Oznaczanie paczkomatów - Propozycja

Schemat oznaczania przygotowany w oparciu o istniejące na wiki propozycje:

Zgodnie z ustaleniami proponuje zgłosić nową i trochę zmienioną propozycje oznaczania tzw. paczkomatów

Główny tag:


    amenity=parcel_locker

Zastosowanie wyłącznie do automatycznych urządzeń do odbioru i nadawania przesyłek

Oznaczenia dodatkowe:


    parcel_receiving=yes
    parcel_sending=yes
    parcel_sending=returns_only
    opening_hours=*
    surveillance=outdoor

W zastosowaniu do InPost lub innego operatora:


    operator=Inpost Sp. z o.o.
    ref:inpost=*
    brand=InPost
    brand:wikidata=Q3182097
    brand:wikipedia=pl:InPost
    description=*

Płatności:


    payment:blik=yes
    payment:wire_transfer=yes
    payment:contactless=yes

Można oczywiście dodać jakie karty są honorowane

Teraz kilka pytań na które nie do końca mam odpowiedzi

  • Pytanie czy dodajemy jeszcze “type=*”?

  • Zwracam uwagę, że powstają np: Bricomaty link na FB trzeba by się zastanowić jak opisać takie coś.

  • Czy w przypadku InPostu oznaczamy funkcję z Allegro - w pliku z ich strony mamy takie oznaczenia

  • Jakie dodatkowe funkcję oznaczamy? Na tym etapie przyda się każda “Fontanna Pomysłów”

edit:

  • literówka poprawiona

A co jest złego z aktualnym standardowym tagowaniem, na tyle by wywracać coś szeroko stosowanego? I wspieranego w Vespuccim, iD itp.

Jest to w końcu automat.

Kurczę, sory że nie wpadłem na czata znowu…

Oczywiście parcel_resiving → parcel_receiving :slight_smile:

Dla mnie wygląda sensownie, że jest unifikacja, a nie osobno wysyłanie i odbieranie, zwłaszcza, że można tego akurat nie wiedzieć przy mapowaniu. Ja bym jeszcze się zastanowił jak oznaczać zakupomaty chłodzące żywność (cooling=yes? na razie nie ma takiego klucza).

Ważne pytania praktyczne:

  • czy w Polsce ktoś zamierza z tego korzystać lub retagować?
  • czy ktoś chce pociągnąć proces dyskusji i głosowania na liście Tagging?

Ja to widzę jako najważniejszy problem, bo wymyślić można różnie, ale kiedyś warto ujednolicić na świecie. Jeśli przynajmniej jedna z tych odpowiedzi brzmi “tak”, to mogę dodać renderowanie na polskich kafelkach dla wsparcia tego procesu, ale jeśli w praktyce nikt tego nie będzie używać, to dla 30 obiektów trochę się to mija z celem…

To jest wałkowane w kółko przy tej okazji. Przecież ten tag wcale nie oznacza automatu w ogóle, bo to nie jest np. amenity=automate albo street_automate (wtedy by oczywiśeie pasowało), a nie każdy automat działa jako vending. I akurat paczkomaty to nie jest vending.

Bardziej mi się podoba ta propozycja: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Parcel_lockers_and_parcel_postbox
jest bardziej rozbudowana, ze zdjęciami i ludzie będą bardziej skłonni głosować jak coś jest dobrze opisane.

Moim zdaniem zbędne, wystarczy samo ref.

Co masz na myśli? Klucz type używa się tylko do podania rodzaju relacji.

Skoro już ustalamy tagowanie paczkomatów, to przydałby się tag na paczkomaty-lodówki.

To, że nie można tam kupić paczki.
Jak będzie nowy sposób tagowania, to się zmieni na NSI i od razu w iD i Vespuccim będzie.

A czy my chcemy ustalić schemat tagowania w Polsce czy uruchomić jakieś głosowanie na Wiki?

  • ref:inpost dlatego, że taki jest przyjęty schemat i paczkomaty nie należą tylko do jednego operatora.

