylko pewną reprezentacją wizualną (wybiórczą zresztą) tego, co zostało “zmapowane”, czyli dodane do tej bazy danych jako obiekt. A więc to, co jest wyświetlane na domyślnej mapie, to nie są wszystkie rodzaje obiektów, które zostały dodane do bazy. W dalszym ciągu można je wyszukać - np. poprzez kwerendę we wspomnianym overpass-turbo (najbardziej uniwersalna metody. Można też użyć jednej z tysięcy map korzystających z bazy obiektów OSM, która akurat te obiekty, które Cię interesują będzie wyświetlać. Poprawnie otagowane paczkomaty, są wyświetlane np. tu: https://www.flosm.de/en/poimap.html?lat=51.3600000&lon=10.4800000&r=740000.00&st=1&sw=parcelmailin

  1. Zostały one dodane zanim paczkomaty istniały

  2. Kod do wyświetlania paczkomatów każdy może zrobić (tak, to nie takie proste - ale nie jest to jakaś wiedza tajemna)

  3. OSM Carto (stylem domyślnym) się kiedyś sporo zajmowałem, ale teraz prawie się nie zajmuje. Ciągłe narzekanie (cokolwiek i jakkolwiek by się zrobiło lub nie zrobiło) było jedną z głównych przyczyn.

Czy była zgoda na import paczkomatów z wadliwych danych inpostu?
https://www.openstreetmap.org/changeset/119830586

Polska społeczność z Discorda luźno podchodzi do tego co spisane na Wiki :wink:

To w ogóle nie odpowiada na moje pytanie… A na Wiki nic nie ma o imporcie. Wcześniejsze próby były wycofywane.