  • type pojawiał się w propozycjach i dotyczył typy paczkomatu - tutaj moim zdaniem można się pokusić, wprowadzić

  • Paczkomaty lodówki Kocio proponował cooling=yes pytanie czy jeszcze mamy jakieś inne funkcje, które chcemy zaznaczyć?

  • Chcemy uruchomić na wiki i załatwić raz na zawsze.

Informacja dodatkowa dla wszystkich co nie załapali się ostatnie rozmowy w tym temacie.
Temat dotyczący oznaczania paczkomatów jest związany z kilkoma wydarzeniami. Pierwsze to rozmowy z Kociem dotyczące umieszczenia ich w stylu mapy oraz pracami nad rozwojem osmapy - prace posuwają się mocno do przodu. Drugie rozmowami z Inpostem i ogólnie zainteresowaniem tematem związanym z ilością tych obiektów oraz planami na dziś w Polsce to około 11 000 i będzie przybywać. Mamy jeszcze innych operatorów łącznie z Pocztą Polską którzy zapowiedzieli rozwój takich urządzeń oraz zapowiedziami samego Inpostu z rozwojem sieci paczkomatów w innych krajach.

Ja poszedłem w kierunku :

refrigerated=yes

Jak to? Skoro zarządcą paczkomatu jest Inpost i na paczkomacie jest napisany numer ref, to ma jeden numer.

Ale skoro mamy brand=, to po tym się rozpozna, czyj to ref=.
ref:inpost miałby sens tylko w przypadku, gdyby oprócz niego był jakiś ogólny ref=*, dotyczący wszystkich paczkomatów niezależnie od operatora.

Nie, to wymaga zmiany presetów.

Są też tagi ogólne na paczkomaty, nie tylko te wpisy z NSI na paczkomaty Inpostu.

Plus, jeśli coś wspierało paczkomaty to przestanie.

Nie bardzo rozumiem to pytanie. Ja bym chciał wszystkiego, tzn. ustalenia dla świata najlepiej, skoro to jest obiekt używany nie tylko w Polsce, oraz minimalnej pewności, ze ktoś zamierza tego rzeczywiście używać.

Fakt, presetów też.

Cóż, tagowanie obiektów na OSM się zmienia z czasem. Jeśli jakiś znacznik nie został zatwierdzony to tagowanie może się kiedyś zmienić. Tagowanie ambasad też się zmieniło więc jeśli aplikacja obsługiwała stary schemat, to musi się przestawić…

Otworzyłem proposal przetagowania paczkomatów z vending machine na amenity=parcel_lockers na komentarze.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/amenity%3Dparcel_lockers
Jak ktoś ma jakieś uwagi to zapraszam do komentowania na wiki po kliknięciu w link do dyskusji na dole strony.

Świetnie, dzięki za zajęcie się tą sprawą!

Zostawiłem swoje 5 groszy w dyskusji, o ile proposal z 2018 mi się nie podobał to po ogarnięciu szczegółów tutaj będę na pewno zadowolony :slight_smile:

Co z PaczkoPunktami, które nie są samoobsługowe?
Przykład: https://inpost.pl/punkt-obslugi-paczek-pop-mar7-marki-szpitalna
Paczki lądują tu gdy w okolicy są przepełnione paczkomaty.

Nie wiem wprawdzie, co z nimi, ale to są chyba po prostu punkty odbioru paczek, podobnie jak Żabki, kioski Ruchu i kto tam teraz jeszcze dorabia w ten sposób.

Może dla takich punktów tagowanie [self_service]=[no]
Zaś dla samoobsługowych oczywiście [self_service]=[yes]
W połączeniu z [opening_hours] - odpowiednio, dostęp w określonych godzinach vs całodobowo - dość jednoznacznie określałby charakter punktu.

Nie ten temat.
Tu była dyskusja: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=74019
Oraz sprawdź https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:post_office

Głosowanie rozpoczęte: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/amenity%3Dparcel_lockers